Początek trzeciego trymestru oznacza dla kobiety coraz większe problemy z poruszaniem się i nasilony syndrom wicia gniazda. Poniżej garść informacji, co dzieje się w ostatnich trzech miesiącach oczekiwania na dziecko.
Tydzień 28
Mózg maluszka faluje się i tworzy bruzdy. Ponieważ wszystkie narządy już powstały, organizm powoli koncentruje się na gromadzeniu tkanki tłuszczowej i intensywnym wzroście włosów. Na tym etapie tłuszcz stanowi 3,5% masy ciała maluszka, a do porodu zwiększy się do 15%. To właśnie na tym etapie dziecko zaczyna śnić. Jego waga oscyluje około 1100 gramów, a długość to 26 cm. Ciężarna może mieć problemy ze snem, zgagą, hemoroidami i żylakami. Zaaczyna się ostatnia prosta do narodzin maluszka – myśl ta znacznie ułatwia zniesienie tych nieprzyjemnych niedogodności. Warto słuchać jak najwięcej muzyki, najlepiej różnych jej gatunków, by sprawdzać, jakie utwory podobają się dziecku. Przy ulubionych – maluch będzie się uspokajał.
Tydzień 29
Dziecko coraz mocniej reaguje na bodźce zewnętrzne, również na skoki cukru, jakie dostaje przez pępowinę
z pokarmu spożytego przez mamę (np. po zjedzeniu batonika). Ciężarna, aby uniknąć bólu od długotrwałego siedzenia bądź leżenia w jednym miejscu i pozycji powinna wykonywać proste ćwiczenia fizyczne, które pomogą jej wzmocnić mięśnie.
Tydzień 30
Czerwone krwinki zaczynają być produkowane przez szpik kostny. Meszek pokrywający ciało dziecka zaczyna zanikać, a temperatura ciała jest regulowana przez mózg i tłuszcz. Dziecko powoli przestaje rosnąć, a zaczyna jedynie przybierać na wadze. Jego główka naciska na pęcherz i u ciężarnej nasila się potrzeba siusiania. Mięśnie żołądka, których zadaniem jest powstrzymywanie kwasów trawiennych przed przedostawaniem się do przełyku, w czasie ciąży się rozluźniają i pozwalają kwasom cofać się, co potęguje uczucie zgagi. W przypadku ciąż fizjologicznych od 30. tygodnia ginekologa należy odwiedzać co 2 tygodnie.
Tydzień 31
Coraz większa macica utrudnia oddychanie i złapanie tchu, na 2-3 tygodnie przed porodem dziecko przesunie się w dół brzucha i wtedy ciężarna znów będzie mogła oddychać pełną piersią (pełną mleka ;).
Ciężarna może mieć huśtawki nastrojów, za którymi nikt nie będzie w stanie nadążyć: łzy może wywoływać reklama usłyszana w radiu, a po chwili nastąpi śmiech z zabaw psów na dworze. Hormony szaleją – zwykle wahnięcia nastroju kończą się wraz okresem połogowym (do 6 tygodni po porodzie).
Tydzień 32
Maluch odwraca się głowa w dół i powoli przygotowuje się opuszczenia brzucha mamy. Zdarza się, że dziecko mimo panującego ścisku zdąży się jeszcze kilka razy obrócić, co można zaobserwować na USG.
O wyborze szkoły rodzenia i ustaleniu planu porodu warto przeczytać tutaj.
Tydzień 33
Dziecko będąc w brzuchu wypracowało swój rytm – śpi, je, bawi się, umie nawet odróżniać dzień od nocy. Ponieważ jest coraz większe łatwo wyczuć jego ruchy i kopnięcia w ścianki brzucha. Po jego reakcjach można poznać, co mu się podoba, a co nie przypadło mu od gustu.
Tydzień 34
Paznokcie malucha są już bardzo długie, bywa, że wystają poza opuszki palców. Dzidziuś waży około 2200 g i mierzy około 48 cm. Jego oczy są niebieskie, ale to może się zmienić w kilkanaście tygodni po narodzinach. Proces pigmentacji nastąpi dopiero po kontakcie ze światłem.
Tydzień 35
Maluch coraz bardziej wygląda jak pulchny bobasek. Siusia około 500 ml na dobę. W jego jelitach gromadzi się zawartość pierwszej kupy (zwanej smółką). Ciężarna może powoli zauważać objawy zwiastujące rozwiązanie: obniżanie dna macicy, zwiększanie się ilości wydzieliny z pochwy, niepokój, bóle w okolicy krzyżowej, objawy ze strony układu pokarmowego.
Tydzień 36
Czaszka malucha jest już całkiem uformowana, ale kości pozostaną niezrośnięte przez 12-18 miesięcy po porodzie. Dzięki temu główka dopasowuje się do kształtu kanału rodnego. Jest też swoistym wskaźnikiem nieprawidłowości w rozwoju dziecka po narodzinach. Ciało kobiety przygotowuje się do porodu – tkanka łączna się rozluźnia, a dzięki temu dziecko może się przesunać w dół kanału rodnego.
Tydzień 37
Dziecko po skończeniu 37 tygodnia uważa się za donoszone. Zwykle jest już gotowe do opuszczenia łona matki. Akcja porodowa może rozpocząć się w każdym momencie. 37 tydzień to ostatni dzwonek na spakowanie torby do szpitala.
Tydzień 38
Z piersi ciężarnej może wyciekać żółtawa substancja. W ten sposób następują kolejne przygotowania do procesu laktacji. Około 38. tygodnia wykonuje się kolejne USG i badania laboratoryjne, by upewnić się, że zarówno dziecko jak i matka są gotowe do porodu. Od tego tygodnia warto badać czynności serca płodu i kontrolować skurcze i ruchy dziecka za pomocą badania KTG.
Tydzień 39
Jako ostatnie ze wszystkich narządów dojrzewają płuca. Dorastając wydzielają coraz większą ilość surfaktantów, które chronią płuca przed sklejeniem, gdy dziecko zacznie oddychać. Na tym etapie ciężarna z niecierpliwością wyczekuje momentu porodu. O tym, kiedy jechać do szpitala przeczytasz tutaj.
Tydzień 40
Upłynęło około 40 tygodni – można powita maluszka na świecie! Tolerancja dotycząca terminu porodu to 2 tygodnie wcześniej bądź później. Tylko około 5% noworodków przychodzi na świat w terminie wyznaczonym przez lekarza prowadzącego.
Zobacz koniecznie!