-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Skąd ten lęk? Czyli jakie doświadczenia powodują niechęć do wizyt u stomatologa?

-Reklama-

Wywołanie z lekcji na wizytę w szkolnym gabinecie dentystycznym, to dla wielu z nas – dorosłych wspomnienie przyprawiające o dreszcze. U niektórych jest ono tak wyraźne, że na samą myśl czują już zapach pomieszczenia i dokładnie pamiętają układ kafelek na ścianie gabinetu mimo, że minęło 20 lat! Nieprzyjemny dźwięk, charakterystyczny zapach nieporównywalny z czymkolwiek innym i brak znieczulenia, tworzą w naszej głowie prawdziwy obraz traumy z dzieciństwa. 

W obecnych czasach poziom usług stomatologicznych przeszedł spektakularną metamorfozę. Począwszy od wyglądu samego pomieszczenia, gdzie z uśmiechem wita nas pani stomatolog, po zaawansowane technologicznie sprzęty, znacznie ułatwiające pracę lekarza i zapewniające komfort pacjenta. Miejscowe znieczulenie stomatologiczne jest standardem, dzięki któremu leczenie przebiega całkowicie bezboleśnie. Również stomatolodzy wiedzą zdecydowanie więcej o sposobach radzenia sobie ze stresem i lękiem pacjentów. Jest to szczególnie ważny temat, ponieważ podłoże psychologiczne, traumy bądź ich brak, bardzo przyczyniają się do efektywnej wizyty w gabinecie i chęci pacjenta do przestrzegania zaleceń profilaktycznych – regularnych przeglądów w przyszłości.

A więc skąd ten lęk? Strach, niechęć, stres często powodują sytuacje nam nieznane, o których albo nie wiemy nic, albo wiemy niewiele, ale zostaliśmy uprzedzeni np. przez starszego brata, że mogą być bolesne i nieprzyjemne. Jest to pierwszy czynnik, który realnie może zniechęcić daną osobę do dobrowolnego wybrania się do dentysty. Bo przecież skoro jest to bolesne i niekomfortowe – nie chcemy sobie świadomie takich rozrywek zapewniać! Słusznie! A więc dlaczego dziecko, które dopiero zdobywa swoje doświadczenie życiowe i nigdy jeszcze nie było u dentysty – ma tego dentystę odwiedzić, słysząc w domu od rodzica, że będzie bolało (lub też może nie), że będzie nieprzyjemnie, że Pan doktor będzie zły jak maluch nie otworzy buzi, i że koniec ze słodyczami? I tu leży podłoże całego problemu. Niewiedza, nieprzygotowanie, lub złe przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie dentystycznym w wielu przypadkach kończy się traumą, lękiem i brakiem zaufania zarówno do opiekuna jak i specjalisty. Jakie są więc najczęstsze błędy popełniane przez rodzica?

  • Brak wizyty adaptacyjnej
-Reklama-

Wizyta adaptacyjna jest podstawą do nawiązania prawidłowej relacji dentysta-dziecko-rodzic.

Czy w szkolnych konkursach ortograficznych startują dzieci, które dopiero uczą się czytać? Oczywiście, że nie! Nauka, przyswojenie, zapoznanie się z tematem i nareszcie trening to podstawa do osiągnięcia sukcesu. Dokładnie tak samo jest z wizytami u dentysty. Twoje dziecko musi najpierw nauczyć się miejsca, zapachów czy odgłosów aby z powodzeniem wykonać zadanie jakim jest przegląd stomatologiczny. Zapoznanie miejsca i lekarza jest kluczowym elementem nawiązania pozytywnej relacji. Wszystko w gabinecie jest dla dziecka nowe i nieznane. Dziecko na tej wizycie ma prawo czuć się nieswojo i być wycofane – przecież jest to zupełnie nieznana mu przestrzeń! Wizytę adaptacyjną przeprowadza dentysta. Celowo rezerwuje cały czas tylko i wyłącznie na zapoznanie dziecka z gabinetem. Pokazanie końcówek stomatologicznych, opowiedzenie o tym do czego służą, dlaczego ząbki trzeba oglądać, a czasami nawet leczyć – ta cała wiedza jest niezbędna do zbudowania zaufania i więzi między stomatologiem, a dzieckiem. W wielu przypadkach dziecko samo siada na fotel i zaciekawione zadaje pytania, które naturalnie nasuwają mu się do głowy na takim spotkaniu – to bardzo dobra reakcja! Każdy wychowanek jest inny, i z pewnością wiele mam przyzna, że jedna wizyta adaptacyjna była niewystarczająca – to prawda. Niektóre dzieci potrzebują takich spotkań więcej, ale pozwólmy pociechom w swoim tempie przyzwyczaić się do miejsca. Pamiętajmy, że od tych wizyt zależy, czy młody człowiek w swoim dorosłym życiu będzie dbał o uzębienie, bez stresu i traumy.

Wszyscy wiemy, że profilaktyka to podstawa! W ramach naszej akcji Odczarowujemy wizytę u dentysty, razem z marką Enel-med stomatologia, zapraszamy Was na bezpłatne wizyty – bezpłatny przegląd stomatologiczny z konsultacją oraz zniżką 20% na wypełnienie pierwszego zęba w całej Polsce lub bezpłatna konsultacja stomatologiczna kwalifikująca do zabiegu w sedacji lub narkozie (możliwość realizacji tylko w Warszawie w Centrum Stomatologii Zacisze ul. Gilarska 8). Umów się już dziś!

  • Na pierwszą wizytę u dentysty idziemy z bólem

Czekanie na ostatnią chwilę praktycznie nigdy nie kończy się pozytywnie. W końcu my dorośli wiemy to najlepiej! Szczególnie, jeśli sami mieliśmy kiedyś bolący ząb, który mogliśmy przecież wyleczyć wcześniej i do bólu w ogóle nie dopuścić. Dzieci, które po raz pierwszy trafiają na wizytę stomatologiczną z bólem zęba z pewnością odczuwają podobne emocje, tak jak my dorośli w takiej sytuacji. Stres przed bólem niepokój, dyskomfort, wrażliwość na bodźce, niechęć, nudności. Kiedy pierwsze spotkanie z dentystą wymaga interwencji w bolącym zębie, z pewnością nie będzie to miłe doświadczenie ani wspomnienie dla dziecka. Pamiętacie powiedzenie, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz? Kiedy stawiamy się w gabinecie z pociechą z bólem, nawet nie dajemy szansy ani dziecku ani dentyście na dobre pierwsze wrażenie, ponieważ ból przysłania wszelkie starania obydwu stron. Nie ma też już przestrzeni na poznanie dźwięków, oswojenie się z zapachem czy poznanie przyrządów. Specjalista musi wyleczyć bolący ząb, a ząb boli więc pojawi się płacz, a jak płacz to i łzy, a jak łzy to myśl, że nie chcę tu być ani teraz ani nigdy. Ubytki trzeba wyleczyć, więc wspomnienie po takiej wizycie na pewno zapadnie w pamięci dziecka na długi czas, a dentysta nie będzie kojarzył się z dbaniem o zęby i zdrowiem, ale z bólem, płaczem i nieprzyjemnym zapachem. Dlatego drogi rodzicu, nie dopuść do takiej sytuacji! Wizyta adaptacyjna daje szansę, na polubienie wizyt u stomatologa, a brak bólu będzie powodem do waszego częstszego uśmiechania się!

  • Rodzicu! Daj dobry przykład!

Dzieci uwielbiają powtarzać wszystko to, co robi ich bohater – rodzic. Wspólne mycie zębów z rodzicem 2 razy dziennie? Ależ oczywiście! Pokazujmy naszym wychowankom jak dbać o piękny uśmiech od najmłodszych lat – z pewnością zaowocuje to w dorosłości oraz utrwali nawyk pielęgnacji zębów. Wcale nie szkodzi, że pierwsze niezdarne ruchy szczoteczką nie są precyzyjne – tu chodzi głównie o zachęcenie i pokazanie maluchowi, że my dorośli też to robimy. Najpierw swoje ząbki myje dziecko, a później rodzic kontroluje i poprawia. Warto przy okazji wieczornej toalety przemycać ciekawostki o zębach, czy szczoteczce, aby dodatkowo zainteresować i zaciekawić malucha! Może być to pytanie: Czy wiesz ile włosków ma Twoja szczoteczka? Lub zadanie: Wymieńmy razem 3 zdrowe dla zębów przysmaki! Takie metody uatrakcyjniają czas higieny zębów, i pogłębiają dodatkowo wiedzę. Nie tylko podczas szczotkowania zębów rodzic powinien być dobrym przykładem. Regularne wizyty rodzica na fotelu dentystycznym oraz jego dbałość o zęby znacznie wpływają na zachowania dziecka w przyszłości. 

Podsumowując, zarówno u dzieci jak i dorosłych, niechęć do wizyt u stomatologa wywołują podobne czynniki. Jest to między innymi: niewiedza, ból, strach, dyskomfort. Jako rodzic i osoba już dorosła, możemy skutecznie zapobiegać traumom u naszych dzieci i pomóc im wejść w życie bez negatywnych wspomnień. Wizyty adaptacyjne są kluczem do sukcesu, natomiast w higienie domowej wzorem do naśladowania jest rodzic, a jego postawę zawsze będzie naśladowało dziecko.

Chcesz więcej informacji na temat wizyt u stomatologa? Dołącz do grupy enel-med stomatologa

autor: Katarzyna Borkowska

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.