-Reklama-teddyeddie

Promienie słoneczne i wzrok dziecka: Jak minimalizować ryzyko krótkowzroczności i spowolnić jej rozwój?

Częściej niż co piąty rodzic (22%) nie stosuje żadnej metody ochrony oczu swojego dziecka przed słońcem lub uważa, że nie ma takiej potrzeby – wynika z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Hoya Lens Poland1. Jakie mogą być tego konsekwencje? Wyjaśnia optometrystka.

-Reklama-

Specjaliści ochrony wzroku przyznają, że spędzanie większej ilości czasu na zewnątrz niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecięcych oczu. Według badań, co najmniej 2 godziny dziennie spędzone na świeżym powietrzu, mogą opóźnić wystąpienie krótkowzroczności bądź spowolnić jej progresję2. Choć dostęp do naturalnego światła słonecznego ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju wzroku dziecka, to należy je odpowiednio dawkować, pamiętając o skutecznej ochronie przed promieniowaniem UV.

Naturalne światło słoneczne stymuluje produkcję substancji zwanej dopaminą – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację procesów w mózgu. Dopamina jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju gałki ocznej. Jej niedobór sprawia, że oko rośnie zbyt szybko. W konsekwencji nie jest ono w stanie w odpowiedni sposób skupić promieni światła na siatkówce. Skutkiem tego procesu jest pojawienie się krótkowzroczności i jej dalsza progresja – tłumaczy Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Pamiętajmy jednak, że oczy dzieci bardziej przepuszczają promieniowanie UV w głębsze części gałki ocznej, niż ma to miejsce u osób dorosłych. Dodatkowo, promieniowanie ultrafioletowe akumuluje się w rogówce oraz soczewce oka, które mają za zadanie blokować przenikanie promieniowania UVA i UVB do głębszych części oka. Z tego względu u dzieci występuje wyższe ryzyko wystąpienia szeregu chorób oczu grożących utratą wzroku na późniejszych etapach życia – przestrzega optometrystka.

Ochrona wzroku dzieci przed nadmiernym promieniowaniem UV jest niezwykle ważna, szczególnie w okresie letnim, kiedy słońce jest silniejsze i więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Zbyt duża ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do uszkodzenia siatkówki i innych części oka, zwiększając ryzyko różnych zaburzeń i schorzeń np. zaćmy, nowotworów, zaburzeń widzenia, stanów zapalnych, problemów z suchością oczu czy oparzeniami. Co więcej, intensywne światło słoneczne może powodować obniżenie kontrastu czy komfortu widzenia. Warto zatem pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej dziecka podczas zabawy na zewnątrz. Po jakie metody najczęściej sięgają rodzice?

Jak wynika z badania opinii 62% rodziców zakłada dziecku czapkę lub kapelusz, aby chronić jego oczy. Pamiętać przy tym należy, że czapka czy kapelusz nie ochroni oczu dziecka przed promieniowaniem ultrafioletowym odbitym np. od powierzchni wody czy asfaltu. Połowa badanych stosuje też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, zaś co trzeci (34%) unika wychodzenia z dzieckiem na słońce w godzinach największego nasłonecznienia.

Zaskakującym wynikiem badania jest fakt, że zaledwie 36,1% rodziców kupuje dziecku okulary przeciwsłoneczne wyłącznie w salonie optycznym. Aż 47,4% respondentów decyduje się na ich zakup np. w drogeriach, aptekach, sklepach odzieżowych, na straganach czy stacjach benzynowych. Z kolei 16,5% rodziców przyznaje, że po nowe okulary przeciwsłoneczne dla dziecka sięga zarówno w salonie optycznym, jak i w innych miejscach.

Tymczasem eksperci regularnie przypominają, że okulary należy kupować w miejscach sprawdzonych, czyli w salonach optycznych. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wybrany produkt spełnia określone normy i posiada certyfikaty bezpieczeństwa, a tym samym zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Tanie okulary przeciwsłoneczne często zamiast soczewek okularowych mają po prostu kawałek kolorowego plastiku.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim należy upewnić się, że okulary posiadają odpowiedni znacznik CE, który oznacza, że spełniają one europejskie standardy dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV. Najskuteczniej chroni filtr UV 400. Informacja o filtrze powinna być naklejona na soczewce lub nadrukowana na oprawce czy metce. Zaleca się także wybór okularów o kształcie przylegającym do twarzy, które chronią oczy dziecka nie tylko od przodu, ale także z boków. Co istotne, okulary przeciwsłoneczne można mieć w wersji uwzględniającej nasze wartości korekcyjne. Możemy w ten sposób zadbać o komfort widzenia i zdrowie oczu dziecka – mówi Sylwia Kijewska.

Zadbaj o wzrok swojego dziecka także w domu, dobierając odpowiednie lampy dziecięce

Połączenie kontroli krótkowzroczności z ochroną przeciwsłoneczną

Decydując się na okulary przeciwsłoneczne dla dziecka blisko połowa rodziców dzieci z krótkowzrocznością (46%) największy nacisk kładzie na to, aby zapewniały one skuteczną ochronę dzięki filtrowi UV. Nieco rzadziej wskazywana jest wygoda dziecka (42%), cena (33%) oraz wiarygodne źródło zakupu, np. optyk. Do mniej istotnych czynników należą opinia dziecka (28%) oraz opinie innych rodziców (20%). Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla młodych krótkowidzów?

– Okulary przeciwsłoneczne mogą łączyć w sobie wiele funkcji – nie tylko chronić oczy dziecka przed światłem słonecznym, ale także poprawić ostrość widzenia. Tym samym zwiększają one jego komfort i minimalizują ryzyko pojawienia się problemów, które w wyniku nieskorygowanej wady wzroku w dzieciństwie, mogą pojawić się w późniejszym okresie życia – mówiSylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Obecnie dla dzieci dostępne są innowacyjne rozwiązania, takie jak okulary przeciwsłoneczne z technologią D.I.M.S., które spowalniają progresję krótkowzroczności, jednocześnie zapewniając ochronę przed promieniowaniem UV i intensywnym światłem słonecznym. Technologia D.I.M.S. do tej pory stosowana była jedynie w bezbarwnych soczewkach okularowych. Dzięki zastosowaniu tej technologii w przyciemnianych soczewkach, rodzice mogą zadbać o kontrolę wady wzroku dziecka, zarówno wtedy, gdy przebywa ono w pomieszczeniach, jak też w momencie, kiedy bawi się na zewnątrz – zaznacza optometrystka.

Na rynku obecnie można znaleźć fotochromowe i polaryzacyjne soczewki przeciwsłoneczne z technologią D.I.M.S., które blokują 100% promieniowania UVA i UVB. Fotochromowe soczewki okularowe są zalecane dla dzieci stosujących terapię atropiną w celu łagodzenia objawów światłowstrętu. Z kolei, jeśli dziecko jest aktywne fizycznie, uprawia sport i dużo biega, to warto zwrócić uwagę na soczewki polaryzacyjne. Właściwości takich okularów zapewniają lepszy komfort widzenia w trakcie uprawiania sportów na świeżym powietrzu, ponieważ mniej refleksów trafia do oka i zyskujemy poprawę kontrastu widzenia.

Najważniejsze jednak, aby przed wyborem okularów przeciwsłonecznych dla dziecka skontaktować się z lekarzem okulistą lub optometrystą w celu dokładnego badania wzroku, aby wziąć pod uwagę aktualne potrzeby wzrokowe dziecka i jego styl życia.

1 Badanie przeprowadzone przez SW Research w maju 2023 r, metodą wywiadów on–line na reprezentatywnej próbie 487 Polek i Polaków, którzy są rodzicami.

2 A.N. French, R.S. Ashby, I.G. Morgan, K.A. Rose. Time outdoors and the prevention of myopia. Exp Eye Res. 2013 Sep; 114: 58–68

mat. prasowe

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.