-Reklama-

Porodu nie trzeba się obawiać. Jak oswoić lęk przed porodem?

Ciąża w większości przypadków kojarzy się z radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniem, którego ukoronowaniem jest poród zdrowego dziecka. Ale są takie sytuacje, że bywa czasem niepokoju czy wręcz strachu, jakże często bezzasadnego. Dzisiaj kobiety mogą oczekiwać na poród bez obaw o życie swoje i dziecka. Wielu rodziców pragnie, aby narodziny ich dziecka miały indywidualny, niepowtarzalny charakter. Dlatego trudno im zaakceptować szereg czynności medycznych związanych z opieką w czasie ciąży i porodu. Moje doświadczenie położnicze pokazuje, że rzetelne informowanie przyszłych rodziców i wyjaśnienie im wątpliwości powoduje, że znacznie łatwiej akceptują oni pewne działania i co ważniejsze, oswajają swój lęk przed nieznanym – przed porodem – mówi położna Agnieszka Małolepszy, zwyciężczyni konkursu Położna na Medal.

-Reklama-

W świadomym przygotowaniu do porodu kobieta powinna skorzystać z porady położnej lub zajęć w szkole rodzenia. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnianie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszy lęk przed tak ważnym wydarzeniem, jakim są narodziny dziecka.

Klucz we właściwym przygotowaniu

Często powtarzam swoim pacjentkom, że akcja porodowa to zadanie do którego ona i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy. Prawda jest taka, że może ona wcale nie być łatwa ani dla przyszłej mamy, ani dla maluszka. Warto jednak pamiętać, że natura wyposażyła nas we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej

pozytywny sposób. Nawet odczuwanie bolesnych skurczów jest niezbędne, aby uświadomić sobie że poród się zaczął.

Obecnie, w celu łatwiejszego przebiegu porodu niejednokrotnie stosuje się techniki relaksacyjne. Mówimy tu o częstej zmianie pozycji i szukaniu przez ciężarną własnego, najbardziej sprzyjającego ułożenia ciała. Z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu stosuje się też immersję wodną. Polega ona na tym, że rodząca cały pierwszy etap porodu spędza w wodzie. Warto pamiętać, że woda zmniejsza grawitację, co przekłada się na mniejsze odczuwanie bólu. Kobiecie w wodzie dużo łatwiej jest też się poruszać i zmieniać pozycję. Jest jeszcze jeden ogromny plus immersji wodnej; kobieta w wannie wypełnionej wodą czuje się bezpieczniej. Traktuje to miejsce jako swoją przestrzeń. To uspokaja, daje właśnie poczucie bezpieczeństwa i relaksuje. A to wszystko zwiększa szansę na lżejszy i mniej stresujący poród.

Rodzące często proszą też o znieczulenie zewnątrzoponowe – ZOP. Zakładane na życzenie pacjentki niweluje ono odczuwanie bolesnych skurczy i pozwala zregenerować siły na dalszy etap porodu.

Poród jest zadaniem. Wcale niełatwym i wymagającym rzetelnego przygotowania. Kobieta najczęściej wie, że jest to istotne, ale z reguły stara się odsuwać myśl o porodzie jak najdalej. To pociąga za sobą głęboko zakorzeniony lęk przed czymś, co ją przerasta. Musimy wiedzieć, że sprowadzenie porodu do konkretnego zadania, które rozwiązuje się według określonych zasad jest właśnie zadaniem szkoły rodzenia lub edukacji przedporodowej. Ważnym elementem całej porodowej układanki są też osoby wspierające, które wpuszcza się na salę porodową. Nawet dziś, w cieniu pandemii koronawirusa. Swoją obecnością mają nie tylko podnosić poczucie bezpieczeństwa, ale realnie pomagać w porodzie, motywować przyszłą matkę.

Czym jest poród naturalny?

Z jednej strony, poród naturalny to poród wolny od lęku, ale z drugiej człowiek jest istotą, w którą wpisany jest lęk. Rzecz w tym, aby irracjonalny lęk przekształcić w aktywną troskę o rodzące się dziecko. Można to osiągnąć za pomocą technik rozładowywania napięcia. Tylko w warunkach równowagi emocjonalnej i odprężenia doznania porodowe zyskują swój naturalny charakter. Poród, po przygotowaniu w szkole rodzenia staje się porodem oswojonym. Jest to naturalne zakończenie ciąży. To realizacja zadania macierzyńskiego i przeżycie, które dotrze do najgłębszych warstw kobiecej psychiki. Właśnie dlatego warto się do niego z głową przygotować. I mieć poród pod kontrolą.

Autor: położna Agnieszka Małolepszy, laureatka 8. edycji konkursu Położna na Medal
“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!