Znaczenie warzyw i owoców w diecie dziecka
Warzywa i owoce to podstawa pełnowartościowej diety. Surowe, gotowane czy w postaci musów dla dzieci – w każdej formie są doskonałą, zdrową przekąską (o ile oczywiście nie zostaną dodatkowo posolone lub posłodzone).
Warzywa i owoce są bogate w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Dostarczają składników odżywczych wspierających rozwój mózgu, wzrost kości, a ich regularne spożywanie może pomóc we wzmocnieniu układu odpornościowego niemowlęcia.
Warzywa i owoce to również doskonałe źródło błonnika pokarmowego, regulującego pracę przewodu pokarmowego, poprawiającego perystaltykę jelit, a co za tym idzie – zapobiegającego zaparciom u niemowląt.
Warzywa i owoce to produkty, które pojawiają się jako pierwsze po mleku w dziecięcym menu. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ds. żywienia niemowląt, rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od ukończenia przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Natomiast specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że mleko matki powinno stanowić jedyny pokarm niemowląt do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Decyzja o wcześniejszym wprowadzeniu posiłków uzupełniających do diety niemowlaka powinna więc być zawsze skonsultowana z lekarzem pediatrą. Rozszerzanie diety warto rozpocząć od warzyw (najlepiej zielonych), a dopiero później wprowadzać owoce. Dzieci o wiele szybciej akceptują słodki smak, dlatego najlepiej w pierwszej kolejności zapoznać smyka z mniej atrakcyjnymi, bo mniej słodkimi, brokułami, ziemniakami czy cukinią.
Bardzo ważną zasadą podczas rozszerzania diety jest wprowadzanie do menu niemowlaka nowych produktów pojedynczo i obserwowanie reakcji organizmu na spożycie nieznanego dotąd owocu czy warzywa. Wprowadzanie kilku nowych produktów jednocześnie mogłoby spowodować nadmierne obciążenie żołądka malucha, a w przypadku wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej – trudno Ci będzie ocenić, który z artykułów ją spowodował.
Musy w tubkach dla dzieci – zdrowa i pyszna przekąska
W diecie dziecka ważna jest różnorodność. Wprowadzanie kolorowych warzyw i owoców do jadłospisu maluszka pomaga rozwijać jego kubki smakowe.
Doskonałym sposobem na poznawanie nowych smaków jest podawanie dzieciom musów w tubkach. W ofercie BoboVita znajdziesz musy owocowe, owocowo-warzywne, owocowe z jogurtem lub z napojem roślinnym. Produkty te nie zawierają konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku*. Są gwarancją jakości i bezpieczeństwa – owoce i warzywa wykorzystane do produkcji musów dla dzieci pochodzą ze starannie wybranych i kontrolowanych upraw (pól i sadów).
Jeżeli zależy Ci na tym, aby odkrywanie smaków było też dobrą zabawą, sięgnij po musy owocowe BoboVita w kolorowych tubkach, z uwielbianymi przez dzieci bohaterami bajki Świnka Peppa. Produkty te nie tylko w smakowity sposób urozmaicą dietę najmłodszych, ale również z pewnością wywołają uśmiechy na twarzach maluszków.
Musy w tubkach zajmują mało miejsca, nie trzeba przechowywać ich w lodówce, są łatwe i wygodne w podaniu. W pierwszym roku życia dzieci powinny jeść je z łyżeczki, natomiast po ukończeniu 12 miesięcy mogą spożywać je bezpośrednio z opakowania – oczywiście pod kontrolą osoby dorosłej. Świetnie sprawdzają się na spacerach, wycieczkach i w podróżach. Musy w tubkach pozwalają sięgać po owoce i warzywa w różnych sytuacjach, a tym samym dostarczać organizmowi wartości odżywczych oraz cennych witamin i błonnika.
Jakie przekąski, oprócz musów w tubkach, warto zabrać w podróż i na spacer?
Wybierając się na spacer lub wycieczkę, oprócz musów owocowych dla dzieci, warto zabrać również inne wartościowe, zdrowe i pyszne przekąski, np. batoniki i ciasteczka BoboVita z serii Świnka Peppa. Kolorowe opakowania z postaciami z ulubionej bajki zachęcą maluszki do ich spożywania. Produkty z serii Świnka Peppa przeznaczone są dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, są dopasowane do małych rączek i wspomagają naukę gryzienia. Spełniają one wyjątkowo restrykcyjne normy jakości żywności dla niemowląt i małych dzieci. Roczniaki mogą spożywać je samodzielnie, ale zawsze pod opieką dorosłych i nigdy w pozycji leżącej.
W spacerowej torbie lub wyjazdowym plecaku zawsze miej ze sobą wodę dla maluszka. Niemowlęta i małe dzieci powinny spożywać wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną, o niskiej zawartości sodu i siarczanów. W domu warto uczyć dziecko picia z kubeczka otwartego, a w podróż i na spacer zabierz ze sobą bidon ze słomką.
* Zgodnie z przepisami prawa żywność dla niemowląt i małych dzieci nie zawiera konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.
Art. sponsorowany