-Reklama-

Rozszerzanie diety niemowlęcia: 5 najczęstszych błędów

Rozszerzanie diety niemowlęcia to niełatwe zadanie. Kiedy zamienić mleko na kaszkę dla dzieci? Podawać najpierw owoce czy warzywa? Jaka jest właściwa dieta dla dziecka w pierwszym roku życia? Przed takimi wyzwaniami stoją młodzi rodzice i… niestety często popełniają błędy. Jakie? Czy można ich uniknąć?

-Reklama-

Zaleca się, aby przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę było karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Kolejnym krokiem w jego żywieniu powinno być wprowadzenie produktów uzupełniających. Kiedy należy to zrobić?

Rozszerzanie diety niemowlęcia – czy to już czas na kaszkę?

Rozszerzanie diety o nowe pokarmy należy rozpocząć, gdy niemowlę posiada umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożycia, tj. m.in. umiejętność siedzenia z podparciem, chwytania pokarmu i wkładanie go do ust. Następuje to zwykle między 17. a 26. tygodniem życia.

Najpierw powinniśmy przyzwyczaić dziecko do smaku warzyw, a następnie do owoców (które ze względu na słodki smak zwykle są łatwiejsze do zaakceptowania). Początkowo podawaj się dziecku niewielkie ilości nowych pokarmów i wprowadzaj jeden nowy produkt na raz, aby móc łatwo zaobserwować ewentualne reakcje nietolerancji.

Kaszki dla dzieci są kolejnym początkowym pokarmem uzupełniającym. Pozwalają zapoznać malucha z nowymi smakami i są świetnym sposobem wprowadzenia do diety glutenu. Konsystencja kaszki ułatwia przechodzenie z diety opartej o mleko na produkty o bardziej stałej konsystencji.

Najczęstsze błędy popełniane przy rozszerzaniu diety

Rozszerzanie diety dziecka to niełatwy proces, nie zawsze udaje się rodzicom uniknąć błędów żywieniowych.

Jakie są najczęstsze popełniane błędy?

1. Zbyt wczesne podawanie mleka krowiego.

To mleko matki lub mleko modyfikowane powinno stanowić podstawę żywienia dziecka w pierwszym roku życia.

2. Mleko roślinne zamiast modyfikowanego.

Wielu rodziców nie wie, że napoje roślinne nie są odpowiednie dla niemowląt. Część z nich uważa, że „mleka” roślinne (np. kokosowe, migdałowe) stanowią cenną vege-alternatywę dla mleka krowiego. Niestety – mylą się! Napoje te mają skład niedostosowany do potrzeb żywieniowych dziecka. Często zawierają też cukier i inne dodatki polepszające smak.

3. Zbyt „dorosłe menu”.

Dzieci w okresie niemowlęctwa budują swoje przyszłe preferencje żywieniowe, więc proponowane przez rodziców jedzenie powinno być zdrowe, wysokiej jakości i dopasowane do potrzeb rosnącego organizmu. Niestety nasz własny talerz często tak nie wygląda.

Ponadto dziecko ma inne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w porównaniu z osobą dorosłą. Podając dzieciom posiłki z naszego stołu, wpływamy na ich preferencje smakowe i przyzwyczajamy do potraw doprawianych solą i cukrem.

4. Soczki owocowe zamiast wody.

Według najnowszych rekomendacji soki owocowe, nawet te świeżo wyciskane, nie tworzą wartości dodanej w diecie dziecka, zaś ich częste picie może zwiększać ryzyko próchnicy i zaburzać łaknienie malucha. Przede wszystkim należy uczyć dziecko picia wody. Sam fakt, że dziecko polubi smak słodkiego płynu, może sprawić, że będzie sięgało po niego zamiast po wodę, gdy będzie chciało ugasić pragnienie.

5. Eliminowanie pokarmów potencjalnie alergizujących.

Część rodziców uważa, że produkty potencjalnie alergizujące takie jak jajka, pszenica, gluten, powinny być podawane dopiero wtedy, gdy większość innych pokarmów została już wprowadzona. Nie jest to prawdą. Eksperci podkreślają, że unikanie alergizujących pokarmów nie zapewni skutecznej ochrony przed alergią. Produkty potencjalnie alergizujące zaleca się wprowadzać pojedynczo, jednocześnie obserwując reakcję dziecka.

Ważna jest edukacja żywieniowa

Rodzice w dobrej wierze popełniają błędy wynikające z niewiedzy i podają dziecku produkty, których niemowlę nie powinno spożywać. Zawierzają mitom i przestarzałej wiedzy. Dlatego tak ważna jest edukacja żywieniowa, która powinna być traktowana jako długofalowa inwestycja w zdrowie społeczeństwa.

Źródła:

https://www.bobovita.pl/produkty/kaszki

https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/kaszki-istotny-element-rozszerzania-diety-i-0

https://fundacjanutricia.pl/wydarzenia/wydarzenie/bledy-w-zywieniu-niemowlat-wyniki-najnowszego-badania

https://plodnosc.pl/jakie-sa-najczestsze-bledy-w-zywieniu-niemowlat/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.