-Reklama-

Rola ojca przed, w trakcie i po porodzie

Na przestrzeni ostatnich lat rola ojca bardzo się zmieniła, za czasów naszych mam tatusiowie nie uczestniczyli przy porodach. Dopiero w latach 80’ w Polsce nastąpiła rewolucja na porodówkach i oddziałach poporodowych, dzięki której mężczyźni mogli wkroczyć w ten kobiecy świat. Do tego doszły jeszcze zmiany społeczne, gdzie młode małżeństwa przestały mieszkać w wielopokoleniowych domach. Czy to z powodu pracy, czy z innych przyczyn osiedlały się z dala od rodziny, w związku z czym kobieta oczekująca na dziecko mogła liczyć przede wszystkim na siebie i swojego męża.

-Reklama-

Narastająca obawa o żonę i dziecko, a także poczucie bezradności mogą powodować u przyszłych ojców frustrację i utratę pewności siebie. Wyobrażenie, że mężczyzna powinien stanowić podporę i umieć poradzić sobie w każdej sytuacji, sprzyja powstawaniu takich uczuć. Ale chyba najczęściej odczuwanym przez przyszłych ojców problemem jest poczucie osamotnienia i bycia niepotrzebnym. Nic bardziej mylnego. Panowie jesteście dla kobiet w tych dniach bardzo potrzebni i liczymy na waszą pomoc. Czasem wystarczy, że nas przytulicie, a czasem będziemy potrzebowały większego wsparcia i zaangażowania, ale najważniejsze jest to, że możemy na Was liczyć.

Monika Wójcik, położna i Ambasadorka kampanii społeczno–edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia rolę ojca w życiu młodej rodziny.

Podczas ciąży

Strach i niepewność rodzą się najczęściej z niewiedzy, dlatego spróbuj poczytać lub porozmawiać z partnerką na temat przebiegu ciąży. O ile to możliwe możesz towarzyszyć jej podczas wizyt kontrolnych u lekarza, szczególnie w takich niesamowitych chwilach, jak pierwsze wysłuchanie tętna dziecka czy badania USG.
Nie powtarzaj ciągle: ”nie powinnaś tego jeść”, „jesz za dużo słodyczy” itd. Szczególnie, jeśli w tym czasie sam zajadasz się smakołykami. Z racji tego, że ciąża to Wasza „wspólna sprawa” – przejdź na podobną dietę, co twoja partnerka, tym bardziej, że i dla Ciebie będzie ona dobra i zdrowa.
Możecie razem zapisać się do szkoły rodzenia – będziesz tam mógł zadać nurtujące pytania, zobaczysz jak pielęgnować dziecko i poznasz problemy, które mogą się pojawić w czasie ciąży, porodu i po porodzie.

Podczas porodu

Na ten temat powstają całe rozdziały w książkach. Tak naprawdę najbardziej pomożesz szczerą rozmową z partnerką i podjęciem świadomej decyzji, czy dobrym rozwiązaniem będzie, jeżeli weźmiesz udział w tym akcie. Nie ulegaj trendom, że każdy mężczyzna musi być przy porodzie. W takim momencie musisz pamiętać, że to przyszła mama i dziecko są najważniejsze. A kobieta powinna mieć wewnętrzny spokój, że jej partner wspiera ją w każdym momencie.

Po porodzie

Odwiedzaj partnerkę w szpitalu, natomiast lepiej ograniczyć wizyty całej rodziny. Warunki szpitalne nie są zwykle odpowiednie do podejmowania gości, nie mówiąc już o tym, że świeżo upieczona mama potrzebuje odpoczynku i intymności. Zamiast odwiedzin rodzina może pomóc przygotowując lekko strawny kompot z jabłek czy rosół, który najlepiej smakuje w tych dniach. Bądź też buforem przed złotymi radami, których pojawi się zapewne całe mnóstwo. To, czy je wykorzystacie w opiece nad własnym dzieckiem, musi być Waszą decyzją, a nie narzuconym przez bardziej doświadczone osoby nakazem.

Włączaj się w opiekę nad dzieckiem, przewijaj, podawaj mamie malucha do karmienia, podnoś do odbicia. Przy wszystkich tych czynnościach możesz ze spokojem mówić do dziecka – nie dość, że się prawdopodobnie przy tym uspokoi i wyciszy, to zaczniesz nawiązywać z nim więź emocjonalną. Możesz zabierać dziecko na spacer czy to na szpitalny korytarz kiedy uśnie, czy w późniejszym czasie na parę rundek wózkiem wokół domu. Mama w tym czasie będzie miała chwilkę dla siebie, którą spokojnie będzie mogła wykorzystać na prysznic lub na krótką, ale jakże zbawienną drzemkę.

Tuż po porodzie staniesz się nie tylko mężem czy ojcem dla dziecka, ale przede wszystkim przyjacielem. W chwilach kiedy po porodzie przyjdzie baby blues lub kiedy pojawiają się sytuacje stresowe takie jak: płacz dziecka, trudności z pierwszym karmieniem, huśtawki nastrojów wywołane hormonami – spróbuj wspierać swoją kobietę, zrozumieć ją, otoczyć opieką, aby czuła się pewniejsza siebie w nowej roli – roli matki. Czasem może okazać się, że wystarczą wyszeptane na ucho słowa’: „Jesteś super mamą, razem damy radę”, a innym razem Twoje wsparcie będzie polegało na wyszukaniu konkretnych rozwiązań tych trudnych sytuacji.

W opiece nad maluszkiem, możecie obrać taktykę jak niejedni rodzice, że po nakarmieniu przez mamę, maluszek idzie razem z Tobą spać do innego pokoju. Jak się obudzi znowu, już ze zmienioną pieluszką, przynosisz go mamie na karmienie. Dzięki temu twoja partnerka będzie miała parę godzin na sen i regenerację.
Zrób pranie. Mogłoby się wydawać, że to coś błahego, ale zobaczysz sam, ile brudnych ubranek lub pieluszek może „wyprodukować” małe dziecko. Wiele innych obowiązków domowych może teraz stać się męską domeną. Przy zakupach pomocne mogą okazać się różne aplikacje ułatwiające zrobienie listy produktów do kupienia. Kto wie czy szykując obiad nie odkryjesz w sobie super zdolności kulinarnych?
Sami teraz widzicie w jak wielu trudnościach będziecie dla swoich partnerek niesamowitym wsparciem. Jak tą pomoc połączyć z obowiązkami zawodowymi? Możecie wykorzystać swój dwutygodniowy urlop ojcowski oraz, jeśli Wasze dzieciątko przyszło na świat drogą cięcia cesarskiego, macie prawo do tzn. „opieki nad żoną”, na co przypada kolejne 2 tygodnie, a po porodzie siłami natury – tydzień. Spędzając ten pierwszy miesiąc po porodzie razem z mamą i dzieckiem na pewno będziecie ogromnym wsparciem dla nich w tych nierzadko trudnych początkach.

foto: materiały prasowe kampanii „Położna na medal”
POŁOŻNA NA MEDAL TO PROWADZONA OD 2014 ROKU KAMPANIA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ZWRACAJĄCA UWAGĘ NA KWESTIE ZWIĄZANE Z KONIECZNOŚCIĄ PODNOSZENIA STANDARDÓW I JAKOŚCI OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ W POLSCE POPRZEZ EDUKACJĘ I PROMOCJĘ DOBRYCH PRAKTYK. ISTOTNĄ KWESTIĄ KAMPANII JEST RÓWNIEŻ PODNOSZENIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ NA TEMAT ROLI POŁOŻNYCH W OPIECE OKOŁOPORODOWEJ.
JEDNYM Z KLUCZOWYCH ELEMENTÓW KAMPANII JEST KONKURS NA NAJLEPSZĄ POŁOŻNĄ W POLSCE. ZGŁOSZENIA DO TEGOROCZNEJ, PIĄTEJ EDYCJI KONKURSU PRZYJMOWANE SĄ OD 1 KWIETNIA DO 31 LIPCA 2018 R. GŁOSY NA NOMINOWANE POŁOŻNE MOŻNA ODDAWAĆ OD 1 KWIETNIA DO 31 GRUDNIA 2018 ROKU. ODDAWANIE GŁOSÓW ODBYWA SIĘ NA STRONIE WWW.POLOZNANAMEDAL2018.PL
PATRONAT HONOROWY NAD KAMPANIĄ I KONKURSEM OBJĘŁA NACZELNA RADA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH. PATRONAT MERYTORYCZNY SPRAWUJĄ: POLSKIE TOWARZYSTWO POŁOŻNYCH, FUNDACJA RODZIĆ PO LUDZKU ORAZ STOWARZYSZENIE DOBRZE URODZENI. MECENASEM KAMPANII JEST MARKA ALANTAN PLUS.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.