Jak wspierać rozwój sensoryczny dziecka?
Maluszek od początku odbiera świat zdecydowanie inaczej niż dorośli. Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju jego zmysłów, motoryki czy logicznego myślenia. Jak najlepiej to zrobić? Przy pomocy zabawek sensorycznych, które są bezpieczne, starannie zaprojektowane i doskonale pobudzają wzrok, słuch czy dotyk. Z powodzeniem ułatwiają one dziecku odbieranie bodźców, nabywanie nowych umiejętności i właściwe reagowanie na otaczającą je rzeczywistość.
Nie można też zapomnieć o tym, że tego typu zabawki realnie pomagają dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej. Są wykorzystywane w terapii, dostarczając pozytywne bodźce i zmniejszając odczuwany dyskomfort.
TOP 5 zabawek sensorycznych dla niemowląt
Kolorowe szeleściki
Szeleszczące zabawki sensoryczne są miękkie, a podczas dotykania ich i ugniatania wydają przyjemne dla ucha dźwięki i szelesty. Mogą przybrać formę niewielkiej szmatki, kwiatka czy zwierzątka. Warto wybierać szeleściki w kontrastowych i intensywnych kolorach. Te zabawki sensoryczne są nie tylko intensywnie użytkowane przez małe paluszki, ale też traktowane jako gryzak. Wielką zaletą jest zatem możliwość prania ich w pralce. Dzięki temu łatwo zachowamy je w czystości.
Miękkie książeczki sensoryczne
Poza szeleszczącymi szmatkami czy zwierzątkami już niemal od narodzin warto wspierać dopiero kształtujący się wzrok dziecka i pokazywać mu kontrastowe książeczki. Nie ma wątpliwości, że należą one do jednych z najlepszych zabawek sensorycznych. Pobudzają zmysł wzroku, zmysł dotyku (często posiadają dodatkowe ciekawe elementy), a wraz z rozwojem malucha wspierają poznawanie znajdujących się na kartach obrazków.
Piłki sensoryczne
Zwykło się mówić – w prostocie siła. I tak samo jest w tym przypadku. Niepozorne piłeczki sensoryczne o najróżniejszych kształtach, kolorach i fakturach świetnie leżą w małych dłoniach, stymulując je. To jeszcze nie wszystko. Te gumowe zabawki sensoryczne posłużą również w kąpieli, a nawet można nimi masować malucha, rozluźniając tym samym ewentualne napięcia mięśniowe.
Kostki sensoryczne
Na rynku dostaniemy dwa rodzaje kostek sensorycznych – miękkie oraz twarde, wykonane z plastiku bądź drewna. Możemy też spotkać się z określaniem ich jako kostki edukacyjne. Pierwsze z powodzeniem damy do zabawy już maluszkom. Są one przyjemne w dotyku, kontrastowe, mają kolorowe metki, szeleszczące elementy, dzwoneczek czy lusterko. Takie zabawki sensoryczne nie stanowią zagrożenia, nawet gdy maluszek opuści je sobie na brzuszek czy głowę.
Natomiast drugi rodzaj kostek, to tutaj są one dedykowane nieco starszym dzieciom i występują w wielu rozmiarach i wariantach. Przykładowo na jednej ściance może być sorter, na innej labirynt, przeplatanka, pianinko, a jeszcze na kolejnej jakieś ruchome elementy. Wszystko po to, by zainteresować dziecko i uczyć je poprzez zabawę.
Zawieszki do wózka i łóżeczka
Ostatnią kategorią zabawek sensorycznych, o której nie sposób nie wspomnieć, są wszelkiego rodzaju zawieszki do wózka, łóżeczka czy bujaczka. Mogą być one mocowane specjalnym kółeczkiem bądź owijane jak spirala. Tutaj już mamy całe szaleństwo wzorów, kształtów, rozmiarów i dodatkowych atrakcji. Zawieszka może składać się z kilku elementów – kolorowych, szeleszczących, piszczących, błyszczących. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem idealnej.
Zabawki sensoryczne dają wiele dobrego maluszkom – i to już od pierwszych tygodni ich życia. Świetne pobudzają zmysły, a przy tym nie musimy obawiać się przebodźcowania. Co więcej, zabawki sensoryczne są doskonałym prezentem. Warto wspierać rozwój dzieci i pomagać im jak najlepiej przystosować się do otaczającego je świata.