-Reklama-

Nie pozwól dziecku bawić się zabawkami u lekarza!

Czy w poczekalniach waszych przychodni wydzielono kąciki do zabawy? Uważaj na znajdujące się tam zabawki i książki. Mogą narobić ci większego problemu, niż ten z którym przyszłaś.

-Reklama-

Od zawsze zastanawiało mnie, dlaczego w poczekalni każdej przychodni dziecięcej znajdują się ogólnodostępne zabawki? Książeczki, klocki, pluszaki, lalki, samochodziki itd. Czy w miejscu, do którego przychodzi się z chorym (czasem bardzo zakaźnie) dzieckiem zabawa tymi samymi przedmiotami przez wszystkie dzieci jest bezpieczna?

Zabawki w przychodni są niebezpieczne!

Odpowiedź jest oczywista i szkoda, że większość rodziców w przychodniach traci swą rodzicielską czujność. Fakty są bowiem zatrważające. Znajdujące się w placówkach medycznych zabawki i książki są ogromnym skupiskiem najróżniejszych bakterii, które przynoszą dzieci. Patogeny te mogą powodować m. in. grypę, zakażenia rotawirusowe, a nawet ospę. Wszystko zależy od tego, na co chorowało lub choruje dziecko, które wcześniej bawiło się tymi zabawkami. Szczególnie niebezpieczne jest to dla maluszków, które mają słabszy układ odpornościowy. Dla nich zakażenie rotawirusem czy ospą może skończyć się pobytem w szpitalu.

Zabawki w przychodni – czy są myte?

Smutną prawdą jest to, że placówki medyczne dla dzieci rzadko kiedy dezynfekują zabawki i książeczki, które się u nich znajdują. Jeśli to robią, to sporadycznie. Nawet, jeżeli przychodnia zapewnia nas, że zabawki są dezynfekowane codziennie, przez wiele godzin w ciągu dnia przechodzą z rąk do rąk (a czasem trafiają nawet do buzi) wielu dzieci, które są potencjalnym źródłem groźnych wirusów i bakterii. Nie ma szans, by zabawki były myte np. co godzinę, dlatego każde takie miejsce zabaw w przychodni powinno nam zapalać w głowie czerwoną lampkę.

Jak się ustrzec?

Organizacja amerykańskich pediatrów opublikowała niedawno wytyczne dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się w chorób w przychodniach i innych placówkach medycznych. Główną wytyczną był apel do rodziców, by idąc do lekarza z dzieckiem nie pozwalali mu bawić się ogólnodostępnymi zabawkami, a zamiast tego wzięli do zabawy dla swojej pociechy własne zabawki w domu. Po powrocie z przychodni, zabawki powinny być dokładnie umyte, zanim zostaną włączone do zabawy ponownie w domu.

Jeśli jednak znaleźliście się w przychodni i zabawki, które tam leżą są bardzo kuszące dla twojego dziecka, pamiętaj, by nie pozwolić bawić się mu tymi pluszowymi. Są one trudne do wyczyszczenia i prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczone. W przypadku zabawek plastikowych, warto mieć ze sobą dezynfekujące chusteczki i przetrzeć nimi zabawkę, zanim trafi ona do rąk twojego dziecka.

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!