-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Urlop macierzyński w Polsce jednym z najdłuższych w UE

Polska znajduje się w piątce państw gwarantujących matkom najdłuższy pełnopłatny urlop macierzyński w UE. Nasze 20 tygodni to jednak nic w porównaniu do Bułgarii, gdzie kobiety mogą liczyć na ponad 11 miesięcy przerwy.

-Reklama-

Porównanie urlopów macierzyńskich w całej Unii Europejskiej przedstawia w swoim nowym raporcie „Rynek pracy z kobiecej perspektywy” portal ALEO.com, internetowa baza firm. Autorzy powołują się w nim na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Średnia długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego w UE wynosi 16,7 tygodnia. Spośród krajów Wspólnoty najkrótszą przerwę od pracy gwarantuje matkom Portugalia – tylko 6 tygodni. Na najdłuższy urlop macierzyński mogą liczyć Bułgarki, które mogą spędzić ze swoimi dziećmi aż 46 tygodni.

Polska plasuje się powyżej unijnej średniej z 20 tygodniami podstawowego, pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Pod względem jego długości zajmujemy 5. miejsce w UE, ex aequo z Estonią. Z dłuższego urlopu mogą korzystać Greczynki, Słowaczki, Chorwatki oraz wspomniane już Bułgarki. Co ciekawe, w unijnym zestawieniu wyprzedzamy również kraje skandynawskie: Szwecję i Danię, które oferują co najwyżej 10 tygodni pełnopłatnego urlopu dla matek.

Warto przy tym pamiętać, że świeżo upieczone matki w Polsce mogą przedłużyć przerwę od pracy nawet do roku, jeśli bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego wykorzystają również urlop rodzicielski. OECD, a za nią również ALEO.com, bierze jednak pod uwagę wyłącznie okres pełnopłatnego urlopu.

W swoim raporcie ALEO.com porównuje również m.in. aktywność zawodową kobiet, lukę płacową czy wiek emerytalny w całej Unii Europejskiej. Z całością można się zapoznać tutaj: https://aleo.com/pl/blog/kobiety-w-biznesie

Wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.