-Reklama-

Smoczek – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Zawsze budził kontrowersje, nie inaczej jest i dziś. Mimo najbardziej anatomicznych kształtów i najlepszych materiałów, smoczek wciąż uważany jest za zło konieczne. Czy rzeczywiście taki diabeł straszny jak go malują? Co powinnaś wiedzieć o smoczkach? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

-Reklama-

Kawałek gumy lub silikonu i plastiku a taką wielką ma moc. Uspokajacz, usypiacz, wyłącznik głosu – każda nazwa jest słuszna, bo oddaje charakter tego małego przedmiotu.

Smoczek – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Po pierwsze warto wybrać dobry, atestowany smoczek, który posiada pozytywną opinię pediatrów. Od tego bowiem zależy to, jakie będą skutki użytkowania smoczka np. czy nie wywoła alergii, nie spowoduje problemów ze zgryzem i wad wymowy. Najlepiej wybrać smoczek bez BPA, który jest szkodliwym związkiem chemicznym. Może on dostać się przez smoczek do organizmu dziecka. Istnieją badania potwierdzające, że BPA może wywoływać nawet nowotwory.

Z powodów bezpieczeństwa należy wybrać smoczek dostosowany do wieku dziecka. Uchwyt smoczka powinien być z gładkiego plastiku, bez ostrych krawędzi. Tarcza powinna ponadto posiadać otwory, które umożliwiają odpowiedni przepływ powietrza między smoczkiem a skórą dziecka. Nie ma wtedy ryzyka odparzenia delikatnej skóry wokół ust ani uduszenia się dziecka, gdyby tarcza zakryła mu dopływ powietrza. Sama tarcza nie może też zakrywać dziecku noska, bo to groziłoby utrudnieniem w oddychaniu. Najlepsze tarcze to takie, które mają wycięcie na nosek.

Główka smoczka powinna być jak najbardziej anatomiczna, przypominająca kobiecy sutek. Powinna być również bardziej miękka na końcu niż na początku. Jeśli smoczki mają oznaczenia „ortodontyczny” czy „anatomiczny” oznacza to, że smoczki nie powinny zaburzać odruchu ssania u dziecka. Są więc najlepszym wyborem dla dzieci karmionych piersią. Na końcu główki smoczka powinno być specjalne spłaszczenie – na język. Taki smoczek umożliwia językowi prawidłową pozycję. Dobre smoczki mają gumkę, którą można odpowietrzyć tzn. po naciśnięciu na główkę, uchodzi z niej powietrze, ale  zaraz szybko wraca też do pierwotnej formy.

Istnieje również rozróżnienie na smoczki dzienne i nocne. Jeśli szukamy smoczka na noc, dobrze jest wybrać taki fluorescencyjny, który ułatwi nam odszukanie go w łóżeczku, jeśli maluchowi wypadnie. Smoczek do spania powinien mieć również inny uchwyt – niewystający ponad tarczę smoczka. To szczególnie ważne dla dzieci, które śpią na brzuchu i mogłyby narazić się na bolesne wgniecenia na buzi.

Jaki rodzaj smoczka wybrać?

– smoczek silikonowy – jest trwały i bezzapachowy, dłużej zachowuje swoją pierwotną formę.

– smoczek lateksowy – ma specyficzny smak i zapach, może nie przypaść do gustu dziecku. Ponadto trzeba go częściej wymieniać, bo szybciej się zużywa.

Smoczek – kiedy podać po raz pierwszy?

Pierwszy kontakt ze smoczkiem dziecko karmione piersią powinno mieć po upływie 5. tygodnia życia. Maluch będzie wtedy nauczony już właściwego ssania piersi i smoczek tej nauki nie zaburzy. Ssać smoczka nie powinny również dzieci powyżej 2. roku życia.

Smoczek – kiedy wymienić?

Pamiętaj, że każdy nowo zakupiony smoczek musi być najpierw wyparzony lub wysterylizowany. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze miesiąca – smoczek powinno się wyparzać przed każdym podaniem. Potem można już ograniczyć to do mycia smoczka a wyparzania jedynie w sytuacji, gdy upadnie na jakąś brudną powierzchnię. Nie wolno oblizywać smoczka przed podaniem go dziecku! Rodzice często nie zdają sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo w ten sposób narażają swoje maluchy.

Smoczek powinien być wymieniany co 1, góra co 2 miesiące. Czasem smoczek zużywa się wcześniej, więc powinniśmy bacznie obserwować jak wygląda. Nie podajemy dziecku smoczka popękanego lub zmatowiałego – to sygnał, by kupić nowy. Należy pamiętać, że kupując dziecku nowy smoczek, nie powinniśmy zmieniać jego rodzaju. Jeśli dziecko przyzwyczaiło się do konkretnego modelu, nie fundujmy mu nowych wrażeń.

Smoczek – kiedy odzwyczaić dziecko?

Im wcześniej, tym lepiej, bo czas działa na niekorzyść i z jego upływem coraz trudniej odzwyczaić dziecko od ssania smoczka. Najlepiej zacząć to robić, gdy maluchowi pojawią się pierwsze ząbki i zacznie przyjmować inne pokarmy (poza mlekiem). Ostatecznym czasem na rozstanie się ze smokiem są drugie urodziny malucha.

Smoczek dla dziecka – plusy

– uspokaja malucha,

– zaspokaja silny odruch ssania,

– ryzyko wad zgryzu jest mniejsze niż w przypadku, gdy dziecko ssie kciuka,

– zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Smoczek dla dziecka – minusy

–  ryzyko wad zgryzu,

– może uzależniać,

– rozleniwia i zniechęca do ssania piersi (szczególnie noworodki, które jeszcze nie opanowały efektywnego ssania piersi).

Czy smoczek może zaszkodzić?

Jeśli smoczek jest odpowiednio dobrany dla potrzeb dziecka i posiada właściwe atesty – ryzyko, że zaszkodzi dziecku jest minimalne. Oczywiście, najważniejsze jest odpowiednie stosowanie smoczka – z umiarem a nie przez całą dobę. Dobre smoczki nie mają wpływu na zgryz czy problemy z mową. Jako rodzice musimy jednak unikać pewnych błędów np. zawieszania smoczka na tasiemce dziecku na szyi, podawania dziecku przestarzałego i zniszczonego smoka czy nieodpowiedniego do wieku. Tylko rozsądne użytkowanie smoczka jest bezpieczne.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.