-Reklama-

Rozwój dziecka w brzuchu – drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży należy do przyjemniejszych niż pierwszy i trzeci. Ustąpiły już nieprzyjemne mdłości, poziom hormonów się wyrównał, a brzuch jest wciąż na tyle mały, że nie utrudnia funkcjonowania. Oto, co dzieje się w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

-Reklama-

Tydzień 14
Wątroba zaczyna produkować żółć, a śledziona czerwone krwinki. Rozwijające się mięśnie twarzy pozwalają dziecku wykrzywiać twarz, marszczyć brwi, a także ssać kciuk. Zwykle około tego tygodnia ciąża zaczyna być widoczna dla świata, a jednocześnie maleje ryzyko poronienia. Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej to można kontynuować współżycie seksualne.

Tydzień 15
Szkielet dziecka zaczyna być widoczny na zdjęciu rentgenowskim, naczynia krwionośne maluszka są widoczne przez jego cienką skórę. Na dłoniach kształtują się linie papilarne. Dziecko jest wielkości dojrzałej pomarańczy. Więcej o jego rozwoju przeczytasz tutaj.

Tydzień 16
Dzięki temu, że kosteczki uszne znajdują się na swoich miejscach maluch może usłyszeć głos matki. Podobno dzieci, którym śpiewano w życiu płodowym, po narodzinach są w stanie rozpoznać te melodie. Mały człowiek umie już rozprostować szyję i głowę, a to dzięki coraz silniejszemu kręgosłupowi oraz mięśniom pleców. Ciężarna może zauważać u siebie krwawienia dziąseł, a także obrzęki w obrębie błony śluzowej nosa.

Tydzień 17
Chrząstki dziecka zamieniają się w kostki, a pępowina, dzięki której maluch pobiera pokarm jest mocniejsza i grubsza. Typowy objaw dla tego tygodnia to niepohamowane napady wilczego głodu. Warto pamiętać, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje, gdyż zapotrzebowanie na pokarm zwiększa się o jedynie 300-500 kcal w ciągu doby. Przekraczając te normę należy liczyć się z dodatkowymi kilogramami do zgubienia po porodzie.

Tydzień 18
W tym tygodniu zwykle bez problemu można rozpoznać płeć dziecka na USG. Macica się powiększa, a wraz z nią przesuwa się środek ciężkości i dolny odcinek kręgosłupa jest coraz bardziej wypychany (a równocześnie jego bóle się nasilają), brzuch jest coraz bardziej widoczny.

Tydzień 19
Ciało dziecka jest coraz bardziej proporcjonalne i zaczyna pokrywać się mazią płodową, która chroni je przed działaniem płynu owodniowego. Ciężarna od tego tygodnia może doświadczać nowych dolegliwości: drętwienia czy mrowienia dłoni, skurczu mięśni łydek. Kobiety, którym wcześniej dolegał zespół cieśni nadgarstka mogą cierpieć z powodu nawrotu tego schorzenia.

Tydzień 20
Ciąża dochodzi do półmetka. Aktywność dziecka nasila się i już w tym tygodniu ciężarna może odczuć jego ruchy, przypominające delikatne łaskotanie. Po wysiłku maluch najczęściej zapada w drzemkę, która zwykle nie pokrywa się z rytmem dobowym matki. Brzuch od tego tygodnia będzie rósł około 1 cm tygodniowo. Koło 18-22 tygodnia wykonuje się USG zwane połówkowym. Dzięki niemu można potwierdzić prawidłowy rozwój płodu i rozpoznać ewentualne jego wady.

Tydzień 21
W tym tygodniu rozwija się odporność dziecka. Na twarzy pojawiają się brwi, a między górna wargą a nosem zaczyna być widoczna pionowa bruzda.

Tydzień 22
Dziecko przypomina już noworodka, skóra intensywnie się rozwija i fałduje. Kręgosłup jest coraz bardziej obciążony, więc może coraz mocniej boleć. Z związku z uciskiem macicy na żołądek, ciężarnej może dokuczać zgaga. W tym tygodniu wykonuje się kolejne badania laboratoryjne, w tym test obciążenia glukozą i na obecność toksoplazmozy.

Tydzień 23
Waga dziecka wynosi około 450 gramów, a jego długość około 20 cm.W tym tygodniu ciężarna może zacząć odczuwać przepowiadające skurcze Braxtona-Hicksa – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. Można zauważyć również białe upławy z pochwy, bóle podbrzusza i boków wynikające z rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę.

Tydzień 24
Maluch niezmiennie odżywia się przez łożysko, ale ma już rozwinięty komplet narządów. Płuca powoli przygotowują się do samodzielnego oddychania i wytwarzają surfaktant zapobiegający sklejaniu i zapadaniu się pęcherzyków płucnych. W związku z tym, że kobieta wciąż może odczuwać napady głodu warto pamiętać, by nie dostarczać organizmowi pustych kalorii w postaci wysokokalorycznych przegryzek pełnych konserwantów, unikać paczkowanych wędlin, pleśniowych i długo dojrzewających serów. Należy wyeliminować z jadłospisu surowe mięso i ryby, a także niemyte owoce i warzywa oraz napoje gazowane.

Tydzień 25
Maluszek poznaje wnętrze macicy dotykając rączkami i nóżkami jego ścianek, uważnie przysłuchuje się dźwiękom z zewnątrz, pije płyn owodniowy – tak kształtuje swoje zmysły. Czasem udaje mu się chwycić pępowinę. Waży około 700 gramów.

Tydzień 26
Maluch zaczyna otwierać oczy i reaguje na intensywne światło, które dociera do wnętrza brzucha, a ponieważ go to oślepia – zasłania się rączką. Kobiecie może dokuczać wysiłkowe nietrzymanie moczu (ta przypadłość dotyka prawie 50% kobiet w ciąży), aby temu zapobiec warto regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Ciężarna powinna dużo wypoczywać i gromadzić siły przed trzecim, najtrudniejszym trymestrem.

Tydzień 27
Maluch doskonali swój wzrok i słuch. Potrafi rozpoznać dotyk i głos swojej mamy. Po napiciu się płynu owodniowego często dokucza mu czkawka, która może być odczuwalna po dotknięciu powłok brzusznych ciężarnej. Kobieta czuje się coraz bardziej ociężała i opuchnięta. Ciało przybiera na wadze, a organizm kumuluje wodę. O tym, jakie decyzje warto podjąć w tym tygodniu przeczytasz tutaj.

Zobacz koniecznie!

I TRYMESTR III TRYMESTR

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również