-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim

Urlop wypoczynkowy udzielany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub ojcowskim ma szczególny charakter. Zobacz dlaczego.

-Reklama-

Obowiązek pracodawcy udzielenia urlopu wypoczynkowego:

W przypadku gdy pracownik wnosi o urlop wypoczynkowy po zakończeniu wyżej wskazanych urlopów, pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. 

Do rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż udzielając urlopu, niezależnie od planu urlopów (wyrok SN z dnia 19 listopada 2003 r. sygn. akt: I PK 18/03).

Ważne jest, że urlop wypoczynkowy musi zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim). Tylko w przypadku bezpośredniego następowania po sobie tych urlopów, pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku o urlop wypoczynkowy.

Wymiar urlopu 

W taki sposób można wykorzystać zarówno urlop zaległy, nawet za kilka lat, jak i urlop bieżący. 

Co z urlopem wychowawczym?

Zasada, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego nie dotyczy już powrotu z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że pracownik może ubiegać się o urlop wypoczynkowy, ale pracodawca może mu takiego urlopu nie udzielić.

Kilka dni przerwy?

Gdy po urlopie macierzyńskim pracownik wróci do pracy, nawet na jeden dzień, zgoda na urlop wypoczynkowy zależy już od dobrej woli pracodawcy.

Obowiązek udzielenia urlopu a zwolnienie na dziecko:

W związku z tym, że urlop wypoczynkowy musi nastąpić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (rodzicielskim, ojcowskim) zawsze w pierwszej kolejności skorzystaj z urlopu wypoczynkowego a dopiero potem ze zwolnienia na opiekę na dziecko do 14 roku życia na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Jeśli zrobisz odwrotnie, pracodawca nie będzie związany wnioskiem o urlop wypoczynkowy.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy znajdziesz w zakładce wzory na https://kobietopracuj.pl/wzory/

Przepis:

Art. 163 § 3 Kodeksu pracy: Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

autor: Monika Sikora, mama Jureczka, radca prawny, prowadzi bloga kobietopracuj.pl i doradza kobietom w sprawach z zakresu prawa pracy.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...