-Reklama-

Pielęgnacja oczu noworodka – krok po kroku

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi spojówkami i opuchniętymi powiekami. To nierzadko występujące zjawisko u najmłodszych najczęściej jest spowodowane wysiłkiem podczas porodu. Przy odpowiedniej pielęgnacji z zachowaniem higieny i czystości, obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni. Jak pielęgnować oczy noworodka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

-Reklama-

Od początku: wzrok- zmysł, którego dziecko się uczy

Dziecko już w zaciemnionym łonie matki, otwiera oczy i reaguje na zmiany oświetlenia. Przychodząc na świat, jest gotowe na to, by operować zmysłem, który dopiero poznaje. Przez kolejne miesiące swojego rozwoju uczy się z niego korzystać.

Czym przemywać oczy niemowlaka?

W warunkach domowych do pielęgnacji oczu dziecka stosuje się wodę przegotowaną w temperaturze pokojowej. Można użyć również soli fizjologicznej, która jest dostępna w aptece bez recepty. Najbardziej praktyczne są preparaty w jednorazowych ampułkach, które po użyciu należy szczelnie zamknąć. Preparat w takich ampułkach jest sterylny, otwartą ampułkę trzeba zużyć w ciągu 24 godzin.

Środki „niewskazane” przy higienie oczu dziecka

Do przemywania oczu noworodka nie wolno używać mydła oraz innych preparatów kosmetycznych, nawilżanych chusteczek dla dzieci i naparu rumianku. Środki te działają drażniąco, niektóre mogą wywołać reakcję alergiczną.

Systematyczność, dokładność i zachowanie czystości podstawą przy pielęgnacji oczu dziecka

Oczy noworodka z reguły nie są kłopotliwe w codziennej pielęgnacji. Dla zdrowia dziecka ważne jest, by przemywać je regularnie. Najlepiej rano, co najmniej pół godziny po karmieniu tak, by dziecko nie ulało pokarmu i wieczorem, chwilę przed kąpielą. Kąciki oczu gromadzą naturalną wydzielinę. Jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, zaczną się w niej namnażać bakterie, co może doprowadzić do infekcji. Najistotniejsze w przemywaniu oczu dziecka jest zachowanie bezwzględnej czystości. Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy umyć dokładnie swoje ręce wodą z mydłem i starannie je opłukać.

Zasady przemywania oczu noworodka – krótki instruktaż

Krok pierwszy

Dziecko połóż na pleckach, główkę lekko przechyl na bok. Przy przemywaniu oka lewego, główkę należy skierować w prawo, oka prawego – w lewo. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której preparat używany do mycia oczu dostanie się niechcący również do uszu dziecka.

Krok drugi

Namocz gazik w wodzie lub soli fizjologicznej i zdecydowanym ruchem, a jednocześnie delikatnie i lekko, przytrzymaj główkę i przetrzyj oczko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w wewnętrznym kąciku oka – przecierając je w ten sposób unikamy roznoszenia bakterii po całej powierzchni oczka. Z reguły jeden ruch wystarczy, by usunąć zabrudzenia. Jeżeli nie została usunięta cała wydzielina, przetrzyj oczko ponownie w ten sam sposób. Co ważne – myjąc oczy, przestrzegaj zasady: jeden ruch – jeden gazik. To istotne zwłaszcza podczas infekcji, bo pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Nawracające ropienie oczka dziecka – jak mu pomóc?

Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka silniej ropieją, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Taki objaw może oznaczać infekcję.

Niesprzyjające dla oczu niemowlaka są…

Dym papierosowy, promieniowanie UV, ostre światło, kurz. Dotyczy to zarówno oczu dorosłego, jak i dziecka, ale to oczy maluszka są bardziej narażone na szkodliwe konsekwencje oddziaływania czynników zewnętrznych.

Autor: Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”
Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również