-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim

Urlop wypoczynkowy udzielany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim ma szczególny charakter. Zobacz dlaczego.

-Reklama-

Obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu wypoczynkowego:

W przypadku gdy pracownik wnosi o urlop wypoczynkowy po zakończeniu wyżej wskazanych urlopów, pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. 

Do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż udzielając urlopu, niezależnie od planu urlopów (wyrok SN z dnia 19 listopada 2003 r. sygn. akt: I PK 18/03).

Ważne jest, że urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim). Tylko w przypadku bezpośredniego następowania po sobie tych urlopów, pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku o urlop wypoczynkowy.

Wymiar urlopu 

W taki sposób można wykorzystać zarówno urlop zaległy, nawet za kilka lat, jak i urlop bieżący. 

Co z urlopem wychowawczym?

Zasada, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego nie dotyczy już powrotu z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że pracownik może ubiegać się o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca może mu takiego urlopu nie udzielić.

Kilka dni przerwy?

Gdy po urlopie macierzyńskim pracownik wróci do pracy, nawet na jeden dzień, zgoda na urlop wypoczynkowy zależy już od dobrej woli pracodawcy.

Obowiązek udzielenia urlopu a zwolnienie na dziecko:

W związku z tym, że urlop wypoczynkowy musi nastąpić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim) zawsze w pierwszej kolejności skorzystaj z urlopu wypoczynkowego a dopiero potem ze zwolnienia na opiekę na dziecko do 14 roku życia na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Jeśli zrobisz odwrotnie, pracodawca nie będzie związany wnioskiem o urlop wypoczynkowy.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy znajdziesz w zakładce wzory na https://kobietopracuj.pl/wzory/

Przepis:

Art. 163 § 3 Kodeksu pracy: Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?