-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Szew mężowski. Dlaczego robi się to kobietom?

Co jakiś czas możemy usłyszeć lub przeczytać historie kobiet, które zostały zbyt ciasno zszyte po porodzie, albo którym proponuje się takie szycie – o zgrozo – niby dla satysfakcji męża. Czy tzw. szew mężowski ma jakiekolwiek uzasadnienie medyczne?

-Reklama-

Co to jest szew mężowski?

Szew mężowski albo – o zgrozo – szew tatusia to nazwa potoczna. W żadnej naukowej literaturze nie znajdziemy takiego określenia. Zostało ono wymyślone na potrzebę opisania ciasnego zszycia krocza po porodzie i z definicji miało określać cel, jakiemu to służy. Szew nazywany jest mężowskim, bo ma podobno wyświadczać przysługę partnerowi kobiety, która urodziła. Dzięki ciasnemu zszyciu, wejście do pochwy ma być wąskie, takie jak przed porodem, co ma zapewnić satysfakcję z seksu również po narodzinach dziecka.

Osoby, które zszywają krocza kobiet po porodach zwykle uważają, że nazwa szew mężowski to tylko – nomen omen – dowcipne określenie. Kobiety, które jednak to słyszą, nie muszą podzielać specyficznego poczucia humoru lekarza czy położnej. Tym bardziej nie muszą się zgadzać z pomysłem ciaśniejszego zszycia.

Czy szew mężowski daje korzyści?

W dużej części przypadków ciaśniejsze szycie pochwy jest problemem. Gdy pochwa staje się zbyt ciasna, zamiast satysfakcji kobieta podczas stosunku może odczuwać wręcz ból. To z pewnością nie służy relacji z partnerem i na pewno niszczy życie seksualne, a nie je poprawia. Problemem jest również gojenie się takiego krocza. Jeśli jest za wysoko zszyte, może wydłużyć to okres rekonwalescencji.

Jak jest naprawdę z tą pochwą po porodzie?

Na czym polega szew tatusia?

Potocznie mówi się, że to dodatkowy szew, który się zakłada na kobiece krocze. To znaczy, że kobieta ma zszyte nie tylko pęknięcie krocza powstałe na skutek porodu, szycie jest wykonywane jeszcze wyżej. Zwolennicy tej metody uważają, że ścianki pochwy na skutek porodu stają się bardziej rozciągnięte i zwężenie wejścia do pochwy pozwala na utrzymanie satysfakcjonującego pożycia. Warto podkreślić, że służy to jedynie partnerowi. Bardzo dużo kobiet skarży się na ciasne zszycie pochwy po porodzie i często wymaga ponownej interwencji chirurgicznej.

Czy to legalne?

Zszywanie krocza powinno być wykonywane tylko ze wskazań medycznych. Jeśli kobiecie zakłada się dodatkowe szwy, które nie są wymagane, jest to niezgodne ze sztuką lekarską i nieprofesjonalne.

Szew mężowski czy szew tatusia to działanie nieetyczne, uprzedmiotowiające kobietę. Nie powinno mieć miejsca nawet proponowanie kobiecie takiego szycia, a co dopiero wykonywanie tego zabiegu. Rodzące nie zawsze są w stanie zareagować na taką propozycję i ku uciesze swojego partnera czasem przystają na pomysł ciaśniejszego zszycia, którego potem często żałują.

Niestety trudno jest wykazać winę lekarza czy położnej w takim przypadku. Zawsze mogą się tłumaczyć, że było to rutynowe szycie pękniętego krocza. Nie wpisuje się też tej informacji do dokumentacji medycznej, więc dowodów później brak. Dlatego warto dwa razy zastanowić się, zanim przystaniemy na propozycję wykonania ciaśniejszego szycia. Dobrze jest jeszcze przed porodem porozmawiać o tym ze swoim partnerem, by wiedział z jakimi konsekwencjami wiąże się zakładanie dodatkowego szwu. Dzięki temu nie będzie entuzjastą takiego pomysłu na sali porodowej.

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Ekscytujące pomysły na aranżację pokoju dziecięcego. Jakie wnętrze pokocha Twoja pociecha?

Urządzasz pokój dziecięcy? Twoim zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie bezpiecznym azylem, a zarazem krainą nieskończonych możliwości. Jakie pomysły na aranżacje mogą zainteresować Twoje dziecko? Przedstawiamy trzy propozycje: dla małej fanki cukierkowych kolorów, dla przyszłego piłkarza oraz dla młodego odkrywcy natury.

Utrata wagi w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle przybiera na wadze, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Jednak niektóre kobiety mogą zauważyć, że tracą na wadze w ciąży, co może być niepokojące. Czy utrata wagi w ciąży jest normalna? Czy może być szkodliwa dla matki i dziecka? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.