Czy to bezpieczne?
Wsparcie delfinów podczas porodu ludzkiego oraz sam fakt narodzin w oceanie wywołuje falę kontrowersji, a z drugiej strony rosnąca popularność tego typu porodów sprawia, że podobne miejsca tworzone są na całym świecie. Lekarze w większości bywają w tej kwestii bardzo sceptyczni. Niektórzy wręcz uważają, że taki poród jest po prostu niebezpieczny. Wskazują tu na dziką naturę zwierząt, po których można się wszystkiego spodziewać. Trudno przewidzieć reakcję delfina np. na krzyk. Istnieje obawa, że zwierzę może nawet kobietę zranić. Zwracają również uwagę na ewentualne powikłania w trakcie porodu i brak możliwości szybkiej interwencji medycznej. Prawdą jest jednak to, że delfiny zwykle towarzyszą kobiecie tylko w pierwszej fazie porodu – podczas skurczy. Samo wyjście dziecka na świat odbywa się już poza akwenem i bez udziału zwierząt, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiś nieprzewidzianych reakcji. Są jednak znane przypadki (patrz film poniżej), gdy do porodu jednak dochodziło z udziałem delfinów, które nawet „transportowały” potem matkę i dziecko do brzegu…
Zdolności delfinów
Delfiny to łagodne zwierzęta i bardzo inteligentne, dlatego to one są wybierane na towarzystwo dla rodzących. Delfiny to podobno istoty bardzo ciekawe i naturalnie wykazują ogromne zainteresowanie kobietami ciężarnymi. Do tego stopnia, że kobiety w ciąży nie mogą uczestniczyć w ich tresurze czy opiece nad nimi, bo zwierzęta najbardziej „interesują” się dzieckiem, zamiast słuchać poleceń i poddawać się zabiegom.
CarlosMendozaPhoto / Foter / CC BY
Sam fakt pływania z delfinami ma dać kobiecie poczucie komfortu i odprężenia, a woda zminimalizować ból. Ponieważ delfiny potrafią komunikować się poprzez sonar, istnieją teorie, że czują obecność dziecka i potrafią się z nim „komunikować”. Pływanie z delfinami zaleca się kobietom w trakcie ciąży, jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej, by zwierzęta zapoznały się z ciężarną i jej dzieckiem, przyzwyczaiły do swojej obecności. Niektórzy wierzą, że zwierzęta potrafią wpłynąć na ułożenie malucha i „zachęcić” go do zmiany pozycji z poprzecznej na tę właściwą – główką do dołu. Dzięki odgłosom, które wydają – potrafią uzdrawiać i to tę uzdrawiającą moc delfinów, chcą odczuwać na sobie przyszłe mamy.
Rosnąca popularność
Na świecie podobno odbyło się już ponad 1000 porodów z udziałem delfinów. Entuzjastów takiego rozwiązania jest coraz więcej. Coraz więcej jest również badań poświęconych zdolnościom uzdrawiającym delfinów. Od wielu lat delfiny pomagają na przykład upośledzonym dzieciom w komunikacji z otoczeniem. Dlaczego więc mają pomóc w tej komunikacji rodzącym się maluchom.
Odważyłybyście się na poród z delfinami?