-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Przerwa od macierzyństwa czasem bardzo potrzebna

O tym, jak silne potrafimy być, przekonujemy się w momencie, gdy zostajemy mamami. Nagle okazuje się, że skrócenie czasu snu o połowę, pomnożenie domowych obowiązków przez trzy oraz dodanie kilku sytuacji stresujących dziennie - nie oznacza końca świata. A jednak przychodzą takie dni, kiedy nadmiar odpowiedzialności i codzienna rutyna zaczynają nas męczyć. Co wtedy?

-Reklama-

Macierzyństwo wywraca życie do góry nogami i często czyni je trudniejszym. Bycie mamą to trwanie na posterunku przez całą dobę. Wiele z nas w całości poświęca swój czas dzieciom, zapominając o sobie. Realizujemy potrzeby swoich pociech, myśląc, że taka rola matki. Po jakimś czasie okazuje jednak się, że taki styl życia wcale nie czyni nas szczęśliwszymi. Że radość z bycia mamą odbiera nam zmęczenie, stres i rutyna. Że nasze kochane dziecko zamiast cieszyć, drażni, a my łapiemy się na tym, że marzymy, by cofnąć czas do tego sprzed ciąży. Warto wiedzieć, że takie emocje wcale nie świadczą o macierzyńskiej porażce. Są wewnętrznym głosem, który domaga się wysłuchania i impulsem, by zrobić sobie przerwę od matczynych obowiązków i przypomnieć sobie o istnieniu własnych potrzeb.

Dlaczego mamy muszą myśleć o sobie?

Brak właściwej ilości snu i odpoczynku potęguje zmęczenie. Zmęczony organizm jest mniej odporny na choroby. Pomijając zwykłe zmęczenie fizyczne, w przypadku matczynych obowiązków – cierpi również nasza sfera psychiczna. Stres towarzyszący wychowaniu dzieci nawarstwia się i odbiera radość z życia. Psychiczne zmęczenie działa demotywująco, więc częstym następstwem jest poczucie wypalenia. Do tego dochodzi dekoncentracja, która w przypadku opieki nad małym dzieckiem może mieć zgubne skutki. Zmęczona mama to mama smutna, która poprzez niechęć do zabawy z dzieckiem zaniedbuje je wychowawczo.

Czasem problemem okazuje się nie tylko brak siły, ale i tęsknota za własnymi przyjemnościami. My matki, z reguły najmniej myślimy o sobie i swoich potrzebach. W momencie narodzin dziecka znaczna większość porzuca dotychczasowe pasje i ulubione zajęcia, bo przestajemy mieć na nie czas. W takich okolicznościach nie sposób mówić o szczęściu. Trudno jest bowiem poczuć spełnienie w roli matki, skoro macierzyństwo odebrało nam znaczną część radości z życia. A przecież może być inaczej. Bycie mamą nie musi oznaczać rezygnacji z własnych potrzeb. Częścią macierzyństwa może być pielęgnowanie swoich pasji, oddawanie się raz na jakiś czas drobnym przyjemnościom oraz dbanie o siebie. Zafundowanie sobie takiej odskoczni ma same zalety. Po pierwsze regeneruje utracone siły, po drugie dodaje energii i działa motywująco. Chwilowa przerwa w byciu mamą daje mobilizującą radość. To zastrzyk energii i kreatywności. Sprawia, że przestajemy traktować macierzyństwo jako obowiązek, a zaczynamy o nim myśleć jak o przyjemności. Podczas rozłąki z dzieckiem pojawia się chwilowa tęsknota za pociechą, co sprawia, że później mocniej doceniamy wspólnie spędzony czas.

Kiedy odpoczywamy od macierzyństwa – dostajemy skrzydeł. Wychodzimy z hermetycznego macierzyńskiego środowiska, które zazwyczaj zaczyna się w domu, a kończy na placu zabaw. Nagle uzmysławiamy sobie, że potrafimy osiągnąć sukces inny niż nauczenie dziecka siusiania do nocnika. Że możemy czerpać radość nie tylko z osiągnięć szkolnych dziecka, ale z własnych drobnych przyjemności. Że świat nie kończy się na dzieciach, a nasza społeczna rola nie zawęża się tylko do roli matki. Że nawet mając za sobą kilka porodów, możemy wyglądać czarująco i wzbudzać podziw nie tylko u partnera. By dobrze funkcjonować, musimy pozwolić sobie od czas do czasu na egoizm. Należy odrzucić błędne myślenie, że matkom nie przystoi . Każda z nas ma prawo do własnego szczęścia, dlatego wsłuchujmy się w swój organizm i dawajmy mu to, czego potrzebuje. Wbrew pozorom, robiąc coś dobrego dla siebie, robimy wiele dobrego dla swoich dzieci.

Odskocznia od macierzyństwa

Przerwa od macierzyństwa nie musi być długa. To może być jedno 2-3 godzinne wyjście w tygodniu albo weekendowy wyjazd raz na dwa miesiące. Sposób spędzenia wolnego czasu oraz jego ilość zazwyczaj uzależnia się od możliwości znalezienia opieki nad dzieckiem.

Na fizyczne zmęczenie, najlepszym pomysłem jest regeneracja przez sen. Może warto poprosić swojego mężczyznę, by chociaż przez jedną-dwie noce w tygodniu wstawał do dziecka albo zabrał je na cały dzień i tym samym umożliwił porządne wyspanie się i długą relaksującą kąpiel, której nie zmąci dziecięcy płacz. Świetnym sposobem na odzyskanie sił jest masaż lub inny zabieg relaksacyjny. Relaksem może też być wyjście do kosmetyczki lub fryzjera. Niektóre mamy lubią aktywny odpoczynek, więc dla nich najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia fitness, naukę tańca albo regularne uprawianie innego sportu.

Gdy naszym pragnieniem jest rozrywka, warto wybrać się do kina lub umówić się na spotkanie towarzyskie. Większość z nas kocha zakupy – to też jest świetny pomysł na oderwanie się do codziennych obowiązków, pod warunkiem, że chodząc po sklepach, szerokim łukiem ominiemy dziecięce stoiska i będziemy realizować tylko własne zachcianki. Jeśli do szczęścia brakuje nam odniesienia sukcesu w sferze zawodowej, może warto pomyśleć o pracy, którą można pogodzić z macierzyńskimi obowiązkami. W dzisiejszych czasach można prowadzić działalność gospodarczą zdalnie, nie wychodząc z domu. To świetny sposób nie tylko na dorobienie do domowego budżetu, ale również na dowartościowanie się i odczucie osobistej satysfakcji. Dobrą odskocznią od macierzyństwa może być też nauka. Zapisanie się na wymarzony kurs grafiki komputerowej albo kurs prawa jazdy da poczucie rozwoju, szczególnie potrzebnego tym mamom, które większość czasu spędzają z dzieckiem.

A co z wypaleniem uczuciowym? Macierzyństwo potrafi również odebrać nam namiętność. Wraz z pojawieniem się dziecka zanika romantyzm, brakuje czasu dla ukochanego. Zorganizowanie bezdzietnego wyjazdu z bliską osobą lub regularne wychodzenie na randki, mogą nie tylko podnieść temperaturę związku i tym samym poprawić relacje, ale jednocześnie zwiększyć poczucie naszej własnej atrakcyjności i dodać nam skrzydeł.

Żeby uczynić swój matczyny los łatwiejszym i dodać sobie pozytywnej energii, nie potrzeba wiele. Wystarczy zrobić listę realnych do spełnienia życzeń i zacząć je realizować. Najważniejsze to nie dać się rutynie i umieć znaleźć czas tylko dla siebie. Pamiętajmy, że tylko szczęśliwe mamy mają szczęśliwe dzieci.

autor: Ania

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?