-Reklama-teddyeddie

Rodzicielstwo Bliskości – czy to na pewno dobra inwestycja? 7 mitów na temat RB

Bezstresowe wychowanie, pozwalanie na wszystko, karmienie piersią aż do matury… Dla wielu osób Rodzicielstwo Bliskości wciąż jest nowatorską metodą wychowawczą, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy mają rację?

-Reklama-

Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu nie jest chwilowym trendem, o którym za kilka lat już nikt nie będzie pamiętał. To znana od wieków filozofia, u podstaw której znajduje się rodzicielska intuicja, bezpieczeństwo, szacunek i wzajemne zaufanie. Dla wielu pokoleń była czymś naturalnym. Z biegiem lat dużo się jednak zmieniło – chustę zastąpił wózek, a wspólne, duże łóżko – osobne łóżeczko dla dziecka. Kilkadziesiąt lat temu William i Martha Searsowie postanowili wrócić do korzeni. Stworzyli „Księgę rodzicielstwa bliskości”, czyli bestsellerowe kompendium wiedzy dla rodziców – a wraz z nim tak popularny dziś termin. Wiedzieli przy tym, że Rodzicielstwo Bliskości to grunt, po którym wielu rodziców będzie stąpać niepewnie. W trzecim rozdziale swojego poradnika postanowili zmierzyć się z najważniejszymi mitami. To właśnie o nich – choć nie tylko – piszemy niżej.

Rodzicielstwo Bliskości to metoda wychowawcza

Wbrew powszechnej opinii, Rodzicielstwo Bliskości nie jest metodą wychowawczą, narzucającą konkretne działania ani zbiorem reguł, którym musimy się podporządkować. To filozofia oparta na siedmiu filarach. Searsowie nazywają je narzędziami Rodzicielstwa Bliskości i zaliczają do nich: bliskość od porodu, karmienie piersią, noszenie dziecka, spanie przy dziecku, reagowanie na płacz, wyznaczanie granic i wystrzeganie się trenerów dzieci. Narzędzia te opierają się na biologicznym przywiązaniu, pozwalają dzieciom harmonijnie się rozwijać, jednak nie są obligatoryjne. Niektórzy rodzice wykorzystują wszystkie z nich, inni polegają tylko na niektórych. Nie brakuje również sytuacji, w których – mimo największych chęci – nie możemy opierać wychowania dziecka na wszystkich siedmiu filarach (gdy ze względów zdrowotnych nie możemy m.in. spędzić z dzieckiem pierwszych godzin po porodzie lub karmić piersią). W wychowaniu w duchu Rodzicielstwa Bliskości dużo ważniejsze jest korzystanie ze swojej rodzicielskiej intuicji, zaspokajanie potrzeb dziecka, zapewnianie mu poczucia bezpieczeństwa i bycie blisko.

Rodzicielstwo Bliskości może sprawić, że dziecko będzie niesamodzielne i zależne od rodzica

Przeciwnicy idei opisanej przez Searsów twierdzą, że noszenie w chuście, karmienie piersią na żądanie i współspanie mogą sprawić, że dziecko nigdy nie będzie umiało zrezygnować z tych przyjemności. Wręcz przeciwnie! Dzieci wychowywane w Rodzicielstwie Bliskości są zdecydowanie bardziej niezależne i samowystarczalne. Ponieważ wiedzą, że ich rodzice zawsze są gotowi do bliskości i wsparcia, nie muszą tracić energii na radzenie sobie z niepokojem. Są pewne, że w przypadku problemów zawsze mogą zwrócić się do rodziców z prośbą o pomoc. Czują się bezpieczne, więc mogą na własnych warunkach odkrywać świat.

Rodzicielstwo Bliskości może popsuć dziecko

Rodzice często się obawiają, że ich niewłaściwe reakcje na zachowania dziecka mogą być przyczyną wielu problemów w przyszłości. Jeśli wciąż słyszymy: „nie noś, bo przyzwyczaisz”, „niech się wypłacze”, „nie biegnij na każde zawołanie” – zaczynamy tracić wiarę w swoje kompetencje. Jednak to nie rady innych osób powinny być dla nas wyznacznikiem. Polegajmy przede wszystkim na naszej rodzicielskiej intuicji, nie bójmy się również sięgać po zaufane, wspierające rozwój dziecka poradniki. Należy do nich wspomniana już „Księga rodzicielstwa bliskości” Searsów, ale też „Dziecko z bliska” Agnieszki Stein i cała wydana przez NATULI „Seria Rodzicielska”. Wchodzące w jej skład tytuły, takie jak m.in. „Jak zrozumieć małe dziecko” czy „Noszenie dzieci” obalają krzywdzące mity rodzicielskie i pozwalają cieszyć się bliskością z dzieckiem bez wyrzutów sumienia.

Rodzicielstwo Bliskości to bezstresowe wychowanie

Bezstresowe wychowanie dziecka kojarzy nam się z rodzicielstwem, w którym nie ma żadnych granic. Dziecko może robić wszystko, na co ma ochotę, a życie całej rodziny kręci się właśnie wokół niego. Taka definicja nie ma jednak nic wspólnego z Rodzicielstwem Bliskości! „Księga rodzicielstwa bliskości” jest najlepszym dowodem na to, że w szczęśliwym, opartym na przywiązaniu rodzicielstwie, nie są ważne wyłącznie potrzeby dziecka – równie ważne są potrzeby pozostałych członków rodziny. Co więcej, w Rodzicielstwie Bliskości do głosu powinny dochodzić wszystkie emocje, także złość i stres. To my, rodzice, powinniśmy jednak nauczyć dziecko, jak reagować na związane z nimi uczucia.

Rodzicielstwo Bliskości wyklucza żłobek i przedszkole

Rodzicielstwo Bliskości nie wymaga od rodzica, by zostało z dzieckiem w domu przez pierwsze lata życia. W dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi fakt, że matka chce wrócić do pracy – dążenie do samorealizacji często jest nawet ważniejsze od kwestii finansowych. Searsowie dają mnóstwo rad rodzicom, którzy chcą łączyć opiekę nad własnym dzieckiem z rozwojem zawodowym. Należy do nich m.in. wspólny wybór opieki nad dzieckiem, która odpowiada idei Rodzicielstwa Bliskości, kontynuowanie karmienia piersią czy zaplanowanie pogodnego rozstania i przywitania po powrocie. W książce „Jak zrozumieć małe dziecko” czeka na nas natomiast obszerny rozdział dotyczący adaptacji przedszkolnej – przeczytamy tu o strategiach na udaną adaptację, ale też trudnościach, które mogą się pojawić na każdym jej etapie.

Dziecko wychowywane w duchu Rodzicielstwa Bliskości nie jest przygotowane do życia w „prawdziwym” świecie

Każde dziecko wychowywane w duchu Rodzicielstwa Bliskości wie, jak ważne jest dbanie o potrzeby swoje i innych osób, jest empatyczne, niezależne i otwarte na kontakt z drugim człowiekiem. Świat, w który wkracza po przekroczeniu progu domu – niezależnie od tego, czy jest to żłobek, przedszkole czy szkoła – różni się od tego, który doskonale zna. Ponieważ jednak wierzy w swoje kompetencje, nie pozostaje pod ciasnym kloszem– jest odważne, otwarcie mówi o tym, co czuje.

Rodzice, którzy nie stosują Rodzicielstwa Bliskości, są złymi rodzicami

Rodzicielstwo Bliskości nie jest sztywną listą reguł, które należy przestrzegać, by wychować szczęśliwe dziecko. To, że nie chcemy lub nie możemy stosować wszystkich narzędzi Rodzicielstwa Bliskości nie oznacza, że jesteśmy złymi rodzicami. Mama, która karmi dziecko mlekiem modyfikowanym, nie jest złą mamą. Tata, który odkłada niemowlę do swojego łóżeczka, a nie do małżeńskiego łóżka, nie jest złym tatą. Twórcy „Księgi rodzicielstwa bliskości” twierdzą, że wszyscy rodzice mogą stworzyć własną listę narzędzi bliskości – po to, by w zgodzie ze swoją intuicją budować z dzieckiem więź. Dla naszych dzieci jesteśmy najlepszymi rodzicami. I to nie jest mit!

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!