Pielęgnacja rozwojowa – co oznacza?
Czynności pielęgnacyjne, które wykonujemy przy niemowlęciu, to noszenie dziecka, przewijanie, kąpanie, ubieranie i rozbieranie, karmienie, układanie w łóżeczku, wózku czy foteliku, a także proste zabawy. Jednym słowem – to wszystko, co wypełnia nam każdy dzień z maluchem w domu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te z pozoru proste i błahe czynności mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jeśli są wykonywane w prawidłowy i bezpieczny sposób, pozytywnie stymulują ciało i umysł malucha. Na tym właśnie polega pielęgnacja rozwojowa, której zadaniem jest codzienne wsparcie niemowlęcia w jego zdrowym rozwoju.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja małego dziecka?
Niemowlę posiada bardzo delikatne, wrażliwe i czułe ciałko. Wszystkie czynności pielęgnacyjne, które wykonuje się przy małym dziecku, są dla niego silnym bodźcem, a trzeba podkreślić, że tych manipulacji przy ciele niemowlęcia jest bardzo dużo. Dziecko otrzymuje więc każdego dnia ogromną ilość impulsów, na które nie pozostaje obojętne.
Pielęgnacja i opieka nad niemowlęciem to taka trochę integracja sensoryczna. Każda czynność pobudza zmysły dziecka i wpływa na jego układ nerwowy, dlatego najważniejsze jest to, by dzieckiem zajmować się delikatnie, spokojnie i powoli. Im mniej dynamicznych, gwałtownych i szybkich ruchów, tym lepiej dla malucha.
Prawidłowa pielęgnacja rozwojowa – najważniejsze zasady
- Równowaga, symetria, naprzemienność – nie nosimy malucha tylko w jeden sposób, nie kładziemy tylko w jednej pozycji itp.
- Poczucie bezpieczeństwa – maluch musi czuć się bezpiecznie w rękach opiekuna, więc nasze ruchy powinny być pewne, ale łagodne.
- Bez pośpiechu – nie wolno nam przyspieszać rozwoju dziecka poprzez robienie czegoś na siłę np. podciąganie dziecka za ręce do siadu, stawianie na nóżki, gdy jeszcze samo nie potrafi, czy wkładanie niechodzącego dziecka do chodzika.
- Unikanie niebezpiecznych zachowań np. ciągnięcia za nóżki do góry podczas przewijania, noszenie w tzw. wisiadle (nieodpowiednie nosidełko), kładzenie główki na grubej poduszce.
- Bezpieczna stymulacja – kładzenie maluszka na brzuszku, proste zabawy np. przy użyciu kontrastowych zabawek itp.
- Rutyna dnia codziennego – stały rytm dnia to podstawa zdrowego rozwoju dziecka.
- Ograniczanie bodźców przed snem – wyciszanie, usunięcie z pola widzenia dziecka zabawek, przytłumione światło, kojąca muzyka.
- Komfortowe ubranka – maluchy nie lubią być często przebierane, nie zakładajmy im wymyślnych ubranek z dużą ilością zapięć, wstążek czy metek, które mogą je podrażniać. Dziecku musi być wygodnie i ciepło.
Rozwój przez ubieranie
Pielęgnację rozwojową można wzmocnić dzięki ciekawym rozwiązaniom. Przykładem są ubranka sensoryczne, które wspierają niemowlęta w rozwoju w warunkach domowych. Marka Say Mommy pokazuje, że zwykła czynność, jaką jest ubieranie dziecka, może mieć wiele dodatkowych korzyści dla zdrowia malucha.
Ubranka Say Mommy pozwalają wdrożyć założenia pielęgnacji rozwojowej na wielu płaszczyznach. Już samo ubieranie dziecka staje się czynnością stymulującą ciało i układ nerwowy niemowlęcia. Dzięki specjalnym zapięciom np. w pajacykach, ubierając dziecko, musimy obrócić je w obie strony, czyli wdrażamy zasadę symetryczności i naprzemienności, o której wspomnieliśmy wcześniej. Konstrukcja ubranek zachęca do układania dziecka na brzuszku, co dzięki antypoślizgowym nadrukom, staje się dla maluszka jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.
Trudno pominąć fakt ogromnej wygody ubranek. Krój ciuszków został tak opracowany, by nie krępował ruchów małego dziecka. Ciuszki są w większości jednoczęściowe, by nie uciskały brzuszka. W dolnej części rampersów czy w spodenkach zastosowano taką konstrukcję szycia, by maluch mógł swobodniej podnosić nóżki do góry. Brak zakrytych stópek to celowe rozwiązanie, które ma na celu zwiększyć doznania sensoryczne dziecka w tej okolicy ciała. Ma to ogromny wpływ na prawidłowy i zdrowy rozwój stóp maluszka, a to już inwestycja w późniejszy właściwy chód.
Dodatkowym atutem ubranek Say Mommy są dodatkowe akcesoria, w które je wyposażono. Zastępują one np. zabawki i zajmują małe rączki dziecka. Doszyta aplikacja, metka czy gryzak stymulują rączki dziecka – uczą chwytania, przekładania z rączki do rączki, precyzyjności. Jednym słowem – ćwiczą motorykę małą, która ma ogromny wpływ na sprawność dziecka.
Ubranka Say Mommy stymulują dziecko również samym wyglądem. Cieszą nie tylko oko, ze względu na ogromną estetykę wykonania czy sympatyczny look, ale przede wszystkim są tak kolorystycznie skonstruowane, by maksymalnie stymulować zmysł wzroku niemowlęcia. Służą temu tkaniny w kontrastowych kolorach – czarnym i białym, a jak wiadomo, to te kolory jako pierwsze wzbudzają zainteresowanie małego dziecka.
Dlaczego warto poważnie podejść do pielęgnacji rozwojowej dziecka?
Choć wiele mam opiekuje się swoimi dziećmi, bazując na intuicji i macierzyńskim instynkcie, warto edukować się w tej kwestii jeszcze przed narodzinami dziecka. Dobrze jest wiedzieć, jak bezpiecznie zajmować się maluchem, ale też jak radzić sobie z niektórymi nieprawidłowościami w rozwoju dziecka. Takie kwestie jak: asymetryczne układanie się ciała dziecka, napięcia mięśniowe, niechęć do leżenia na brzuszku czy plecach, odginanie główki do tyłu itp. stanowią odstępstwa od prawidłowego rozwoju niemowlęcia, dlatego najlepiej im przeciwdziałać. Pielęgnacja rozwojowa może zminimalizować ryzyko występowania takich zaburzeń. Warto też sięgać po rzeczy, które mogą nam pomóc w opiece nad dzieckiem, jednocześnie zapewniając mu optymalny rozwój.
Artykuł sponsorowany