W takim razie jakie postępowanie jest najlepsze?
Przede wszystkim każda temperatura powyżej 38 st. kwalifikuje się już jako gorączka u dziecka. Aby ją zmniejszyć często sięgamy po leki przeciwgorączkowe. Zawsze zarówno dawkę jak i rodzaj leków trzeba dobrać z lekarzem bezpośrednio do dziecka. Każdy organizm jest inny, mogą wystąpić ewentualne alergie, dlatego zawsze trzeba się skonsultować. Istotne jest również to, aby w domowej apteczce mieć czopki, które zdecydowanie najszybciej obniżają gorączkę u dziecka.
Jeżeli mimo podania leków, gorączka nie spada, a wręcz przeciwnie rośnie, należy zrobić okłady lub zwykłą kąpiel. Tutaj często rodzice popełniają dwa podstawowe błędy. Po pierwsze istotne jest miejsce położenia okładów. Sama mokra pieluszka położona na czoło nic nie da! Jest to mit, który nadal krąży na internetowym forach. Aby jak najszybciej przyczynić się do spadku temperatury, należy położyć okłady w pachwinach, pod pachami, pod kolanami – wszędzie tam gdzie blisko skóry przebiegają duże naczynia krwionośne. Czy okłady mają być zimne? To kolejny mit, a właściwe już błąd, który przyczyni się do tego, że temperatura będzie wolniej spadać. Okłady lub woda w kąpieli mogą być maksymalnie o 1 st. zimniejsze niż aktualna temperatura ciała dziecka. Dla przykładu – jeżeli dziecko ma 39 st. to okłady nie mogą być zimniejsze niż 38 st. To bardzo istotna kwestia dla skuteczności naszych działań!
Pozostaje jedynie pytanie czy dobrze zmierzyliśmy temperaturę. Na forach można znaleźć wiele pytań odnośnie rodzaju termometru. Rodzice uzyskują często wynik 35 st. i są przerażeni na samą myśl o tak niskiej temperaturze. Przede wszystkim pamiętajmy, że 36,6 st. jest tylko z góry ustaloną normą. Nasza temperatura jest zależna od wielu czynników, nawet ta prawidłowa. A w szczególności u niemowlaków może ona być lekko podwyższona. A co zrobić, żeby otrzymać faktyczny i prawidłowy wynik? Należy czytać instrukcję termometru! To na początek. Każde urządzenie jest z góry ustawione na pomiar na danej części ciała. W uchu, per rectum, na środku czoła lub na skroni. Jeżeli masz w domu termometr, który jest skalibrowany na środek czoła, a wykonasz pomiar na skroni, to niestety wynik będzie zawyżony. Także sprawdzamy instrukcję! Drugą fundamentalną kwestią jest miejsce pomiaru. U niemowlaków do 6 m. ż. mamy dwa miejsca do wybory – pupa i czoło. Powyżej 6 m.ż. pojawia się możliwość pomiaru w uchu. Dopiero u starszych dzieci, powyżej 2-3 r.ż. możemy wykonać również tradycyjny pomiar pod pachą.
Istotnymi czynnikami przy wykonywaniu pomiaru na czole jest również to aby odległość od czoła była odpowiednia. W instrukcji możemy przeczytać, że ma to być 5-6 cm. W praktyce problemem jest utrzymanie tej odległości. Dlatego też przy wyborze termometru warto wybierać modele, które wymuszają na nas tą odległość. Jeżeli wyświetlane cyfry znajdą się w nawiasach, między kropkami to odległość jest prawidłowa. Dodatkowo zwracajmy uwagę na to czy powierzchnia skóry jest wilgotna. Jeżeli tak to pomiar również będzie nieprawidłowy.
Wymienione powyżej zalecenia pozwolą na szybkie i skuteczne poradzenie sobie z wysoką gorączką.
Co jeśli mimo tego wszystkiego gorączka nadal nie spada?
Niestety, ale wtedy może dojść do utraty przytomności i napadu drgawek gorączkowych. Nie są to dreszcze, tylko krótkotrwałe skurcze mięśni, połączone z utratą przytomności, które możemy również zauważyć przy chorobie jaką jest padaczka.
Najważniejsza przy takim napadzie jest ochrona główki dziecka. Błędem jest wkładanie przedmiotu lub tym bardziej naszego palca między zęby dziecka. Taki napad zazwyczaj trwa około 1-2 minut. Jeżeli tylko się zakończy należy dziecko położyć w pozycji bezpiecznej, tak aby opróżnić jamę ustną z nadmiaru ewentualnych płynów.
Oczywiście jest to stan zagrożenia życia, dlatego też nie zwlekajmy z telefonem na 999 lub 112.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o pierwszej pomocy i przede wszystkim nie chcesz popełniać błędów, które często są powielane na internetowych forach, zapraszamy Cię do BEZPŁATNEJ grupy na FB, gdzie znajdziesz więcej cennych porad. Link poniżej:
https://www.facebook.com/groups/2755917407795674
Jeżeli zastanawiasz się czy rzeczy, które masz w swojej domowej apteczce są wystarczające, sprawdź to razem z nami! Pobierz BEZPŁATNY ebook „24 niezbędniki w apteczce”!
https://ebook.twojratownik.pl/