Rodzaje smoczków dla dzieci – do wyboru do koloru
Kompletując wyprawkę, można się pogubić. Ilość dostępnych akcesoriów jest olbrzymia i trudno jest wybrać te właściwe dla dziecka. Tak właśnie jest ze smoczkami – zarówno tymi do butelek, jak i smoczkami uspokajającymi. Możemy przebierać wśród rozmaitych kolorów, wielkości, kształtów i materiałów, ale nadal nie będziemy mieć pewności, że wybieramy właściwy. Zanim więc podejmiesz decyzję, jaki smoczek wybrać – zapoznaj się z najważniejszymi jego rodzajami i sprawdź ich wady oraz zalety.
Smoczki dla dzieci – z jakiego materiału?
Smoczki dla dzieci najczęściej produkowane są z dwóch materiałów – silikonu lub lateksu (kauczuku). Smoczki lateksowe mają długą historię – znają je nasze mamy i babcie. Silikon jako materiał na smoczki jest nowszym rozwiązaniem i świetną alternatywą – nie tylko ze względu na estetykę. Dziś smoczki silikonowe zdominowały rynek dziecięcych akcesoriów, ale nie udało im się wyprzeć całkowicie smoczków lateksowych.
Smoczek silikonowy – jest bezbarwny i odporny na odbarwienia, więc dłużej zachowuje estetyczny wygląd. Jest również neutralny smakowo i zapachowo, ale z drugiej strony jest twardszy od lateksu. Ma też dłuższą trwałość, jest również odporny na wysokie temperatury, więc można go wyparzać i sterylizować bez ryzyka uszkodzenia.
Smoczek lateksowy (kauczukowy) – to wersja bardziej ekologiczna. Smoczek ma charakterystyczny brązowawy kolor i specyficzny gumowy zapach oraz smak. Nie wszystkie dzieci z tego powodu go tolerują, choć atutem, który może je do niego przekonać, jest miękkość i plastyczność lateksu. Ponieważ smoczek kauczukowy nie jest trwały, i łatwo go uszkodzić przez wielokrotne wyparzanie, należy go często wymieniać. Smoczek lateksowy sprawdza się lepiej w przypadku problemów z karmieniem, bo pozwala on wzmocnić dziecku odruch ssania.
Rodzaje smoczków według wieku dziecka
Istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego smoczka dla dziecka, jest jego rozmiar. Producenci smoczków zwykle oferują trzy lub cztery podstawowe rozmiary:0+ (dla dzieci do 1. miesiąca życia), 1+ (dla dzieci 1-3 miesięcy), 3+ (dla dzieci 3-6 miesięcy), 6+ (dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia). Można też znaleźć smoczki największe dla dzieci 6-18 miesięcy.
Dobór rozmiaru do wieku dziecka jest ogromnie ważny, bo wpływa na prawidłowy rozwój jamy ustnej malucha, co ma później znaczenie np. dla mowy dziecka.
Wielkość dziurki też ma znaczenie
Poza samym rozmiarem smoczka, istotna jest także wielkość dziurki w smoczku do butelki. To ona wpływa na szybkość wylatywania przez nią pokarmu, dlatego warto wziąć pod uwagę zarówno wiek dziecka i jego apetyt, jak i konsystencję pokarmu podawanego z butelki. Najmniejsza dziurka S to bardzo mały otwór do podawania bardzo rzadkich płynów typu mleko mamy, woda czy herbatka. Otwór o rozmiarze M to średni otwór zwykle idealny do karmienia mlekiem modyfikowanym. Otwór L służy podawaniu dziecku papek.
Rodzaje smoczków do butelek – różne kształty
Wybierając smoczek do butelki pamiętaj, by zwrócić uwagę również na szerokość butelki. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest kompletować smoczki i butelki z jednej firmy, bo nie wszystkie smoczki butelkowe są uniwersalne.
Smoczek imitujący kształt sutka – ten rodzaj smoczka ułatwia mamom karmienie mieszane – raz piersią, raz butelką. To smoczki stworzone na wzór piersi mamy są idealne dla dzieci, które mają problem z zaakceptowaniem butelki. Kształt smoczka jest anatomicznie podobny do kobiecego sutka. W wielu modelach smoczków anatomicznych możemy zaobserwować układ kilku dziurek, które podczas ssania imitują wypływ mleka podobny do ssania piersi.
Smoczek antykolkowy – ten rodzaj smoczka został stworzony z myślą o maluchach cierpiących na wzdęcia i kolki. Kształt smoczka oraz zastosowane w nim rozwiązania minimalizują przedostawanie się powietrza wraz z pokarmem do brzuszka dziecka.
Rodzaje smoczków uspokajających – różne kształty
Smoczek dynamiczny – rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Tym samym – upodabnia się do do piersi mamy.
Smoczek anatomiczny (ortodontyczny) – jego kształt odwzorowuje kształt kobiecego sutka, wymusza prawidłowe ułożenie języka u dziecka.
Smoczek symetryczny – dzięki symetrycznemu kształtowi smoczka, można go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób. Idealny dla dzieci nieco starszych, które samodzielnie wkładają sobie smoczki do ust.
Smoczek okrągły – ma kształt zbliżony do żarówki. Dobrze sprawdza się jako pierwszy smoczek dziecka. Jest symetryczny.
Zobacz jeszcze: