-Reklama-

Sztuka przechowywania rzeczy, czyli jak uporządkować dziecięcą przestrzeń

-Reklama-

Każdy chciałby, aby pokój dziecka prezentował się zawsze idealnie. Wszystko było na swoim miejscu, a wokół panował ład i porządek. Nic dziwnego – to pierwsza i wyjątkowa przestrzeń, w której malec stawia pierwsze kroki, poznaje zabawy i uczy się nowych umiejętności. Problem polega na tym, że w pokoju dziecka często znajduje się dużo małych przedmiotów – zabawek, gier czy pluszaków, które zostawione same sobie burzą ład i harmonię tego wyjątkowego miejsca.

Rozwiązaniem jest takie uporządkowanie przestrzeni, aby wszystko zawsze znajdowało się na swoim miejscu, a kluczem do tego jest właściwe przechowywanie dziecięcych skarbów.

W czym i co przechowywać?

Na rynku dostępnych mamy wiele opcji przechowywania. Pudełka, kosze, skrzynie. Pojemniki z przykrywkami lub bez. Rozmaite kształty i wzory. Sztuką jest dopasowanie ich do wnętrza pokoju dziecka tak, by stanowiły z nim jedność i były jego ważną częścią. Idealnie, jeśli przy okazji będą mogły pełnić także dodatkowe funkcje.

Rodzaj pojemnika do przechowywania

Koniecznie dobierzmy go do przestrzeni i roli, jaką ma pełnić. Pamiętajmy, że pojemniki do przechowywania mogą sprawować szereg dodatkowych funkcji – np. być siedziskiem albo stolikiem nocnym. Warto tę ich cechę wykorzystać, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach.

Nie zapominajmy także, że wszelkie skrzynie, pufy czy kosze powinny także mieć funkcję dekoracyjną. Na stronie yellow tipi znajdziecie bardzo duży wybór skrzyń, puf i koszy w rozmaitych kolorach. Naprawdę jest w czym wybierać!

Przeznaczenie pojemników do przechowywania

Ważną rzeczą jest, aby dobrać rodzaj pojemnika do rzeczy, które będą w nim przechowywane. Jeśli mamy w domu małego miłośnika gier, warto wybrać skrzynie, w których bez problemu rozplanujemy ułożenie kartonowych pudełek po grach.

Dla miłośniczek małych księżniczek i lalek, polecamy pufy, które pomieszczą wszystkie zabawki o nieregularnych kształtach.

Na książeczki, dla których nie ma już miejsca na półce, polecamy dekoracyjne skrzynie drewniane, do których można odłożyć mniej używane na daną chwilę lektury. W tego typu pojemnikach do przechowywania, wszystkie książeczki będą widoczne i łatwo będzie do nich sięgnąć, kiedy tylko przyjdzie na to ochota.

Do przechowywania ulubionych pluszaków, ale też kocyków, a nawet klocków, idealne będą kosze z tkanin – na tyle lekkie, by dziecko mogło samo je przestawiać, ale jednocześnie dyskretnie zasłaniające całą zawartość dziecięcych skarbów. Kosze z tkanin możemy także dobrać kolorem i wzorem do wystroju wnętrza.

Rzeczy rzadziej przechowywane i codziennego użytku

Planując przechowywanie w pokoju dziecięcym, warto pamiętać o jednej, ważnej zasadzie: im rzeczy mniej używane, tym głębiej schowane. Niby proste, ale często zapominanie. Przechowywane rzeczy nie mogą być trudno dostępne, bo zostaną zwyczajnie zapomniane, a nie o to przecież tu chodzi. Warto też pamietać, aby rzeczy których najczęściej używamy – dziecko lubi się nimi bawić często, były w miarę mobilnych pojemnikach np. we wspomnianych koszach z tkanin. To wszystko po to, by dziecko miało do nich dostęp w każdym zakątku pokoju.

Uporządkowanie przestrzeni

Kiedy już wszystkie przedmioty z dziecięcego pokoju znajdą się na swoich miejscach, warto pomyśleć o takim zaaranżowaniu pozostałej przestrzeni, by całość tworzyła harmonijny układ.

Przy tej okazji chcieliśmy wspomnieć o tym, jak ważny jest podział przestrzeni w pokoju dziecka i jak bardzo wpływa on na jej wizualne uporządkowanie. Bardzo dobrym przykładem może być tu oddzielenie przestrzeni do spania i zabawy. W dzień pokój dziecięcy pełni funkcję placu zabaw, a o zmierzchu powinien się stać oazą spokoju, wyciszenia, komfortu.

Efekt ten możemy osiągnąć naprawdę w bardzo łatwy sposób. Za pomocą rolet i narzut błyskawicznie możemy zamienić dzienny salonik zabaw w pełną ciepła i przytulności sypialnię.

Narzuta, to ten niepozorny element w pokoju dziecięcym, który pełni naprawdę ważną funkcję – po pierwsze porządkuje przestrzeń, po drugie oddziela strefę aktywności od strefy odpoczynku. Niewielki akcent, zmienia tak wiele.

Przy doborze narzuty powinniśmy zwrócić uwagę na jej odporność na zabrudzenia i trwałość. To na niej przecież będą się rozgrywać najlepsze dziecięce zabawy. Kolorystycznie może wpasować się w wystrój dziecięcego pokoju lub totalnie z nim kontrastować – wtedy jeszcze bardziej podkreślimy jej wyjątkową, choć pozornie błahą rolę.

Spróbujcie sami!

Pokój dziecka to pomieszczenie, w którym naprawdę możemy eksperymentować. To miejsce, które powinno rosnąć i zmieniać się razem z dzieckiem, dostosowując się do jego potrzeb i wymagań.

Po więcej aranżacyjnych inspiracji, zapraszamy na yellowtipi.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również