-Reklama-

Tatuaż w ciąży. Czy to dobry pomysł?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista, nie dla wszystkich taka jest. Co istotne, nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że nawet tatuaż, który posiadają od dłuższego czasu, może im w ciąży zaszkodzić.

-Reklama-

Tatuaż w ciąży to kontrowersyjny temat. Za każdym razem, gdy wątek poruszany był przez którąś z mam zgromadzonych na naszym fanpage’u, pod wiadomością toczyła się zacięta dyskusja – nie zawsze kulturalna. Dziś postanowiłam podejść do tematu rzeczowo i bez emocji i na podstawie opinii lekarzy i tatuatorów rozstrzygnąć ten spór. Można czy nie można?

Robienie tatuażu w ciąży

To nie najlepszy pomysł, choć z pewnością znajdą się takie salony tatuażu (z pewnością te o niskiej renomie), które nie będą widziały przeciwwskazań. Przeciwwskazań mogą nie widzieć same ciężarne, które informacje o swojej ciąży mogą po prostu zataić. Zanim jednak się na to zdecydują, powinny rozważyć ewentualne konsekwencje swojej lekkomyślności. Oto one:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B lub HIV to dwie najgroźniejsze z wielu chorób, które mogą być przekazane do organizmu razem z płynami ustrojowymi. Oznacza to, że istnieje ryzyko zachorowania na te choroby także podczas zabiegu wykonywania tatuażu. Wystarczy, że studio tatuażu nie przestrzega podstawowych zasad higieny i nie sterylizuje narzędzi.
  • Wpływ na organizm samego barwnika wykorzystywanego do tatuażu nie jest jednoznaczny. Nikt nie da nam gwarancji, że barwnik nie wywoła reakcji alergicznej albo nie zaszkodzi nam w jakiś inny sposób. Kobieta w ciąży często ma osłabioną odporność, dlatego alergie mogą się ujawnić dopiero wtedy. Tym bardziej należy unikać takiego ryzyka, bo przy alergii w ciąży mamy ograniczone możliwości jej leczenia. Lepiej zapobiegać.
  • Wpływ tatuowania na dziecko może być negatywny. Sam barwnik to substancja chemiczna – zwykle nieszkodliwa dla dorosłego, może mieć jednak niekorzystny wpływ na dziecko. Do tego dochodzi stres i dyskomfort matki podczas zabiegu tatuowania. Te uczucia na pewno nie wpływają na komfort samego dziecka.
Tatuaż na plecach a ZZO

Zdarza się, że tatuaż zdobi ciało ciężarnej, ale został wykonany na długo przed ciążą. Nie oznacza to jednak, że takiej mamie nic ze strony tatuażu nie grozi. Najbardziej „ryzykowny” w tej sytuacji tatuaż to ten wykonany nad kością ogonową. To modne miejsce, które wiele kobiet zdobi poprzecznymi wzorami. Problem pojawia się, gdy przyszła mama decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe w porodzie. Jak wiadomo, podanie środka znieczulającego następuje w dolnej partii kręgosłupa. Jeśli tatuaż znajduje się zbyt blisko, albo wręcz w miejscu potencjalnego wkłucia – lekarz anestezjolog może odmówić wykonania znieczulenia, szczególnie jeśli tatuaż jest dość świeży albo wdał się w tej okolicy stan zapalny. Warto więc w tej sytuacji najpierw się dowiedzieć, czy w szpitalu, w którym będziemy rodzić – wykonuje się ZZO mimo tatuażu na plecach.

Jak zachowują się tatuaże w ciąży?

Jeśli przyszła mama posiada tatuaż zrobiony przed ciążą, musi się czasem liczyć z tym, że w trakcie ciąży zmieni on swój wygląd. Najczęściej tyczy się to tatuaży w takich miejscach jak: piersi, brzuch, nogi, pośladki. To te części ciała mogą się w ciąży powiększyć, co niesie za sobą ryzyko zniekształcenia tatuażu. Zagrożeniem dla tatuażu są również rozstępy. Zwykle odbarwiają tatuaż i modyfikują jego wygląd na zawsze.

Jak dbać o tatuaż w ciąży?

By uniknąć zniekształcenia tatuażu podczas ciąży, warto dbać ogólnie o kondycję skóry. Podstawą jest jej dobre i regularne nawilżanie, by skóra była elastyczna. Warto stosować specjalne środki zapobiegające rozstępom w ciąży, od pierwszych tygodni. Jeśli mimo wszystko tatuaż w ciąży ucierpi, prawdopodobnie będzie potrzebował „naprawy” w salonie tatuażu. Z tą decyzją jednak najbezpieczniej poczekać do zakończenia karmienia dziecka piersią.

A co o tatuażach w ciąży sądzą nasze mamy, możecie się dowiedzieć tutaj: link

autor: Iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również