-Reklama-

Plan porodu – jak napisać?

Dziś plan porodu to dokument, jaki powinna mieć podczas porodu rodząca. Zobacz, kiedy go zacząć przygotowywać i jak powinien wyglądać.

-Reklama-

Plan porodu – dlaczego potrzebny?

Plan porodu to innowacja wprowadzona do standardów opieki okołoporodowej dopiero w 2012 roku. Jest to dokument, który zawiera oczekiwania rodzącej, co do przebiegu porodu. Ma on usprawnić komunikację na sali porodowej między personelem medycznym a kobietą, która rodzi i umożliwić jej przeżycie porodu w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Plan porodu to dokument, który warto mieć przy sobie, jadąc do szpitala na poród. Należy go pokazać personelowi, który się będzie zajmował rodzącą, by ten miał szansę zapoznać się z jego treścią, a później respektował zawarte w planie ustalenia. Jakiekolwiek odstępstwo od planu porodu powinno być zgłoszone i uzasadnione rodzącej.

Kto przygotowuje plan porodu?

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia plan porodu przygotowuje przyszła mama wraz z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Dobrym czasem na to są okolice 21. tygodnia, kiedy zwykle odbywa się pierwsze spotkanie przyszłej mamy z położną.

Co się znajduje w planie porodu?

Plan porodu to bardzo szczegółowy wykaz aspektów opieki okołoporodowej w odniesieniu do poszczególnych etapów porodu. Zawiera on oczekiwania rodzącej – pełną listę rzeczy, które ona akceptuje bądź nie w porodzie, jej wymagania i wytyczne dotyczące okoliczności porodu oraz opieki okołoporodowej. Plan porodu to kilkadziesiąt takich aspektów, bardzo szczegółowo traktujących każdy element składający się na pobyt rodzącej w szpitalu. Zwykle dokument ten jest podzielony na:

 • oczekiwania dotyczące warunków porodu np. rodzaju sali, wyposażenia sali, możliwości wykonywania niektórych czynności, obecności dodatkowych osób przy porodzie;
 • oczekiwania dotyczące przygotowania do porodu np. zabiegów higienicznych czy medycznych;
 • oczekiwania rodzącej dotyczące przebiegu porodu np. możliwości jedzenia, picia, znieczulenia, zabiegów medycznych, korzystania z udogodnień sali porodowej, pozycji porodowych;
 • oczekiwania dotyczące łagodzenia bólu porodowego np. wyboru rodzaju środka przeciwbólowego;
 • oczekiwania dotyczące ochrony krocza;
 • oczekiwania dotyczące stymulacji porodu np. wywoływania porodu środkami farmakologicznymi, interwencji medycznych;
 • oczekiwania dotyczące cesarskiego cięcia np. określenia warunków takiego porodu;
 • oczekiwania dotyczące postępowania po porodzie np. przecięcia pępowiny, pierwszej pielęgnacji dziecka, pierwszego karmienia; PAMIĘTAJ, aby zdecydować, czy będziesz pobierać krew pępowinową. Teraz możesz to zrobić zupełnie za darmo! Zobacz szczegóły KONKURS PBKM
 • oczekiwania dotyczące trzeciego okresu porodu np. sposobu wydalenia łożyska;
 • oczekiwania związane z pobytem rodzącej na oddziale położniczym;
 • oczekiwania dotyczące karmienia noworodka;
 • oczekiwania dotyczące szczepień noworodka;
 • informacje dodatkowe np. schorzenia rodzącej.

Plan porodu – jak go napisać?

Aspektów związanych z porodem i opieką okołoporodową jest tak dużo, że zebranie wszystkich przez przyszłą mamę bywa trudne. Pisząc plan porodu warto dowiedzieć się, czy wytyczne, które zawrzemy w dokumencie będą przestrzegane w placówce, w której chcemy rodzić. Może się bowiem zdarzyć tak, że szpital z różnych względów nie umożliwia np. obecności dodatkowej osoby na sali porodowej czy też sale poporodowe nie posiadają łazienek. Należy więc wcześniej sprawdzić, jak wyglądają standardy panujące w takim szpitalu i albo zweryfikować swój plan porodu, albo poszukać innej placówki.

W napisaniu planu porodu bardzo pomoże ci specjalny szablon, który wypełnia się online, po czym uzyskuje się dokument gotowy do wydruku. Taki kwestionariusz znajdziesz >>>>> https://rodzicpoludzku.pl/ baza-wiedzy/ciaza/formularz-plan-porodu/

Zobacz jeszcze:

Poród rodzinny niszczy życie seksualne?

autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również