-Reklama-

Pierwsze dziecko, czyli świat do góry nogami

Stało się! Na świecie jesteście już we troje. Wasze dziecko leży bezpiecznie w objęciach mamy, ssąc pierś lub głośno afiszując światu swoją obecność płaczem niosącym się przez korytarz. Dwie godziny po porodzie spędziliście razem w sali porodowej, nadal nie wierząc, że już jest po. Wszystko cudownie, ale co teraz? Teraz czeka Was rodzicielstwo.

-Reklama-

Bardzo dobrze, że uczęszczaliście do szkoły rodzenia, czytaliście książki i przeróżne wpisy na blogach dotyczących rodzicielstwa. Jednak przychodzi taki moment, że całą zgromadzoną wiedzę musicie zacząć wykorzystywać w opiece nad dzieckiem. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie łatwe. Dobrze, jeśli macie do dyspozycji kogoś doświadczonego w tej dziedzinie, kto może Wam służyć dobrą radą. Musicie być jednak świadomi, że każdy z nas jest inny i to, co sprawdziło się u jednego, wcale nie musi się sprawdzić u kogoś innego.
Mam dla Was dobrą wiadomość. Każdy rodzić przez to przechodził przy pierwszym dziecku. A skoro oni dali radę, to i wy dacie! O tym, jak radzić sobie z noworodkiem w pierwszych dniach po porodzie, radzi położna Monika Wójcik, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”

Nie od razu wszystko się udaje

Nadeszła ta chwila, kiedy musisz po raz pierwszy przebrać pieluszkę dziecku. Ćwiczyliście to setki razy na lalkach w szkole rodzenia lub oglądaliście filmiki szkoleniowe i wydawało Wam się to takie proste. Jednak te lalki lub modele z filmów nie płakały, nie ruszały się i nie robiły się od tego aż purpurowe, zwracając na siebie uwagę całego oddziału. Jak zrobić to „na luzie”? Weź głęboki wdech i zacznij przewijać malca tak, jak się tego nauczyliście. Dziecko w pierwszych dniach po porodzie ma tak zwaną przeczulicę na dotyk. Więc nawet jeśli będziecie zmieniać pieluszkę w bardzo delikatny sposób w pewnym momencie malec się rozzłości. To normalne i musicie postarać się nie reagować paniką na ten płacz. Przecież im sprawniej zmienicie pieluszkę, tym szybciej maluszek uspokoi się w waszych objęciach.

Dziecko wyczuwa emocje rodziców

Nie zdziwcie się, jak przyjdzie do Was z pomocą (lub sami o nią poprosicie) położna i przy niej dziecko nawet nie zakwili podczas przebierania. Czary? Magia? Nie! Dzieci mają wrodzoną umiejętność wyczuwania emocji osób, które nimi się zajmują.

Noworodki dużo śpią

To prawda, że większość czasu dzieci śpią. Wtedy dojrzewa ich układ nerwowy i zachodzi wiele innych, ważnych procesów w ich organizmie. Nie należy tego zaburzać, ciągle poprawiając kocyk czy czapeczkę. Większość rodziców głaszcze swoje dzieci po policzkach, co powoduje u nich pobudzenie odruchu szukania piersi, otwierania buzi; czyli takim drażnieniem nie pozwalamy im usnąć. Najczęściej analizując sposób w jaki dziecko jest karmione widzimy, że podczas tego aktu mama ciągle go stymuluje w obrębie głowy, głaszcząc je, dotykając uszu czy podbródka, nawet potrząsając piersią. I tu nasuwa się pytanie: Jak w takich warunkach dziecko ma spokojnie jeść? Najlepiej karmić i tulić maluszka w pozycji” brzuchem do brzucha”. Wtedy dziecko wyczuwa nasz równy oddech, słyszy spokojne bicie serca, co pozwala mu się wyciszyć i spokojnie zjeść, a potem usnąć. Nasz spokój i opanowanie udzieli się naszemu dziecku. Choć każdy wyjątek może potwierdzić regułę.

Trudności komunikacyjne

Dla niektórych jest to dużym problemem, żeby zrozumieć, co się do nich mówi. Tak, wiem, że to brzmi śmiesznie i kolokwialnie, ale naprawdę tak się dzieje i dla mnie to nie jest „głupi” problem. Dlaczego tak się dzieje, że kobieta która zazwyczaj była osobą bardzo rzeczową i konkretną przed porodem, rodząc pierwsze dziecko ma problemy, żeby nazwać rzeczy czy określić z czym sobie konkretnie nie radzi? Często czują się wtedy bardzo przygnębione, martwią się, że coś robią źle i czują się, jakby oblewały najważniejszy test z macierzyństwa. Przyczyna, tak na prawdę, tkwi w głowie. Przed porodem, u kobiet praworęcznych większą aktywnością wykazuje się lewa półkula mózgu, która jest odpowiedzialna za zdolności językowe i myślenie logiczne. Po porodzie dochodzi do większej aktywizacji prawej półkuli odpowiadającej za kreatywność i zdolności artystyczne. Mówiąc w skrócie, rozwija się instynkt macierzyński! Czyli coś całkowicie nowego dla naszego mózgu. Z każdym kolejnym dzieckiem proces ten będzie przebiegał bardziej płynnie i nie będzie wywoływał takiego stresu. Ta aktywizacja prawej półkuli mózgu może być bardzo przydatna. Można ją wykorzystać właśnie przy karmieniu piersią. Nie wiesz, jak co zrobić? Nie skupiaj się wyłącznie na tym, jak dziecko ma otworzone usta, ile minut ssie, za ile godzin powinnam karmić itd. Odstawcie chociaż na chwilę „matematyzację” karmienia i skupcie się na tej niesamowitej więzi emocjonalnej, która zaczyna się właśnie budować między Wami.

Złote rady

Zapewniam Was, że będzie ich całe mnóstwo. Oczywiście jedne bardzo przydatne, drugie trochę mniej. Jednak w całym tym poradnictwie pamiętajcie, że ostateczna decyzja należy do Was. Wysłuchajcie rad, zastanówcie się czy chcecie z nich skorzystać i czy na pewno posłużą dobrze Waszemu maluszkowi i Wam. Cały sekret polega na tym, że nie ma „złotego środka” na wszystko. Trzeba nauczyć się odczytywać język swojego dziecka, żeby zrozumieć jego potrzeby, na co potrzeba czasu, cierpliwości i miłości, czego wszystkim świeżo upieczonym rodzicom z całego serca życzę.

wpis gościnny

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2018 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2018 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal2018.pl
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.