Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. Świeżo upieczone matki kofeiny potrzebują wyjątkowo, by móc normalnie funkcjonować po nieprzespanej nocy. Czy jednak karmiąc dziecko piersią, możemy pozwalać sobie na codzienne picie kawy? Jak kofeina wpływa na malucha?
Ile wypitej kofeiny przedostaje się do mleka matki?
Ilość kofeiny przedostającej się do mleka matki jest bardzo indywidualna i zależy od kobiecego organizmu – jej metabolizmu. Przyjmując średnią, jest to zwykle około 1% przyswojonej przez mamę kofeiny – zatem ilość niewielka. Przy jednej kawie (niezbyt mocnej) dziennie, ilość kofeiny w mleku nie stanowi dla dziecka karmionego piersią żadnego problemu.
WNIOSEK: Nie musisz całkowicie rezygnować z picia kawy podczas karmienia piersią. Ogranicz ilość i zmniejsz moc kawy.
Jak szybko po wypiciu kawy, kofeina przedostaje się do mleka?
Szczytowy poziom kofeiny w mleku po wypiciu kawy następuje około 1 godziny od spożycia tego napoju przez matkę. Zwykle po jednym karmieniu, poziom kofeiny w mleku jest już obniżony, choć nadal występuje. Utrzymuje się do momentu, gdy kobieta odczuwa jej działanie – około kilku-kilkunastu godzin.
WNIOSEK: Jeśli wypiłaś bardzo mocną kawę, po godzinie ściągnij pokarm i wylej. Pozbędziesz się w ten sposób mleka z najwyższym stężeniem kofeiny.
Ile czasu zajmuje wydalenie kofeiny z organizmu dziecka?
Jeśli matka, która wypiła kawę, nakarmi malucha – stężenie kofeiny będzie się u niego bardzo długo utrzymywać. U noworodka jest to nawet ponad 100 godzin (!), zanim jego organizm całkowicie się oczyści. Jeśli w tym czasie jego mama wypije kilka kaw, stężenie ulegnie zwielokrotnieniu, o czym trzeba pamiętać. Dopiero u malucha 3-4-miesięcznego metabolizm jest bardziej sprawny i pomaga pozbyć się kofeiny z organizmu w kilka godzin.
WNIOSEK: Ogranicz spożywanie kawy, gdy karmisz noworodka.
Czy kofeina jest dla dziecka szkodliwa?
Niskie stężenie kofeiny u dziecka nie jest dla niego groźne. Nie ma ona wpływu na rytm serca czy zaburzenia snu. Jednakże – każde dziecko jest inne. Wiele matek obserwuje, że po wypiciu kawy i nakarmieniu swojego dziecka, staje się ono bardziej drażliwe, miewa kolki, zaparcia i problemy z zasypianiem.
WNIOSEK: Obserwuj swoje dziecko i jego zachowanie. Jeśli źle reaguje na wypitą przez ciebie kawę, odstaw ją na jakiś czas.
W czym oprócz kawy znajduje się kofeina?
Najwięcej kofeiny wśród kaw zawiera kawa parzona lub filtrowana. Najmniej kofeiny zawiera kawa rozpuszczalna. Śladowe ilości kofeiny zawiera także cola i herbata. Bardzo dużą dawkę kofeiny znajdziemy w napojach energetycznych.
WNIOSEK: Karmiąc piersią, zrezygnuj z mocnej kawy i napojów energetycznych. Postaw na kawę rozpuszczalną lub specjalną – bezkofeinową.