-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Plan porodu – jak napisać?

Dziś plan porodu to dokument, jaki powinna mieć podczas porodu rodząca. Zobacz, kiedy go zacząć przygotowywać i jak powinien wyglądać.

-Reklama-

Plan porodu – dlaczego potrzebny?

Plan porodu to innowacja wprowadzona do standardów opieki okołoporodowej dopiero w 2012 roku. Jest to dokument, który zawiera oczekiwania rodzącej, co do przebiegu porodu. Ma on usprawnić komunikację na sali porodowej między personelem medycznym a kobietą, która rodzi i umożliwić jej przeżycie porodu w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Plan porodu to dokument, który warto mieć przy sobie, jadąc do szpitala na poród. Należy go pokazać personelowi, który się będzie zajmował rodzącą, by ten miał szansę zapoznać się z jego treścią, a później respektował zawarte w planie ustalenia. Jakiekolwiek odstępstwo od planu porodu powinno być zgłoszone i uzasadnione rodzącej.

Kto przygotowuje plan porodu?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia plan porodu przygotowuje przyszła mama wraz z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Dobrym czasem na to są okolice 21. tygodnia, kiedy zwykle odbywa się pierwsze spotkanie przyszłej mamy z położną.

Co się znajduje w planie porodu?

Plan porodu to bardzo szczegółowy wykaz aspektów opieki okołoporodowej w odniesieniu do poszczególnych etapów porodu. Zawiera on oczekiwania rodzącej – pełną listę rzeczy, które ona akceptuje bądź nie w porodzie, jej wymagania i wytyczne dotyczące okoliczności porodu oraz opieki okołoporodowej. Plan porodu to kilkadziesiąt takich aspektów, bardzo szczegółowo traktujących każdy element składający się na pobyt rodzącej w szpitalu. Zwykle dokument ten jest podzielony na:

  • oczekiwania dotyczące warunków porodu np. rodzaju sali, wyposażenia sali, możliwości wykonywania niektórych czynności, obecności dodatkowych osób przy porodzie;
  • oczekiwania dotyczące przygotowania do porodu np. zabiegów higienicznych czy medycznych;
  • oczekiwania rodzącej dotyczące przebiegu porodu np. możliwości jedzenia, picia, znieczulenia, zabiegów medycznych, korzystania z udogodnień sali porodowej, pozycji porodowych;
  • oczekiwania dotyczące łagodzenia bólu porodowego np. wyboru rodzaju środka przeciwbólowego;
  • oczekiwania dotyczące ochrony krocza;
  • oczekiwania dotyczące stymulacji porodu np. wywoływania porodu środkami farmakologicznymi, interwencji medycznych;
  • oczekiwania dotyczące cesarskiego cięcia np. określenia warunków takiego porodu;
  • oczekiwania dotyczące postępowania po porodzie np. przecięcia pępowiny, pierwszej pielęgnacji dziecka, pierwszego karmienia; PAMIĘTAJ, aby zdecydować, czy będziesz pobierać krew pępowinową. Teraz możesz to zrobić zupełnie za darmo! Zobacz szczegóły KONKURS PBKM
  • oczekiwania dotyczące trzeciego okresu porodu np. sposobu wydalenia łożyska;
  • oczekiwania związane z pobytem rodzącej na oddziale położniczym;
  • oczekiwania dotyczące karmienia noworodka;
  • oczekiwania dotyczące szczepień noworodka;
  • informacje dodatkowe np. schorzenia rodzącej.

Plan porodu – jak go napisać?

Aspektów związanych z porodem i opieką okołoporodową jest tak dużo, że zebranie wszystkich przez przyszłą mamę bywa trudne. Pisząc plan porodu warto dowiedzieć się, czy wytyczne, które zawrzemy w dokumencie będą przestrzegane w placówce, w której chcemy rodzić. Może się bowiem zdarzyć tak, że szpital z różnych względów nie umożliwia np. obecności dodatkowej osoby na sali porodowej czy też sale poporodowe nie posiadają łazienek. Należy więc wcześniej sprawdzić, jak wyglądają standardy panujące w takim szpitalu i albo zweryfikować swój plan porodu, albo poszukać innej placówki.

W napisaniu planu porodu bardzo pomoże ci specjalny szablon, który wypełnia się online, po czym uzyskuje się dokument gotowy do wydruku. Taki kwestionariusz znajdziesz >>>>> https://rodzicpoludzku.pl/ baza-wiedzy/ciaza/formularz-plan-porodu/

Zobacz jeszcze:

Poród rodzinny niszczy życie seksualne?

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...