-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Purple Crying – jak go rozpoznać?

Jest jedna rzecz, która łączy wszystkie nowo narodzone dzieci – płacz to ich jedyny sposób komunikacji. Niestety, nie każdy płacz potrafimy właściwie odczytać i zrozumieć potrzeby naszego dziecka. Jednym z najtrudniejszych do ukojenia jest tzw. purple crying. U świeżo upieczonych rodziców ten płacz bywa powodem największego stresu. Wydaje się im, że maluch cierpi i dlatego tak przeraźliwie krzyczy.

-Reklama-

Purple crying to nazwa – według niektórych – pochodząca od koloru płaczącego wniebogłosy dziecka. Jego twarz może przybierać wówczas purpurowy odcień. Jednak tak naprawdę nazwa „purple” jest po prostu akronimem, za którym kryją się poszczególne objawy tego płaczu.

Purple Crying – co to jest?

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tego płaczu nie da się ukoić. Do tej pory taki płacz uznawany był za płacz z powodu niemowlęcej kolki. Nie było innego powodu, dla którego dziecko mogło płakać. Maluch był zdrowy, przebadany, najedzony, przewinięty, a i tak płakał. Ten płacz potrafił trwać wiele godzin, co stanowiło prawidziwą gehennę dla umęczonego dziecka i jego zdenerwowanych rodziców. Dopiero niedawno okazało się, że ten nieutulony płacz, nie musi mieć wcale podłoża związanego z trawieniem pokarmu.

Ciekawostka! Czy wiesz, że naukowcy badający zwierzęce dzieci odkryli, że wszystkie ssaki mają podobny etap rozwojowy, w ktorym płaczą częściej w pierwszych miesiącach życia?

Purple Crying – jak rozpoznać?

Purple crying to uporczywe napady donośnego, męczącego płaczu bez konkretnej przyczyny. Mogą występować do piątego miesiąca życia i według lekarzy stanowią całkiem normalny etap w rozwoju niemowlęcia. Eksperci zajmujący się badaniem tego zjawiska odkryli, że ten rodzaj płaczu może rozpocząć się już po drugim tygodniu życia dziecka. Cechami charakterystycznymi purple crying, których pierwsze litery w języku angielskim tworzą słowo PURPLE, są:

  • Szczyt (apogeum) płaczu (PEAK OF CRYING) przypada na drugi miesiąc życia dziecka. Epizody płaczu stają się coraz rzadsze i krótsze około trzeciego miesiąca życia dziecka i wygasają do piątego miesiąca.
  • Płacz jest nieoczekiwany (UNEXPECTED), nagły. Niemożliwe jest jego przewidzenie, dlatego nigdy nie jesteśmy na niego przygotowani.
  • Płacz jest oporny na ukojenie (RESIST SOOTHING). Co byśmy nie robili, nie jesteśmy w stanie uspokoić dziecka.
  • Twarz dziecka wygląda jak wykrzywiona w bólu (PAIN-LIKE FACE). Wydaje się nam, że dziecko cierpi, choć wcale tak nie jest.
  • Płacz trwa bardzo długo (LONG LASTING). Epizody płaczu mogą pojawiać się codziennie i trwać nieprzerwanie nawet kilka godzin.
  • Płacz występuje głównie w porach wieczornych (EVENING).

Purple Crying – jak sobie z nim radzić?

Tak naprawdę to trudna sztuka opiekować się dzieckiem podczas takiego napadu płaczu. Choć jest to płacz, który trudno ukoić, możemy jednak w małym stopniu próbować jakoś uspokoić i dziecko i siebie. Większy spokój i ostudzenie emocji pozwolą nam przejść ten etap łatwiej.

Upewnij się, że to purple crying

Nie próbuj uspokajać dziecka na siłę. Nie bagatelizuj jego płaczu, zanim nie upewnisz się, że na pewno nie jest on spowodowany cierpieniem lub dyskomfortem. Sprawdź więc, czy maluch jest najedzony, przewinięty, wygodnie ubrany i ułożony. Upewnij się, czy nie ma temperatury i czy nic go nie boli (płacz nasila się przy zmianie pozycji dziecka, maluch łapie się za jakieś części ciała itp.).

Uspokój dziecko i siebie

Najważniejsze jest za tobą – już wiesz, że purple crying zdarza się większości dzieci i nie mamy na niego wpływu. Jeśli zrozumiesz, że to normalny etap rozwoju, który wkrótce minie – pomożesz sobie odzyskać spokój ducha. Im bardziej spokojny rodzic, tym dziecko również ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Jak osiągniesz balans i porzucisz złe emocje, czas zająć się maluchem. Zapewnij mu dotyk, kontakt skóra do skory. Połóż go na swojej nagiej klatce piersiowej, głaszcz i przytulaj. Jeśli dziecko lubi być owinięte, otul je otulaczem lub pieluszką bądź kocykiem. Chodź z maluchem przytulonym do siebie, delikatnie się kołysz. Spróbuj wykąpać maluszka w ciepłej wodzie – ona ma właściwości kojące. Jeśli nie jest za późno, możesz wziąć dziecko na chwilę na spacer. Świeże powietrze oraz zmiana otoczenia mogą wzbudzić jego zainteresowanie i skrócić epizod płaczu.

Zrób sobie przerwę

Jeśli dziecko nie daje się uspokoić, a ty jesteś rozdrażniona i sfrustrowana, odłóż malucha w bezpiecznym miejscu i odejdź na chwilę wyciszenia (bądź blisko). Dobrym sposobem są ćwiczenia oddechowe. Najlepiej jeśli masz koło siebie osobę, która może przejąć opiekę nad maluchem, byś mogła zrobić sobie przerwę np. na ciepłą, relaksującą kąpiel czy krótki spacer.

Na koniec pamiętaj – purple crying nie trwa wiecznie. To zaledwie kilka lub kilkanaście tygodni z całego dzieciństwa twojej pociechy. Wkrótce i ty, i ona o tym zapomnicie.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...