-Reklama-

Twoje dziecko nosi aparat słuchowy? Dowiedz się, gdzie możesz je zabrać na edukacyjną wyprawę!

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz zacznij planować, jak spędzisz go ze swoją pociechą. Świetnym pomysłem jest wspólna, edukacyjna wyprawa, która jest możliwa dzięki ponownemu otwarciu muzeów i obiektów kultury. Przedstawiamy listę pięciu miejsc, które są przyjazne wszystkim dzieciom – również tym korzystającym z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Sprawdź, dokąd możecie wybrać się w największych miastach Polski!

-Reklama-

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz zacznij planować, jak spędzisz go ze swoją pociechą. Świetnym pomysłem jest wspólna, edukacyjna wyprawa, która jest możliwa dzięki ponownemu otwarciu muzeów i obiektów kultury. Przedstawiamy listę pięciu miejsc, które są przyjazne wszystkim dzieciom – również tym korzystającym z aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Sprawdź, dokąd możecie wybrać się w największych miastach Polski!

O tym, że dzieci są ciekawe świata nie trzeba nikogo przekonywać. Zadaniem każdego rodzica powinno być zaspokajanie tej ciekawości oraz stymulowanie rozwoju najmłodszych. Właśnie dlatego, planując Dzień Dziecka warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na wspólną wycieczkę do muzeum. W końcu, zapewnienie dziecku dostępu do kultury powinno być celem każdego dorosłego. Z okazji Dnia Dziecka, Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier przygotowała listę miejsc przyjaznych wszystkim dzieciom, bez względu na niepełnosprawność słuchu.

Zamek Królewski na Wawelu

Lokalizacja o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturalnym. Dawna siedziba królów, czyli Zamek na Wawelu jest niezwykle popularną destynacją zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Dziś w jego murach mieści się muzeum, gdzie można zobaczyć jedne z najważniejszych zbiorów sztuki w Polsce.

Wawel może być świetnym celem wycieczki z dzieckiem słabosłyszącym. W tym przypadku, na szczególne zainteresowanie zasługuje Strefa Integracji Sensorycznej, będąca multimedialną ścianą dla osób z niepełnosprawnością. Przedstawia ona całą historię wzgórza wawelskiego – od jego powstania, przez czasy Zygmunta III Wazy, aż po współczesność. Oprócz pętli indukcyjnej i głośników kierunkowych, w instalacji wykorzystano ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Barokowy, siedemnastowieczny Pałac w Wilanowie oraz otaczający go Królewski Ogród Światła są jednym z głównych celów wycieczek – zarówno tych szkolnych, jak i rodzinnych. W końcu, każdy chce na własne oczy zobaczyć w jakich okolicznościach żył i sprawował swój urząd król Jan III Sobieski.

Muzeum oferuje szereg wydarzeń tłumaczonych na polski język migowy (PJM) oraz system językowo-migowy (SJM). Wykorzystywane są w nim karty pracy uwzględniające specyfikę językową uczestników oraz pomoce dydaktyczne w postaci etykiet z trudniejszymi pojęciami. Dostępne są również wydarzenia dostosowane do słabosłyszących, odczytujących z ruchu warg. Ponadto, w kasie oraz szatni muzeum zainstalowana została pętla indukcyjna, czyli system wspomagający słyszenie użytkowników aparatów słuchowych i implantów ślimakowych. Warto pamiętać o tym, że warunkiem korzystania z pętli indukcyjnej jest posiadanie w swoim aparacie cewki indukcyjnej. Aby ją uruchomić, wcześniej wystarczy udać się na kilkuminutową wizytę u protetyka słuchu.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni to kolejny punkt na mapie Polski, do którego warto zabrać swoją pociechę. Jest to miejsce, które o tym niezwykle trudnym zagadnieniu potrafi opowiadać w sposób przystępny dla zwiedzających w każdym wieku, a w dodatku ma w swojej ofercie wiele atrakcji przeznaczonych dla najmłodszych. Wystawa stała wyposażona jest w atrakcyjne w odbiorze multimedia oraz interesujące dla dzieci elementy – w tym ścianę pokryta imitacją ziemniaków, pokład transatlantyku, sala z wnętrzem samolotu, samochód Fiat 125p czy wielkie radio z czasów PRL-u.

Lokalizacja wyposażona jest w pętle indukcyjne, które udostępniane są indywidualnie do użytku z audioprzewodnikami. Można z nich korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej, która oferuje też możliwość zwiedzania w polskim języku migowym (PJM). Dzięki skupieniu się na wizualnych i sensorycznych zagadnieniach wystawy, historia emigrantów przedstawiona jest w sposób przystępny dla osób niesłyszących.

Brama Poznania ICHOT

Brama Poznania ICHOT to wyjątkowa przestrzeń edukacyjna zlokalizowana w miejscu historycznego grodu piastowskiego, która przybliża fascynującą historię początków państwa polskiego. Jest to stosunkowo nowa lokalizacja – została otwarta zaledwie 7 lat temu, ale już zdążyła podbić serca tysięcy zwiedzających – w tym rodzin z dziećmi, dla których jest po prostu stworzona. Każde ze stanowisk ma przystosowaną do potrzeb najmłodszych wielkość oraz wysokość, a wygodne pufy pozwalają przysiąść na chwilę i nabrać sił do dalszej wędrówki. Co ciekawe, w muzeum nieznana jest zasada „Nie dotykać!” – wręcz przeciwnie, każde dziecko ma szansę dotknąć każdy element ekspozycji.

W Bramie Poznańskiej ICHOT nie brakuje udogodnień dla osób słabosłyszących. Najważniejszym z nich jest możliwość zwiedzania ekspozycji głównej z audioprzewodnikiem, do którego można podpiąć pętlę indukcyjną, wzmacniającą odbiór dźwięków przez aparat słuchowy. Ponadto, filmy wyświetlane na ekspozycji tłumaczone są na język migowy, którego tłumacz został wgrany w tło filmu. O dostępność dbają również pracownicy muzeum – w holu głównym znajduje się specjalny punkt obsługi osób z niepełnosprawnością słuchu.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ostatnia propozycja znajduje się w samym sercu Górnego Śląska. Mowa o katowickim Muzeum Śląskim, którego odwiedzenie wydaje się być wręcz obowiązkiem nie tylko dla wszystkich mieszkańców tego wyjątkowego regionu Polski. Miejsce inspirowane dziedzictwem Śląska, w tym jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości może być niezwykle atrakcyjną lokalizacją dla gości w różnym wieku. Muzeum Śląskie posiada szeroką ofertę również dla rodzin z dziećmi, w tym dedykowane ścieżki zwiedzania dla najmłodszych.

Kasy, recepcja oraz audytorium Muzeum Śląskiego są wyposażone w pętle indukcyjne, a na zwiedzanie z przewodnikiem lub zajęcia zorganizowane udostępniane są pętle przenośne. Ponadto, wernisaże tłumaczone są na polski język migowy (PJM). Co więcej, tłumaczone może być każde wskazane wydarzenie – wystarczy jedynie wcześniejszy kontakt z administracją muzeum.

Coraz większa dostępność muzeów dla wszystkich zwiedzających – w tym osób z niepełnosprawnościami – niezwykle cieszy. W końcu, każdy człowiek powinien mieć możliwość korzystania z dóbr kultury w sposób nieograniczony. Tym bardziej cenne są wszystkie działania podejmowane przez instytucje, takie jak Fundacja Kultury bez Barier, które mają na celu promowanie kultury dostępności.

O Fundacji
Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również