Porównanie urlopów macierzyńskich w całej Unii Europejskiej przedstawia w swoim nowym raporcie „Rynek pracy z kobiecej perspektywy” portal ALEO.com, internetowa baza firm. Autorzy powołują się w nim na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Średnia długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego w UE wynosi 16,7 tygodnia. Spośród krajów Wspólnoty najkrótszą przerwę od pracy gwarantuje matkom Portugalia – tylko 6 tygodni. Na najdłuższy urlop macierzyński mogą liczyć Bułgarki, które mogą spędzić ze swoimi dziećmi aż 46 tygodni.
Polska plasuje się powyżej unijnej średniej z 20 tygodniami podstawowego, pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Pod względem jego długości zajmujemy 5. miejsce w UE, ex aequo z Estonią. Z dłuższego urlopu mogą korzystać Greczynki, Słowaczki, Chorwatki oraz wspomniane już Bułgarki. Co ciekawe, w unijnym zestawieniu wyprzedzamy również kraje skandynawskie: Szwecję i Danię, które oferują co najwyżej 10 tygodni pełnopłatnego urlopu dla matek.
Warto przy tym pamiętać, że świeżo upieczone matki w Polsce mogą przedłużyć przerwę od pracy nawet do roku, jeśli bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego wykorzystają również urlop rodzicielski. OECD, a za nią również ALEO.com, bierze jednak pod uwagę wyłącznie okres pełnopłatnego urlopu.
W swoim raporcie ALEO.com porównuje również m.in. aktywność zawodową kobiet, lukę płacową czy wiek emerytalny w całej Unii Europejskiej. Z całością można się zapoznać tutaj: https://aleo.com/pl/blog/kobiety-w-biznesie