-Reklama-

Smoczek – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

-Reklama-

Zawsze budził kontrowersje, nie inaczej jest i dziś. Mimo najbardziej anatomicznych kształtów i najlepszych materiałów, smoczek wciąż uważany jest za zło konieczne. Czy rzeczywiście taki diabeł straszny jak go malują? Co powinnaś wiedzieć o smoczkach? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania

Kawałek gumy lub silikonu i plastiku a taką wielką ma moc. Uspokajacz, usypiacz, wyłącznik głosu – każda nazwa jest słuszna, bo oddaje charakter tego małego przedmiotu.

Smoczek – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Po pierwsze warto wybrać dobry, atestowany smoczek, który posiada pozytywną opinię pediatrów. Od tego bowiem zależy to, jakie będą skutki użytkowania smoczka np. czy nie wywoła alergii, nie spowoduje problemów ze zgryzem i wad wymowy. Najlepiej wybrać smoczek bez BPA, który jest szkodliwym związkiem chemicznym. Może on dostać się przez smoczek do organizmu dziecka. Istnieją badania potwierdzające, że BPA może wywoływać nawet nowotwory.

-Reklama-

Z powodów bezpieczeństwa należy wybrać smoczek dostosowany do wieku dziecka. Uchwyt smoczka powinien być z gładkiego plastiku, bez ostrych krawędzi. Tarcza powinna ponadto posiadać otwory, które umożliwiają odpowiedni przepływ powietrza między smoczkiem a skórą dziecka. Nie ma wtedy ryzyka odparzenia delikatnej skóry wokół ust ani uduszenia się dziecka, gdyby tarcza zakryła mu dopływ powietrza. Sama tarcza nie może też zakrywać dziecku noska, bo to groziłoby utrudnieniem w oddychaniu. Najlepsze tarcze to takie, które mają wycięcie na nosek.

Główka smoczka powinna być jak najbardziej anatomiczna, przypominająca kobiecy sutek. Powinna być również bardziej miękka na końcu niż na początku. Jeśli smoczki mają oznaczenia „ortodontyczny” czy „anatomiczny” oznacza to, że smoczki nie powinny zaburzać odruchu ssania u dziecka. Są więc najlepszym wyborem dla dzieci karmionych piersią. Na końcu główki smoczka powinno być specjalne spłaszczenie – na język. Taki smoczek umożliwia językowi prawidłową pozycję. Dobre smoczki mają gumkę, którą można odpowietrzyć tzn. po naciśnięciu na główkę, uchodzi z niej powietrze, ale  zaraz szybko wraca też do pierwotnej formy.

Istnieje również rozróżnienie na smoczki dzienne i nocne. Jeśli szukamy smoczka na noc, dobrze jest wybrać taki fluorescencyjny, który ułatwi nam odszukanie go w łóżeczku, jeśli maluchowi wypadnie. Smoczek do spania powinien mieć również inny uchwyt – niewystający ponad tarczę smoczka. To szczególnie ważne dla dzieci, które śpią na brzuchu i mogłyby narazić się na bolesne wgniecenia na buzi.

Jaki rodzaj smoczka wybrać?

– smoczek silikonowy – jest trwały i bezzapachowy, dłużej zachowuje swoją pierwotną formę.

– smoczek lateksowy – ma specyficzny smak i zapach, może nie przypaść do gustu dziecku. Ponadto trzeba go częściej wymieniać, bo szybciej się zużywa.

Smoczek – kiedy podać po raz pierwszy?

Pierwszy kontakt ze smoczkiem dziecko karmione piersią powinno mieć po upływie 5. tygodnia życia. Maluch będzie wtedy nauczony już właściwego ssania piersi i smoczek tej nauki nie zaburzy. Ssać smoczka nie powinny również dzieci powyżej 2. roku życia.

Smoczek – kiedy wymienić?

Pamiętaj, że każdy nowo zakupiony smoczek musi być najpierw wyparzony lub wysterylizowany. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze miesiąca – smoczek powinno się wyparzać przed każdym podaniem. Potem można już ograniczyć to do mycia smoczka a wyparzania jedynie w sytuacji, gdy upadnie na jakąś brudną powierzchnię. Nie wolno oblizywać smoczka przed podaniem go dziecku! Rodzice często nie zdają sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo w ten sposób narażają swoje maluchy.

Smoczek powinien być wymieniany co 1, góra co 2 miesiące. Czasem smoczek zużywa się wcześniej, więc powinniśmy bacznie obserwować jak wygląda. Nie podajemy dziecku smoczka popękanego lub zmatowiałego – to sygnał, by kupić nowy. Należy pamiętać, że kupując dziecku nowy smoczek, nie powinniśmy zmieniać jego rodzaju. Jeśli dziecko przyzwyczaiło się do konkretnego modelu, nie fundujmy mu nowych wrażeń.

Smoczek – kiedy odzwyczaić dziecko?

Im wcześniej, tym lepiej, bo czas działa na niekorzyść i z jego upływem coraz trudniej odzwyczaić dziecko od ssania smoczka. Najlepiej zacząć to robić, gdy maluchowi pojawią się pierwsze ząbki i zacznie przyjmować inne pokarmy (poza mlekiem). Ostatecznym czasem na rozstanie się ze smokiem są drugie urodziny malucha.

Smoczek dla dziecka – plusy

– uspokaja malucha,

– zaspokaja silny odruch ssania,

– ryzyko wad zgryzu jest mniejsze niż w przypadku, gdy dziecko ssie kciuka,

– zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Smoczek dla dziecka – minusy

–  ryzyko wad zgryzu,

– może uzależniać,

– rozleniwia i zniechęca do ssania piersi (szczególnie noworodki, które jeszcze nie opanowały efektywnego ssania piersi).

Czy smoczek może zaszkodzić?

Jeśli smoczek jest odpowiednio dobrany dla potrzeb dziecka i posiada właściwe atesty – ryzyko, że zaszkodzi dziecku jest minimalne. Oczywiście, najważniejsze jest odpowiednie stosowanie smoczka – z umiarem a nie przez całą dobę. Dobre smoczki nie mają wpływu na zgryz czy problemy z mową. Jako rodzice musimy jednak unikać pewnych błędów np. zawieszania smoczka na tasiemce dziecku na szyi, podawania dziecku przestarzałego i zniszczonego smoka czy nieodpowiedniego do wieku. Tylko rozsądne użytkowanie smoczka jest bezpieczne.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Odśwież swoje ubrania na wiosnę! Oto nasze odkrycie miesiąca

Jeśli prasowanie kojarzy ci się z męczącym i nudnym zajęciem, to urządzenie powinno cię ucieszyć. Parownica, którą właśnie odkryliśmy, nie tylko uprzyjemnia...

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
408ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy pomagają mamom – takie inicjatywy wspieramy!

Dzień Mamy to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w kalendarzu świąt. Mama to ważna osoba w życiu każdego człowieka: to ona uczy,...

Wizyta adaptacyjna – poznajmy się bliżej w gabinecie stomatologicznym

mę. Rodzice borykający się z problemami wizyt u stomatologa również odczuwają z tego powodu ogromny stres, bezsilność i niepokój. Dobro wychowanka leży w rękach opiekuna. Jaką więc metodę wychowawczą powinni przyjąć opiekunowie, aby dziecko było zdrowe i chętnie odwiedzało dentystę?

Szumiś pomaga maluchom z Ukrainy

Szumisie dla dzieci z Ukrainy - najpiękniejsze ukraińskie kołysankami na spokojny sen maluchów. Dzień Dziecka to święto maluchów na...

Mamo, zrób sobie przerwę!

O tym, jak silne potrafimy być, często przekonujemy się w momencie, gdy zostajemy mamami. Nagle okazuje się, że skrócenie czasu snu o...

Baby Shower – co można robić na takim przyjęciu?

Baby Shower to przyjęcie organizowane na część nienarodzonego jeszcze dziecka. To świetny pretekst dla przyszłej mamy do spotkania w gronie swoich przyjaciół...