-Reklama-

Warzywa, owoce i produkty mleczne dla uczniów w całej Polsce

-Reklama-

W ramach „Programu dla szkół” dwa razy w tygodniu do uczniów szkół podstawowych w całej Polsce trafiają warzywa, owoce i produkty mleczne. Na dzieci czekają takie smakołyki jak jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, soki, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, kalarepa, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Wbrew pozorom nadal ten fakt nie jest znany szerszej opinii publicznej, a warto go nagłośnić, szczególnie pod koniec roku szkolnego.

Akcja ta realizowana pod hasłem „Program dla szkół” jest przeznaczona dla klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I-II ogólnokształcących szkół baletowych.

Głównym celem Programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału produktów mlecznych i owocowo-warzywnych w ich codziennej diecie. W ramach Programu prowadzone są też różnorodne działania edukacyjne i promocyjne. Organizator Programu – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) – przygotował zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców broszury, poradniki i filmiki, a dla pedagogów gotowe i inspirujące scenariusze lekcji, wychodząc z założenia, że to nauka przez zabawę jest najskuteczniejszym sposobem przekazania ważnych i cennych treści.

Program w liczbach:

  • W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 w „Programie dla szkół” owoce i warzywa otrzymuje ok. 1,721 mln dzieci z klas I–V z 11 561 szkół podstawowych, natomiast mleko i produkty mleczne trafiają do ok. 1,718 mln dzieci z klas I–V z 11 738 szkół podstawowych.
  • W roku szkolnym 2022/2023 odbyła się już druga edycja zorganizowanych przez KOWR warsztatów edukacyjnych dla dzieci uczestniczących w Programie dla szkół. Poprzez połączenie zabawy, aktywności i nauki dzieci pod opieką dietetyków mogły wspólnie poznawać tajniki zdrowej diety, pochodzenia produktów i niemarnowania żywności oraz gospodarowania odpadami.
  • Łącznie w całej Polsce odbyło się 1600 warsztatów edukacyjnych, po 100 warsztatów w każdym województwie (analogicznie jak w roku szkolnym 2021/2022), w których uczestniczyło ok. 32 tys. dzieci z klas I-V szkół podstawowych.
  • Budżet programu w roku szkolnym 2022/2023 w Polsce wynosi ok. 234,9 mln zł, z czego 128 mln zł to finansowanie z budżetu krajowego.
  • Program finansowany jest ze środków UE oraz krajowych.
  • Do programu może zgłosić się każda szkoła. Wystarczy tylko zgoda rodzica na udział dziecka.

Jednym z ostatnich działań promujących „Program dla szkół” jest plebiscyt „MUZYCZNE WYZWANIA CHRUMASA”, w ramach którego dzieci mogły zaprezentować swój talent wokalny i instrumentalny, wysyłając swoje autorskie piosenki do oceny jury. Najlepsze utwory były wybierane w głosowaniu internetowym, a laureaci II etapu plebiscytu zostali zaproszeni do nagrania profesjonalnych teledysków do swojego utworu w studio TVP, które były emitowane na antenie TVP2 i TVP ABC od 18 maja. Głosowanie internetowe trwało do 5 czerwca, wyniki zostały ogłoszone 7 czerwca. Zwyciężył utwór „Rap jarskich nawyków” w wykonaniu uczniów z klasy 3. Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Warszawie w składzie: Igor Główka, Franciszek Czajko, Fryderyk Gorczyca i Leon Szczuciński.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego.

mat. prasowe

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Sprawdźcie czy macie tę zabawkę z Pepco. GIS ostrzega!

Właśnie dowiedzieliśmy się o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach Pepco popularnego produktu dla dzieci. Powodem jest użycie w nim niebezpiecznych barwników. Co...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?