-Reklama-

Poród gorszy niż maraton?

Poza nielicznymi przypadkami łatwych i szybkich porodów, wydanie na świat dziecka okupione jest ogromnym wysiłkiem. Jak dużym? Naukowcy uważają, że to prawdopodobnie najbardziej traumatyczne przeżycie dla ludzkiego organizmu.

-Reklama-

Tezę tę popierają lekarze zajmujący się medycyną sportową. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan po zbadaniu wielu kobiet, które rodziły naturalnie, są pewni, że poród odcisnął na ich organizmach trwałe piętno a obrażenia, których doznaje kobieta podczas porodu, bywają gorszymi urazami niż te powstałe w wyniku sportów ekstremalnych. W 15% przypadków te urazy są trwałe i nieuleczalne.

Badania zostały przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego, który zwykle wykorzystuje się w diagnostyce medycyny sportowej. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro poród naturalny to prawie sport wytrzymałościowy. Badania kobiet zaraz po porodzie pokazały, że 25% badanych doznało wewnętrznego złamania lub pęknięcia w układzie kostnym łonowym albo uwidoczniono płyn w szpiku kostnym. U ponad 65% kobiet wykazano nadmiar płynu w mięśniach a u 41% doszło do naderwania mięśni miednicy. Wszystko to świadczy o długotrwałym ciężkim napięciu mięśni. Co ciekawe, takie mikro urazy choć są normą, prawie nigdy nie są ujawniane i kobiety tkwią w nieświadomości. W połogu nie robi się takich badań a ewentualne dolegliwości bólowe, które męczą kobietę, zwykle uzasadnia się jako zjawisko naturalne i przejściowe.

Można sądzić, że takie mikro urazy powstałe w trakcie porodu bywają gorsze niż te ujawniane po przebiegnięciu maratonu. Do tego dochodzi jeszcze trudność związana z psychiką. Psychicznie maraton łatwiej przebiec, bo biegnący ma świadomość ile drogi mu zostało do końca i jak ma rozłożyć swoje siły. W porodzie jest to niemożliwe, bo ten jest nieprzewidywalny. Tym samym trudniejszy do pokonania i psychicznie wyczerpujący.
Inną kwestią jest to, że do maratonu łatwiej się przygotować. Zanim podejmiemy się startu, odbywa się przecież wiele podobnych prób. W przypadku porodu, nie ma wcześniej możliwości spróbowania, jak to jest, dlatego nie da się być na niego gotową. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że to sport ekstremalny. Bardzo ekstremalny…

autor: Iguana
foto: koadmunkee / photo on flickr

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.