-Reklama-
-Reklama-

Wasteworld – krótka opowieść o tym, jak nauczyć dzieciaki recyklingu

Żyjemy w czasach, w których dbanie o własne otoczenie to nie żadna fanaberia, ale konieczność! Nasza planeta ma kończące się zasoby, ale też ograniczoną przestrzeń. Jeśli nie chcemy, by przyszłe pokolenia utonęły w odpadkach po nas, musimy przede wszystkim edukować! A jak najlepiej dotrzeć do dzieciaków, by nauczyły się recyklingu? Wykorzystać do tego coś, co najbardziej lubią i jest częścią ich własnej rzeczywistości, czyli gry!

-Reklama-

Żyjemy w czasach, w których dbanie o własne otoczenie to nie żadna fanaberia, ale konieczność! Nasza planeta ma kończące się zasoby, ale też ograniczoną przestrzeń. Jeśli nie chcemy, by przyszłe pokolenia utonęły w odpadkach po nas, musimy przede wszystkim edukować! A jak najlepiej dotrzeć do dzieciaków, by nauczyły się recyklingu? Wykorzystać do tego coś, co najbardziej lubią i jest częścią ich własnej rzeczywistości, czyli gry!

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o aplikacji Wasteworld, pomyślałam „Wow, fantastyczny pomysł! Czemu do tej pory nikt na to nie wpadł?” Ponieważ jestem ogromną zwolenniczką wszelkich ekologicznych rozwiązań, postanowiłam sprawdzić także i ten sposób na naukę recyklingu swojego starszego syna. Poprosiłam więc o pomoc mojego domowego eksperta od gier (Wasteworld jest dedykowane dzieciom od 7 do 14 lat) i zaczęliśmy testowanie. Chciałam sprawdzić, czy w ogóle podłapie temat i chyba się udało. Zobaczcie sami, jak ta aplikacja wypadła w jego oczach.

Wasteworld, czy co? 

Zanim nasze wrażenia z testowania, parę słów o aplikacji. Można ją pobrać tradycyjnie ze sklepu Google Play lub App Store, bezpłatnie. Wykorzystuje ona technologię AR, czyli rozszerzoną rzeczywistość. To coś takiego jak gra na telefonie, ale z wykorzystaniem realnej przestrzeni wokół nas.  

Na czym polega ta gra?

Na początek wybieramy sobie postać, za pomocą której będziemy porządkować własne otoczenie. „Własne” nie jest tu żadnym nadużyciem, gdyż wirtualne śmieci widoczne są właśnie na wybranej przez nas przestrzeni – na dywanie, kanapie, biurku.

Zadanie polega oczywiście na tym, by je wszystkie zebrać i odnieść do odpowiednich pojemników do recyklingu, wirtualnych rzecz jasna. Tak na marginesie mówiąc, mój mały eksplorer nigdy nie był chętny tak chętny do sprzątania własnego pokoju! 🙂 Zbierając odpadki i segregując je do odpowiednich pojemników, gracz zbiera punkty. Dzięki temu może rozwijać swoją postać – jak na dobrą grę przystało.

Dodatkowo, grający zarabia monety za każdym razem, gdy umieści odpowiedni odpad we właściwym pojemniku. To zdecydowanie zachęca do kontynuowania zabawy i zapoznania się z zasadami recyklingu. Dzięki takiej nauce, tworzy się u dziecka nawyk segregacji odpadów. Jak to z grami bywa, to co w przestrzeni wirtualnej, zwykle chętniej jest przenoszone do realnego świata. 

To jak? Zaczynamy sprzątanie? 

Tak jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem po instalacji gry, jest wybór postaci, za pomocą której będziemy sprzątać. U nas padło na BRO, czerwoną postać.

Następnie musimy znaleźć odpowiednią przestrzeń do gry (na ekranie widoczne są wtedy kropeczki) no i zaczynamy sprzątanie!

Wszystkie odpadki muszą trafić na swoje miejsce. Za każdy z nich otrzymujemy odpowiednią liczbę punktów. Z czasem możemy je zamieniać na dodatki do postaci np. plecak czy boombox, ułatwiające wykonywanie naszych zadań.

Gra posiada wszystkie cechy tradycyjnych gier tego typu, ale z punktu widzenia rodzica ma nad nimi tę przewagę, że dodatkowo kształtuje u dziecka dobre nawyki, a na pewno pomaga rodzicom w przekazywaniu ich dzieciom. Oczywiście, nie możemy wszystkiego pozostawiać grze, bo to głównie naszą rolą jest kształtowanie u dzieci właściwej wizji świata i jego obecności w nim. Uważam jednak, że powinnismy się wspomagać wszystkimi mądrymi narzędziami, które mamy do dyspozycji i to nie tylko jeśli chodzi o ekologię. 

Prawda jest taka, że nie uchronimy dzieci przed nowymi technologiami. Taka jest kolej rzeczy. Ważne jest, aby korzystać z tych technologi mądrze. Sama rozrywka to nie wszystko. Skoro dzieciaki chcą spędzać czas na grach, przemyćmy im tam coś, co sami chcemy im przekazać. Doskonale wiemy przecież, że dobra zabawa może być źródłem nauki o mądrych, pożytecznych rzeczach. Rozrywkę i naukę, nawet tę o otaczającym nas świecie, da się połączyć i nie musi być to nudne. Kluczem jest znalezienie takich rozwiązań, które potrafią to wszystko ze sobą połączyć. Wasteworld jest przykładem na to, że wcale nie jest to takie trudne. 

Jeśli chodzi o samą techniczną stronę gry, myślę, że tu dużym plusem jest grafika i animacja postaci. Nie są one agresywne, dominujące. To bardzo przyjaźnie wyglądające ludki. Pamiętajmy, że to właśnie grafika w pierwszej kolejności przyciąga naszych małych ekspertów od gier. Zobaczcie zresztą sami jak to się dobrze prezentuje. 

POBIERZ GRĘ:

App Store lub Google Play

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?