Poduszki dla ciężarnych – co to takiego?
Od zwykłej poduszki do spania różni ją niemal wszystko – zaczynając od wielkości, przez kształt, kończąc na wypełnieniu. Cechą wspólną na pewno jest to, że służy do spania lub wygodnego odpoczywania. Poduszki dla ciężarnych są podłużne i bardzo duże. Ich długość może dochodzić nawet do 180 cm! W zależności od rodzaju, mogą przyjmować różne kształty np. litery C, litery U lub J. Wypełnienie poduszki jest elastyczne, dzięki czemu dostosowuje się ona do kształtu ciała i pozycji, którą się przyjmuje. Wypełnienie powinno być antyalergiczne i nadawać się do prania (zgodnie z instrukcją użytkowania). By była praktyczna, poduszka musi mieć również poszewkę, którą łatwo zdjąć i wyczyścić.
Poduszki dla ciężarnych – jakie mają właściwości?
Gdyby powiedzieć, ze poduszka dla ciężarnej pomaga jej w wygodnym spaniu, to powiedzieć zdecydowanie za mało. Produkt ten pozytywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie kobiety. Stanowi m. in. podparcie odcinka szyjnego i zapewnia utrzymanie najzdrowszej dla przyszłej mamy i dziecka pozycji snu/odpoczynku. Dzięki kształtowi, na poduszkę można zarzucić nogę i tym samym unieść miednicę. Cały kręgosłup układa się wówczas w jednej linii, więc nie jest obciążony i nie będzie dawał bolesnych oznak po wstaniu z łóżka.
Gdyby wypisać zalety poduszek dla ciężarnych, ułoży się z tego pokaźna lista:
- odciążają plecy matki,
- zmniejszają bolesność pleców w ciąży,
- zmniejszają bolesność karku,
- zapobiegają bólom nóg,
- zapobiegają bólom ramion,
- zmniejszają obrzęki nóg,
- pozwalają na przybranie wygodnej pozycji,
- zapewniają lepsze ukrwienie,
- dają oparcie dla brzucha,
- niwelują problem ze snem.
Poduszki dla ciężarnych – nie tylko!
Poduszki dla ciężarnych mają szerokie zastosowanie. Poród nie oznacza końca ich użytkowania, bo świetnie sprawdzają się jako poduszki rehabilitacyjne po porodzie czy też jako poduszki do karmienia piersią. Są świetnym rozwiązaniem jako kojec dla dziecka, separator w łóżku (gdy śpimy z dzieckiem) lub ochraniacz do łóżeczka. Mogą posłużyć do ćwiczeń z maluchem (napięcie mięśniowe), a na późniejszym etapie życia dziecka po prostu być jego miejscem zabawy i odpoczynku. Zresztą, warto zauważyć, że poduszki te stanowią również rozwiązanie problemów bólowych kręgosłupa u wszystkich – nie tylko u kobiet. Bywają wybawieniem dla tych, co narzekają na bóle w plecach po nocy oraz tych, którzy po prostu lubią spać z poduszką między nogami.
Poduszki dla ciężarnych – czym się kierować?
Ponieważ poduszka ma posłużyć długi czas, warto zwracać uwagę na jej jakość. Najważniejsze jest wypełnienie – najlepiej by było silikonowe. Styropianowe kulki mają tendencję do szeleszczenia i skrzypienia, co w nocy może być wyjątkowo uciążliwe. Bardzo istotny jest również materiał, z którego uszyto poduszkę. Zewnętrzna warstwa to poszewka – często to ona decyduje o cenie poduszki. Możemy wybierać pomiędzy bawełną pościelową a dzianiną bawełnianą lub bambusem. Ważne, by materiał był w 100% naturalny i pochłaniał wilgoć. Istotna jest także wewnętrzna warstwa. To od niej zależy, czy wypełnienie będzie mogło się w niej swobodnie przesuwać. Jest to potrzebne, by uzyskać najlepszy poziom twardości poduszki oraz aby po nocy, w miejscu największego zbicia, można było to wypełnienie rozluźnić i pozwolić mu wrócić do pierwotnego kształtu. Jeśli materiał wewnętrzny nie będzie elastyczny, po jakimś czasie użytkowania z poduszki zrobi się tzw. flak.
Poduszki dla ciężarnych – którą wybrać?
Rozmiar i kształt poduszki należy dobrać do swoich preferencji i potrzeb. Najpopularniejszy kształt to litera C. Ten rodzaj poduszki przeznaczony jest dla kobiet do 165 cm wzrostu, wyższe kobiety nie będą mieć zapewnionego pełnego komfortu. Dla pań wysokich zaleca się wybór poduszki w kształcie cyfry 7. Ten rodzaj nie opasuje ciała i jest dość uniwersalny. Mogą z niego korzystać wszystkie panie, szczególnie te, które nie lubią w nocy być tak mocno „opatulone”. Poduszka w kształcie siódemki pozwala też na swobodną zmianę pozycji w nocy, bardzo łatwo się z nią zmienia strony, na których się śpi. Zarówno ta poduszka, jak i poduszka w kształcie C świetnie sprawdza się w karmieniu w pierwszych tygodniach dziecka, gdy maluch niemal „wisi” na piersi i mamy narzekają na bóle pleców. Te poduszki pozwalają się nimi owinąć i stworzyć nie tylko podparcie dla łokci, dziecka, ale i pleców mamy. Poza tym umożliwiają karmienie w różnych pozycjach.
Poduszka w kształcie litery J jest mniejsza od litery C, więc nie da się nią tak opasać. Atutem jest to, że zajmuje mniej miejsca (rozwiązanie sprawdza się na mniejszym łóżku i w podróży). Można jej używać zarówno do spania, jak i wykorzystać po porodzie. Jest jednak mniej komfortowa w karmieniu piersią, bo zapewnia tylko częściowe podparcie.
Ciekawym rozwiązaniem jest poduszka podłużna (pałka) w kształcie litery I. Ten model sprawdza się u kobiet, które chcą w dalszym ciągu używać normalnej poduszki pod głowę, a dodatkowa poduszka ma być jedynie podparciem dla nogi i brzuszka. Ten rodzaj poduszki też można wykorzystać po porodzie np. do ćwiczeń.
Poduszki w kształcie litery U to po prostu rozszerzona wersja „siódemki”. Zadowolone z jej użytkowania są kobiety, które często zmieniają pozycję spania z jednej strony na drugą i nie chcą za każdym razem od nowa układać poduszki. Poduszka ta świetnie sprawdza się w karmieniu bliźniąt spod pachy.
Poza rozmiarem i kształtem warto również zadać sobie pytanie – którą poszewkę wybrać. Wersja ekonomiczna (tańsza) to bawełna pościelowa. Wersja droższa to np. dzianina bawełniana. Materiał ten jest milszy w dotyku, bardziej elastyczny i łatwiej dopasowuje się kształtem poduszki do ciała.
Poduszki dla ciężarnych – co sądzą mamy?
Wielokrotnie nasze czytelniczki dzieliły się z nami pozytywnymi ocenami poduszek dla ciężarnych. O tym, co sądzą mamy o tego typu produktach można przeczytać na naszych fanpage’ach. Oto niektóre komentarze:
„Poduszka dla ciężarnych? Używałam rewelacja!!! w końcu jakiś komfort spania podczas zaawansowanej ciąży.”
„Poduszka pomogła mi bardzo, zwłaszcza od 7 miesiąca tylko lewy bok i poduszka. W innej pozycji brakowało mi tchu i się dusiłam, mimo że nie miałam jakoś specjalnie dużego brzusia.”
” Ja obecnie 8 miesiąc i bez poduszki w kształcie C jest ciężko, niby nic, ale serio odciąża plecy i pozwala wygodnie się ułożyć, i mój facet ma spokój, bo wcześniej to na nim trzymałam nogi xD”
„Ja bardzo polecam akurat mam taką dłuuuugą i nie wyobrażam sobie ciąży bez niej nie umiałam się ułożyć a co dopiero usnąć bez niej, raz nocowałam poza domem bez poduszki i to była męczarnia się uśpić:d towarzyszy mi od początku ciąży i spisuje się super.”
„Myślałam, że te poduszki to tylko gadżet dopóki takiej nie kupiłam. Ułatwia życie ?”
„To jest według mnie najlepszy wynalazek dla ciężarnych!”
„Mam takiego rogala C. ? śpię z nim od 8 miesiąca ciąży a synek ma już pól roku i nie wyobrażam sobie spania bez mojej poduchy. ?nawet na wczasy ją zabieram. ?”
Wniosek płynie z tego jeden. Poduszki dla ciężarnych to po prostu świetny wynalazek, który ułatwia i ulepsza życie niejednej mamy. Nic dziwnego, że dziś znajduje się już niemal na wszystkich listach wyprawkowych przyszłych mam. My – jako mamy tworzące ten portal – też doceniłyśmy zalety tych produktów, dlatego warto je polecić kolejnym mamom oczekującym na przyjście swoich maluszków.
Dowiedz się więcej na temat poduszek dla ciężarnych TUTAJ.
Uwaga, konkurs! Wygraj dowolną poduszkę ciążową Super Mami w naszym facebookowym konkursie!
Edit: 16.04.2018
ROZWIĄZANIE KONKURSU!
Bardzo dziękujemy Wam za udział w zabawie na Facebooku. Zwyciężczyniami konkursu zostały:
Pani Karolina Szewczak
Pani Irena Paczwa
Zwyciężczynie otrzymują wybrane przez siebie nagrody. Prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej [email protected], celem podania danych do wysyłki nagrody.
GRATULUJEMY!