-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

Porodu nie trzeba się obawiać. Jak oswoić lęk przed porodem?

-Reklama-

Ciąża w większości przypadków kojarzy się z radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniem, którego ukoronowaniem jest poród zdrowego dziecka. Ale są takie sytuacje, że bywa czasem niepokoju czy wręcz strachu, jakże często bezzasadnego. Dzisiaj kobiety mogą oczekiwać na poród bez obaw o życie swoje i dziecka. Wielu rodziców pragnie, aby narodziny ich dziecka miały indywidualny, niepowtarzalny charakter. Dlatego trudno im zaakceptować szereg czynności medycznych związanych z opieką w czasie ciąży i porodu. Moje doświadczenie położnicze pokazuje, że rzetelne informowanie przyszłych rodziców i wyjaśnienie im wątpliwości powoduje, że znacznie łatwiej akceptują oni pewne działania i co ważniejsze, oswajają swój lęk przed nieznanym – przed porodem – mówi położna Agnieszka Małolepszy, zwyciężczyni konkursu Położna na Medal.

W świadomym przygotowaniu do porodu kobieta powinna skorzystać z porady położnej lub zajęć w szkole rodzenia. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnianie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszy lęk przed tak ważnym wydarzeniem, jakim są narodziny dziecka.

Klucz we właściwym przygotowaniu

Często powtarzam swoim pacjentkom, że akcja porodowa to zadanie do którego ona i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Prawda jest taka, że może ona wcale nie być łatwa ani dla przyszłej mamy, ani dla maluszka. Warto jednak pamiętać, że natura wyposażyła nas we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej

-Reklama-

pozytywny sposób. Nawet odczuwanie bolesnych skurczów jest niezbędne, aby uświadomić sobie że poród się zaczął.

Obecnie, w celu łatwiejszego przebiegu porodu niejednokrotnie stosuje się techniki relaksacyjne. Mówimy tu o częstej zmianie pozycji i szukaniu przez ciężarną własnego, najbardziej sprzyjającego ułożenia ciała. Z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu stosuje się też immersję wodną. Polega ona na tym, że rodząca cały pierwszy etap porodu spędza w wodzie. Warto pamiętać, że woda zmniejsza grawitację, co przekłada się na mniejsze odczuwanie bólu. Kobiecie w wodzie dużo łatwiej jest też się poruszać i zmieniać pozycję. Jest jeszcze jeden ogromny plus immersji wodnej; kobieta w wannie wypełnionej wodą czuje się bezpieczniej. Traktuje to miejsce jako swoją przestrzeń. To uspokaja, daje właśnie poczucie bezpieczeństwa i relaksuje. A to wszystko zwiększa szansę na lżejszy i mniej stresujący poród.

Rodzące często proszą też o znieczulenie zewnątrzoponowe – ZOP. Zakładane na życzenie pacjentki niweluje ono odczuwanie bolesnych skurczy i pozwala zregenerować siły na dalszy etap porodu.

Poród jest zadaniem. Wcale niełatwym i wymagającym rzetelnego przygotowania. Kobieta najczęściej wie, że jest to istotne, ale z reguły stara się odsuwać myśl o porodzie jak najdalej. To pociąga za sobą głęboko zakorzeniony lęk przed czymś, co ją przerasta. Musimy wiedzieć, że sprowadzenie porodu do konkretnego zadania, które rozwiązuje się według określonych zasad jest właśnie zadaniem szkoły rodzenia lub edukacji przedporodowej. Ważnym elementem całej porodowej układanki są też osoby wspierające, które wpuszcza się na salę porodową. Nawet dziś, w cieniu pandemii koronawirusa. Swoją obecnością mają nie tylko podnosić poczucie bezpieczeństwa, ale realnie pomagać w porodzie, motywować przyszłą matkę.

Czym jest poród naturalny?

Z jednej strony, poród naturalny to poród wolny od lęku, ale z drugiej człowiek jest istotą, w którą wpisany jest lęk. Rzecz w tym, aby irracjonalny lęk przekształcić w aktywną troskę o rodzące się dziecko. Można to osiągnąć za pomocą technik rozładowywania napięcia. Tylko w warunkach równowagi emocjonalnej i odprężenia doznania porodowe zyskują swój naturalny charakter. Poród, po przygotowaniu w szkole rodzenia staje się porodem oswojonym. Jest to naturalne zakończenie ciąży. To realizacja zadania macierzyńskiego i przeżycie, które dotrze do najgłębszych warstw kobiecej psychiki. Właśnie dlatego warto się do niego z głową przygotować. I mieć poród pod kontrolą.

Autor: położna Agnieszka Małolepszy, laureatka 8. edycji konkursu Położna na Medal
“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.