-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

TOP 5 zabawek sensorycznych dla niemowląt – co warto kupić?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak to do rodziców należy wspieranie go w tej trudnej drodze. Ważne jest działanie na wszystkie zmysły i delikatne ich pobudzanie. Podpowiadamy zatem, które zabawki sensoryczne zapewnią dziecku odpowiednią dawkę stymulacji i nauczą je nowych rzeczy.

-Reklama-

Jak wspierać rozwój sensoryczny dziecka?

Maluszek od początku odbiera świat zdecydowanie inaczej niż dorośli. Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju jego zmysłów, motoryki czy logicznego myślenia. Jak najlepiej to zrobić? Przy pomocy zabawek sensorycznych, które są bezpieczne, starannie zaprojektowane i doskonale pobudzają wzrok, słuch czy dotyk. Z powodzeniem ułatwiają one dziecku odbieranie bodźców, nabywanie nowych umiejętności i właściwe reagowanie na otaczającą je rzeczywistość.

Nie można też zapomnieć o tym, że tego typu zabawki realnie pomagają dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej. Są wykorzystywane w terapii, dostarczając pozytywne bodźce i zmniejszając odczuwany dyskomfort.

TOP 5 zabawek sensorycznych dla niemowląt

Kolorowe szeleściki

Szeleszczące zabawki sensoryczne są miękkie, a podczas dotykania ich i ugniatania wydają przyjemne dla ucha dźwięki i szelesty. Mogą przybrać formę niewielkiej szmatki, kwiatka czy zwierzątka. Warto wybierać szeleściki w kontrastowych i intensywnych kolorach. Te zabawki sensoryczne są nie tylko intensywnie użytkowane przez małe paluszki, ale też traktowane jako gryzak. Wielką zaletą jest zatem możliwość prania ich w pralce. Dzięki temu łatwo zachowamy je w czystości.

Miękkie książeczki sensoryczne

Poza szeleszczącymi szmatkami czy zwierzątkami już niemal od narodzin warto wspierać dopiero kształtujący się wzrok dziecka i pokazywać mu kontrastowe książeczki. Nie ma wątpliwości, że należą one do jednych z najlepszych zabawek sensorycznych. Pobudzają zmysł wzroku, zmysł dotyku (często posiadają dodatkowe ciekawe elementy), a wraz z rozwojem malucha wspierają poznawanie znajdujących się na kartach obrazków.

Piłki sensoryczne

Zwykło się mówić – w prostocie siła. I tak samo jest w tym przypadku. Niepozorne piłeczki sensoryczne o najróżniejszych kształtach, kolorach i fakturach świetnie leżą w małych dłoniach, stymulując je. To jeszcze nie wszystko. Te gumowe zabawki sensoryczne posłużą również w kąpieli, a nawet można nimi masować malucha, rozluźniając tym samym ewentualne napięcia mięśniowe.

Kostki sensoryczne

Na rynku dostaniemy dwa rodzaje kostek sensorycznych – miękkie oraz twarde, wykonane z plastiku bądź drewna. Możemy też spotkać się z określaniem ich jako kostki edukacyjne. Pierwsze z powodzeniem damy do zabawy już maluszkom. Są one przyjemne w dotyku, kontrastowe, mają kolorowe metki, szeleszczące elementy, dzwoneczek czy lusterko. Takie zabawki sensoryczne nie stanowią zagrożenia, nawet gdy maluszek opuści je sobie na brzuszek czy głowę.

Natomiast drugi rodzaj kostek, to tutaj są one dedykowane nieco starszym dzieciom i występują w wielu rozmiarach i wariantach. Przykładowo na jednej ściance może być sorter, na innej labirynt, przeplatanka, pianinko, a jeszcze na kolejnej jakieś ruchome elementy. Wszystko po to, by zainteresować dziecko i uczyć je poprzez zabawę.

Zawieszki do wózka i łóżeczka

Ostatnią kategorią zabawek sensorycznych, o której nie sposób nie wspomnieć, są wszelkiego rodzaju zawieszki do wózka, łóżeczka czy bujaczka. Mogą być one mocowane specjalnym kółeczkiem bądź owijane jak spirala. Tutaj już mamy całe szaleństwo wzorów, kształtów, rozmiarów i dodatkowych atrakcji. Zawieszka może składać się z kilku elementów – kolorowych, szeleszczących, piszczących, błyszczących. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem idealnej.

Zabawki sensoryczne dają wiele dobrego maluszkom – i to już od pierwszych tygodni ich życia. Świetne pobudzają zmysły, a przy tym nie musimy obawiać się przebodźcowania. Co więcej, zabawki sensoryczne są doskonałym prezentem. Warto wspierać rozwój dzieci i pomagać im jak najlepiej przystosować się do otaczającego je świata.

Artykuł sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...