-Reklama-

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w życiu kobiety. Jest to również czas, w którym zachodzi bardzo wiele zmian hormonalnych wpływających na samopoczucie i huśtawki emocjonalne przyszłej mamy. Ciągłe napięcie, strach, niepewność, a z drugiej strony wielkie szczęście i radość powodują, że na różnych etapach ciąży samopoczucie kobiety zmienia się. Z jakimi emocjami mierzy się przyszła mama opisuje Alina Jedlińska, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

-Reklama-

Jak wszyscy mówią wokół, ciąża to nie choroba, natomiast to co dzieje się w organizmie kobiety ciężarnej pod wpływem hormonów, które buzują jak oszalałe, wie tylko ona sama. Każda kobieta odbiera napływ hormonów inaczej, niektóre panie znoszą ten stan lepiej, a niektóre gorzej. Następuje napływ negatywnych myśli: Czy ja sobie poradzę? Czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo, a jeśli nie to co wtedy? Jak zmieni się moje ciało, czy nadal będę atrakcyjna?

Problemy emocjonalne w pierwszym trymestrze

W pierwszym trymestrze ciąży uczucia są mieszane, kobieta odczuwa radość, ale również i lęk, jest to nowa sytuacja, do której ciężarna musi się przyzwyczaić. Występują poranne mdłości, osłabienie organizmu oraz senność i bardzo duża chwiejność nastroju.

Dla części kobiet informacja o ciąży budzi wiele wątpliwości i strachu, a dla innych jest to moment wielkiej radości. Jest to uzależnione od wielu czynników i pojawienia się dziecka na różnych etapach życia rodzinnego. Inaczej odczuwać będzie emocje kobieta, która od dłuższego czasu starała się o dziecko. Informacja o ciąży będzie dla niej z jednej strony wielką radością, a z drugiej budzić będzie lęk o zdrowie. Dla innych wiadomość o ciąży może być wielkim zaskoczeniem i może wzbudzać lęk kobiety o jej przyszłość np. zawodową.

Pamiętaj! – od momentu zapłodnienia do końca pierwszego trymestru u każdej kobiety odbywa się rewolucja hormonalna. Taki stan rzeczy jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Największym skutkiem burzy hormonów w tym trymestrze są zmęczenie i zmienność nastrojów. To normalny stan rzeczy, który unormuje się wraz z nastaniem drugiego trymestru.

Problemy emocjonalne w drugim trymestrze

Drugi trymestr to euforia i spokój zarazem, ustępują poranne mdłości, kobieta ciężarna nabiera „wiatru w żagle”, jest w stanie przenosić góry, czuje się pewna siebie, bardziej atrakcyjna i energiczna, zaczyna odczuwać ruchy płodu, podczas badania USG widzi swoje dziecko – jak pięknie się rozwija. To daje jej ogromną energię i akceptację związaną ze stanem w którym jest. Cieszy się z rosnącego brzucha i rozwijającego się płodu. W drugim trymestrze najczęściej odżywa również życie seksualne u ciężarnych, ponieważ czują się one zdecydowanie lepiej.

Problemy emocjonalne w trzecim trymestrze

Trzeci trymestr, czyli „jestem już bliżej upragnionego finału”. Ciężarna zaczyna przygotowania do porodu, często kobiety uczęszczają do szkoły rodzenia, co jest najlepszą metodą edukacyjną dla przyszłych rodziców gdyż m.in. zmniejsza ich ogromny niepokój przed tym, co niedługo się wydarzy w ich życiu i zmieni je o 360 stopni. Kobieta pod koniec ciąży czuje się najmniej atrakcyjna, zwiększa się jej masa ciała, czuje się bardziej zmęczona i senna, ale cieszy ją urządzanie pokoju i wyprawki dla nowego członka rodziny.

Kiedy zgłosić się do psychologa, jeśli przyszła mama czuje, że dzieje się z nią coś złego?

Wszystko jest dobrze kiedy kobieta ciężarna jest w stanie zaakceptować ów stan rzeczy i przetrwa ciążę ze wsparciem najbliższych, swego ginekologa, koleżanek, które mają już poród za sobą – gorzej jednak jeśli tak nie jest. Jeśli jakaś sytuacja niepokoi przyszłą mamę, warto mówić o tym bezpośrednio. Najlepiej podczas wizyty u ginekologa zgłosić mu taki stan czy też rzeczy które niepokoją. Jeśli Wasz stan przekracza granice normy, to lekarz prowadzący zaproponuje odpowiednią pomoc. Od początku 2019 roku wyszedł nowy standard okołoporodowy, w którym zawarta jest Skala Depresji Becka. Służy ona do samodzielnej oceny samopoczucia, jej wynik stanowi wskazówkę do tego, aby podjąć kolejne kroki. Na jej podstawie lekarz ginekolog kieruje ciężarną na konsultację z lekarzem psychologiem lub psychiatrą.

Nieleczone zaburzenie psychiczne może się, niestety, pogłębiać i być dla kobiety bardzo niebezpieczne, dlatego warto zadbać o siebie bo całe, piękne życie jest przed Wami, a ciąża nie trwa wiecznie i dziewięć miesięcy przeminie w oka mgnieniu.

Autor: Alina Jedlińska – położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.