-Reklama-

Przepuklina pępkowa u dzieci. Jak ją leczyć?

Przepuklina pępkowa to jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci. Polega ona na występowaniu ubytku w mięśniach brzucha w okolicy pępka, przez który dochodzi do przemieszczenia jelit lub innych narządów wewnętrznych. W większości przypadków przepuklina pępkowa u dzieci jest łagodna i samoistnie ustępuje w ciągu pierwszych miesięcy życia. Jednakże, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia, a nawet operacji.

-Reklama-

Przyczyny przepukliny pępkowej u dzieci

Przepuklina pępkowa występuje u dzieci, ponieważ mięśnie brzucha nie zamykają się w pełni w okolicy pępka. W wyniku tego powstaje ubytek, przez który mogą przemieszczać się jelita lub inne narządy wewnętrzne. Utrzymujący się ciągły nacisk na ubytek powoduje powstawanie worka przepuklinowego, który może być wyczuwalny przez lekarza lub rodziców. Często przepuklina jest widoczna na brzuszku dziecka. To przykładowe zdjęcie, jak może ona wyglądać:

fot. canva

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia przepukliny pępkowej u dzieci to między innymi: wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, zespół Downa, wodogłowie, choroby układu oddechowego i krążenia, a także nieprawidłowości w rozwoju mięśni brzucha.

Objawy przepukliny pępkowej u dzieci

Najczęstszym objawem przepukliny pępkowej u dzieci jest wyczuwalny przez lekarza lub rodziców worek przepuklinowy w okolicy pępka. W worek ten mogą przemieszczać się jelita lub inne narządy wewnętrzne. W większości przypadków przepuklina pępkowa nie powoduje bólu ani innych dolegliwości, ale w niektórych sytuacjach może powodować dyskomfort u dziecka.

Leczenie przepukliny pępkowej u dzieci

W większości przypadków przepuklina pępkowa u dzieci jest łagodna i samoistnie ustępuje w ciągu pierwszych miesięcy życia. W tym czasie zaleca się stosowanie specjalnych opasek pępkowych, które pomagają wzmocnić mięśnie brzucha i zminimalizować ryzyko przemieszczenia się jelit lub innych narządów wewnętrznych.

Jeśli przepuklina pępkowa nie ustępuje samoistnie, konieczne może być zastosowanie leczenia lub nawet operacji. Leczenie polega zazwyczaj na chirurgicznym zamknięciu ubytku mięśni brzucha w okolicy pępka. Operacja jest zwykle bezpieczna i skuteczna, a większość dzieci wraca do zdrowia po jej przeprowadzeniu. Przed operacją lekarz przeprowadza dokładne badania, aby upewnić się, że dziecko jest w dobrej kondycji zdrowotnej i nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Przepuklina pępkowa to jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci. W większości przypadków jest ona łagodna i samoistnie ustępuje w ciągu pierwszych miesięcy życia. W tym czasie zaleca się stosowanie opasek pępkowych, które pomagają wzmocnić mięśnie brzucha. Jeśli przepuklina nie ustępuje samoistnie, konieczne może być zastosowanie leczenia lub operacji.

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka wystąpienie przepukliny pępkowej, skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w uniknięciu poważniejszych powikłań i zapewnić dziecku szybki powrót do zdrowia.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również