Nie potrzebujesz wiele, czasem wystarczą ci rzeczy, które masz pod ręką w domu. Uwierz, że z niczego można wyczarować swojemu dziecku najlepszą zabawkę na świecie, która szybko przebije te drogie, które zdążyły mu się już znudzić.
Sensoryczne zabawki dla niemowląt, które zrobisz sama
Grzechotki
Wystarczy mała plastikowa butelka po wodzie i dowolne wypełnienie, które zrobi hałas. Może to być ryż, piasek, makaron, kasza, groch, guziki, koraliki itd. Im bardziej kolorowy i zróżnicowany środek, tym lepiej 🙂 Dla urozmaicenia możesz dołączyć wiszące tasiemki.
2. Sensoryczna zabawa piłkami
Do tej zabawki potrzebujesz kilku piłeczek (ale mogą też być pudełka, klocki i zabawki) oraz formy do pieczenia muffinek. W ten sposób uzyskasz super rozrywkę na długi czas, która pozwoli dziecku ćwiczyć m.in. swoją precyzję.
3. Małe akwaria
Działanie jest podobne do grzechotek, ale tutaj wnętrze butelki wypełniamy nie tylko drobnymi elementami, ale i wodą. Można dosypać również brokat. W ten sposób tworzymy piękne akwaria z hipnotyzującą zawartością. Ważne, by butelka była malutka (mieściła się w dłoniach dziecka i w razie upuszczenia nie zrobiła mu krzywdy). Dla mniejszych dzieci mogą być plastikowe buteleczki po syropach.
4. Skarbonka
Nie wyrzucaj plastikowego pudełka po mokrych chusteczkach. Przyda ci się w zabawie z dzieckiem. Wystarczy nieco powiększyć otwór (pamiętaj, by go zaokrąglić i obkleić by nie skaleczył dziecka) i dać maluchowi plastikowe i metalowe nakrętki. Cała zabawa polega na wpychaniu nakrętek do pudełka. Wymaga to od dziecka precyzji a „nagrodą” jest hałas, jaki wykonuje nakrętka wpadająca do środka i dociekanie, gdzie ona się podziała 🙂
5. Zabawa z balonem
Balon wypełniony helem może świetnie zabawiać malucha, nawet takiego leżącego. Wystarczy przywiązać baloniki do nóżki malucha i położyć dziecko np. na macie. Patrzenie na skaczący balon to duża frajda a mama ma chwilkę na wypicie kawy 🙂
6. Wiszące tasiemki
Jeśli mamy w domu kolorowe tasiemki materiałowe albo po prostu niepotrzebne ścinki materiałów, z których możemy je wykonać – warto zrobić taką zasłonkę. Tasiemki przymocowujemy do boku plastikowego lub papierowego pudełka i stawiamy tak, by zwisając utworzyły zasłonkę.
7. Sieć pająka
Potrzebny nam jest kosz na pranie, sznurek i trochę zabawek. Robiąc taką konstrukcję jak poniżej, stworzymy zabawkę na długi czas. Pamiętaj, by nie zostawiać dziecko w tej zabawie samo.
8. Plansza sensoryczna
Zrobienie takiej maty/planszy wymaga większej pracy, ale efekt jest tego wart. Do zrobienia takiej mega zabawki możesz użyć wielu przedmiotów, którymi lubi bawić się dziecko: pudełek, małych zabawek, opakowań itd. Pamiętaj, by były bezpieczne dla dziecka!
9. Zamknięte skarby
Masz w domu foliowe woreczki strunowe? Pochowaj do nich różne drobne, kolorowe przedmioty i szczelnie zamknij. Proste a zajmie maluchowi na długo czas 🙂
10. Czyste malowanie
Jak zmobilizować malucha do leżenia na brzuszku? Kładąc go na takiej „macie”. Wykonać ją bardzo łatwo. Wystarczy na podłodze położyć karton, na nie wycisnąć kilka plam farb plakatowych i wszystko zakleić folią, by farba nie wydostała się poza karton.
Zobacz jeszcze:
Zabawy, które wciągną twoje dziecko na długo!
10 kreatywnych zabaw na powietrzu
W co się bawić z niemowlakiem?