-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Poród gorszy niż maraton?

Poza nielicznymi przypadkami łatwych i szybkich porodów, wydanie na świat dziecka okupione jest ogromnym wysiłkiem. Jak dużym? Naukowcy uważają, że to prawdopodobnie najbardziej traumatyczne przeżycie dla ludzkiego organizmu.

-Reklama-

Tezę tę popierają lekarze zajmujący się medycyną sportową. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan po zbadaniu wielu kobiet, które rodziły naturalnie, są pewni, że poród odcisnął na ich organizmach trwałe piętno a obrażenia, których doznaje kobieta podczas porodu, bywają gorszymi urazami niż te powstałe w wyniku sportów ekstremalnych. W 15% przypadków te urazy są trwałe i nieuleczalne.

Badania zostały przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego, który zwykle wykorzystuje się w diagnostyce medycyny sportowej. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro poród naturalny to prawie sport wytrzymałościowy. Badania kobiet zaraz po porodzie pokazały, że 25% badanych doznało wewnętrznego złamania lub pęknięcia w układzie kostnym łonowym albo uwidoczniono płyn w szpiku kostnym. U ponad 65% kobiet wykazano nadmiar płynu w mięśniach a u 41% doszło do naderwania mięśni miednicy. Wszystko to świadczy o długotrwałym ciężkim napięciu mięśni. Co ciekawe, takie mikro urazy choć są normą, prawie nigdy nie są ujawniane i kobiety tkwią w nieświadomości. W połogu nie robi się takich badań a ewentualne dolegliwości bólowe, które męczą kobietę, zwykle uzasadnia się jako zjawisko naturalne i przejściowe.

Można sądzić, że takie mikro urazy powstałe w trakcie porodu bywają gorsze niż te ujawniane po przebiegnięciu maratonu. Do tego dochodzi jeszcze trudność związana z psychiką. Psychicznie maraton łatwiej przebiec, bo biegnący ma świadomość ile drogi mu zostało do końca i jak ma rozłożyć swoje siły. W porodzie jest to niemożliwe, bo ten jest nieprzewidywalny. Tym samym trudniejszy do pokonania i psychicznie wyczerpujący.
Inną kwestią jest to, że do maratonu łatwiej się przygotować. Zanim podejmiemy się startu, odbywa się przecież wiele podobnych prób. W przypadku porodu, nie ma wcześniej możliwości spróbowania, jak to jest, dlatego nie da się być na niego gotową. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że to sport ekstremalny. Bardzo ekstremalny…

autor: Iguana
foto: koadmunkee / photo on flickr

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.

Joga dla kobiet w ciąży – zapisz się na bezpłatne zajęcia!

Joga to jedne z bezpieczniejszych zajęć dla kobiet w ciąży. Zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oczywiście, zanim zaczniemy jakąkolwiek aktywność,...

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.