-Reklama-

Przerwa od macierzyństwa czasem bardzo potrzebna

-Reklama-

O tym, jak silne potrafimy być, przekonujemy się w momencie, gdy zostajemy mamami. Nagle okazuje się, że skrócenie czasu snu o połowę, pomnożenie domowych obowiązków przez trzy oraz dodanie kilku sytuacji stresujących dziennie – nie oznacza końca świata. A jednak przychodzą takie dni, kiedy nadmiar odpowiedzialności i codzienna rutyna zaczynają nas męczyć. Co wtedy?

Macierzyństwo wywraca życie do góry nogami i często czyni je trudniejszym. Bycie mamą to trwanie na posterunku przez całą dobę. Wiele z nas w całości poświęca swój czas dzieciom, zapominając o sobie. Realizujemy potrzeby swoich pociech, myśląc, że taka rola matki. Po jakimś czasie okazuje jednak się, że taki styl życia wcale nie czyni nas szczęśliwszymi. Że radość z bycia mamą odbiera nam zmęczenie, stres i rutyna. Że nasze kochane dziecko zamiast cieszyć, drażni, a my łapiemy się na tym, że marzymy, by cofnąć czas do tego sprzed ciąży. Warto wiedzieć, że takie emocje wcale nie świadczą o macierzyńskiej porażce. Są wewnętrznym głosem, który domaga się wysłuchania i impulsem, by zrobić sobie przerwę od matczynych obowiązków i przypomnieć sobie o istnieniu własnych potrzeb.

Dlaczego mamy muszą myśleć o sobie?

Brak właściwej ilości snu i odpoczynku potęguje zmęczenie. Zmęczony organizm jest mniej odporny na choroby. Pomijając zwykłe zmęczenie fizyczne, w przypadku matczynych obowiązków – cierpi również nasza sfera psychiczna. Stres towarzyszący wychowaniu dzieci nawarstwia się i odbiera radość z życia. Psychiczne zmęczenie działa demotywująco, więc częstym następstwem jest poczucie wypalenia. Do tego dochodzi dekoncentracja, która w przypadku opieki nad małym dzieckiem może mieć zgubne skutki. Zmęczona mama to mama smutna, która poprzez niechęć do zabawy z dzieckiem zaniedbuje je wychowawczo.

-Reklama-

Czasem problemem okazuje się nie tylko brak siły, ale i tęsknota za własnymi przyjemnościami. My matki, z reguły najmniej myślimy o sobie i swoich potrzebach. W momencie narodzin dziecka znaczna większość porzuca dotychczasowe pasje i ulubione zajęcia, bo przestajemy mieć na nie czas. W takich okolicznościach nie sposób mówić o szczęściu. Trudno jest bowiem poczuć spełnienie w roli matki, skoro macierzyństwo odebrało nam znaczną część radości z życia. A przecież może być inaczej. Bycie mamą nie musi oznaczać rezygnacji z własnych potrzeb. Częścią macierzyństwa może być pielęgnowanie swoich pasji, oddawanie się raz na jakiś czas drobnym przyjemnościom oraz dbanie o siebie. Zafundowanie sobie takiej odskoczni ma same zalety. Po pierwsze regeneruje utracone siły, po drugie dodaje energii i działa motywująco. Chwilowa przerwa w byciu mamą daje mobilizującą radość. To zastrzyk energii i kreatywności. Sprawia, że przestajemy traktować macierzyństwo jako obowiązek, a zaczynamy o nim myśleć jak o przyjemności. Podczas rozłąki z dzieckiem pojawia się chwilowa tęsknota za pociechą, co sprawia, że później mocniej doceniamy wspólnie spędzony czas.

Kiedy odpoczywamy od macierzyństwa – dostajemy skrzydeł. Wychodzimy z hermetycznego macierzyńskiego środowiska, które zazwyczaj zaczyna się w domu, a kończy na placu zabaw. Nagle uzmysławiamy sobie, że potrafimy osiągnąć sukces inny niż nauczenie dziecka siusiania do nocnika. Że możemy czerpać radość nie tylko z osiągnięć szkolnych dziecka, ale z własnych drobnych przyjemności. Że świat nie kończy się na dzieciach, a nasza społeczna rola nie zawęża się tylko do roli matki. Że nawet mając za sobą kilka porodów, możemy wyglądać czarująco i wzbudzać podziw nie tylko u partnera. By dobrze funkcjonować, musimy pozwolić sobie od czas do czasu na egoizm. Należy odrzucić błędne myślenie, że matkom nie przystoi . Każda z nas ma prawo do własnego szczęścia, dlatego wsłuchujmy się w swój organizm i dawajmy mu to, czego potrzebuje. Wbrew pozorom, robiąc coś dobrego dla siebie, robimy wiele dobrego dla swoich dzieci.

Odskocznia od macierzyństwa

Przerwa od macierzyństwa nie musi być długa. To może być jedno 2-3 godzinne wyjście w tygodniu albo weekendowy wyjazd raz na dwa miesiące. Sposób spędzenia wolnego czasu oraz jego ilość zazwyczaj uzależnia się od możliwości znalezienia opieki nad dzieckiem.

Na fizyczne zmęczenie, najlepszym pomysłem jest regeneracja przez sen. Może warto poprosić swojego mężczyznę, by chociaż przez jedną-dwie noce w tygodniu wstawał do dziecka albo zabrał je na cały dzień i tym samym umożliwił porządne wyspanie się i długą relaksującą kąpiel, której nie zmąci dziecięcy płacz. Świetnym sposobem na odzyskanie sił jest masaż lub inny zabieg relaksacyjny. Relaksem może też być wyjście do kosmetyczki lub fryzjera. Niektóre mamy lubią aktywny odpoczynek, więc dla nich najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia fitness, naukę tańca albo regularne uprawianie innego sportu.

Gdy naszym pragnieniem jest rozrywka, warto wybrać się do kina lub umówić się na spotkanie towarzyskie. Większość z nas kocha zakupy – to też jest świetny pomysł na oderwanie się do codziennych obowiązków, pod warunkiem, że chodząc po sklepach, szerokim łukiem ominiemy dziecięce stoiska i będziemy realizować tylko własne zachcianki. Jeśli do szczęścia brakuje nam odniesienia sukcesu w sferze zawodowej, może warto pomyśleć o pracy, którą można pogodzić z macierzyńskimi obowiązkami. W dzisiejszych czasach można prowadzić działalność gospodarczą zdalnie, nie wychodząc z domu. To świetny sposób nie tylko na dorobienie do domowego budżetu, ale również na dowartościowanie się i odczucie osobistej satysfakcji. Dobrą odskocznią od macierzyństwa może być też nauka. Zapisanie się na wymarzony kurs grafiki komputerowej albo kurs prawa jazdy da poczucie rozwoju, szczególnie potrzebnego tym mamom, które większość czasu spędzają z dzieckiem.

A co z wypaleniem uczuciowym? Macierzyństwo potrafi również odebrać nam namiętność. Wraz z pojawieniem się dziecka zanika romantyzm, brakuje czasu dla ukochanego. Zorganizowanie bezdzietnego wyjazdu z bliską osobą lub regularne wychodzenie na randki, mogą nie tylko podnieść temperaturę związku i tym samym poprawić relacje, ale jednocześnie zwiększyć poczucie naszej własnej atrakcyjności i dodać nam skrzydeł.

Żeby uczynić swój matczyny los łatwiejszym i dodać sobie pozytywnej energii, nie potrzeba wiele. Wystarczy zrobić listę realnych do spełnienia życzeń i zacząć je realizować. Najważniejsze to nie dać się rutynie i umieć znaleźć czas tylko dla siebie. Pamiętajmy, że tylko szczęśliwe mamy mają szczęśliwe dzieci.

autor: Ania
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....