-Reklama-

Ostuda w ciąży

Zmiany skórne to częsty objaw ciążowy. Jednymi z nich jest ostuda, czyli ciemne plamy pojawiające się na twarzy. Jak sobie radzić z tym problemem?

-Reklama-

Zmiany skórne w ciąży

Ciąża to ogromne zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Nie pozostaje to bez wpływu na kondycję i wygląd skóry, paznokci czy włosów. Wiele przyszłych mam skarży się na problemy skórne, które odbierają im atrakcyjności. Najczęściej jest to trądzik, nadmierny łojotok, ale też zmiany pigmentowe – plamy i odbarwienia, do których zaliczana jest ostuda w ciąży. Te problemy bardzo często powodują pogorszone samopoczucie przyszłych mam, które narzekają na swój wygląd w ciąży. Na szczęście wszelkie problemy skórne mijają jakiś czas po porodzie, w momencie uregulowania się gospodarki hormonalnej.

Ostuda w ciąży – co to takiego?

Ostuda, znana również jako melanodermia, to ciemne, brązowe, nieregularne, ale symetrycznie rozmieszczone plamy występujące na twarzy, najczęściej w górnej jej części – okolicach policzków, nosa, ust (nad górną wargą) i czoła. Plamy stają się wyraźniejsze przy ekspozycji na słońce i częściej występują u kobiet o ciemniejszej karnacji. Ostudę powodują żeńskie hormony, które stymulują komórki produkujące pigment melaniny. Problem ten dotyczy nie tylko ciężarnych, bo melanodermia występuje również u kobiet niebędących w ciąży, ale np. stosujących antykoncepcję hormonalną. Zwykle plamy pojawiają się po kontakcie ze słońcem, dlatego nie zaleca się przyszłym mamom opalania, także w solarium.

Ostuda w ciąży nie musi się pojawić. Dużą rolę odgrywają tu również inne czynniki takie jak: predyspozycje genetyczne, pasożyty w jelitach, guzy w jajnikach, przyjmowane leki, ale też stosowane kosmetyki. W ciąży jednak głównym czynnikiem wyzwalającym zmiany skórne są ciążowe hormony. Ostuda pojawia się najczęściej w okolicach 12. tygodnia ciąży.

Ostuda w ciąży – czy to się leczy?

Zamiast leczyć, zapobiegać. To najlepsza porada dla przyszłych mam. Ostudzie można bowiem zapobiec i jest to na pewno łatwiejsze od prób zneutralizowania plam. Najważniejsze to unikanie słońca i solarium. Jeśli nie możesz tego zrobić, musisz wyposażyć się w krem przeciwsłoneczny z bardzo wysokim filtrem. Kremem warto smarować twarz zawsze przed wyjściem na zewnątrz i kontynuować tę praktykę również po ciąży.

Ostudy w ciąży się nie leczy. Jeśli plamy na twarzy są zbyt widoczne, można je przykryć makijażem. Ewentualne leczenie tych zmian możliwe jest dopiero wtedy, gdy nie znikną po ciąży. Wówczas można podjąć leczenie dermatologiczne. Zwykle są to odpowiednie preparaty przywracające jednolity koloryt skórze. W poważniejszych przypadkach stosuje się maści sterydowe lub bardziej inwazyjne zabiegi na twarz np. peeling chemiczny czy mikrodermabrazja.

Ostuda w ciąży – kiedy zniknie?

Ponieważ ostuda jest uzależniona od hormonów ciążowych, zaczyna zanikać, gdy kobieta urodzi. Nie ma tu jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy to kwestia dni czy miesięcy. Są kobiety, u których plamy zanikają tuż po połogu, ale też i takie, które borykają się z ostudą nawet wiele lat po porodzie.

Autor: Ania
foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również