-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Ojcostwo to frajda?

Wypoczywam właśnie z moją rodziną w pewnym polskim hotelu, który pęka w szwach. To hotel bardzo rodzinny, oferujący atrakcje dla całych rodzin, dlatego znacząca przewaga gości to rodzice z dziećmi. Obserwowanie wypoczywających rodziców i ich pociech pozwala mi stworzyć obraz fajnego rodzicielstwa, a przede wszystkim fajnego i mądrego ojcostwa, które dzieje się dookoła. Cudownie jest patrzeć na ojców, którzy przyjechali z dzieckiem na ferie, ale bynajmniej nie po to by odpocząć, ale po to, by odpoczęły ich partnerki...

-Reklama-

Smutny wizerunek ojca w sieci

Znając ilość wiadomości, jaka przychodzi na naszą skrzynkę i wiedząc, że w dużej mierze to są wiadomości pełne żalu do swoich partnerów o to, że nie pomagają przy dziecku, że nie dbają o małżeństwo, nie zauważają swoich żon i ich potrzeb, miałam smutny obrazek panującego w dzisiejszych czasach modelu ojcostwa. To, co powinno być normą w każdej normalnej rodzinie – czyli partnerstwo, szacunek, wsparcie i miłość, okazywały się w tych historiach towarem deficytowym. W pewnym momencie zaczęłam nawet myśleć, że ten model, który posiadam w domu, jest jakimś wyjątkiem, bo oboje z mężem wyznajemy zasadę, że dzieci są wspólne, a więc i obowiązki z nimi związane również. Na dodatek ojciec, który przedkłada nad oglądanie ważnego meczu zabawę z dziećmi – naprawdę mógł mi się w tej sytuacji wydawać szczególnie rzadkim przypadkiem. Świadomość, że niewiele kobiet może zaznać tego szczęścia i dumy, które pojawiają się od samego patrzenia na ojca swoich dzieci, była dla mnie smutna i pesymistyczna.

Rzeczywistość mnie zaskoczyła

Aż do tych tegorocznych ferii, gdy znalazłam się w miejscu, gdzie ilość szczęśliwych i dumnych matek zrównała się z ilością szczęśliwych i spełnionych ojców. Pięknym zaskoczeniem było dla mnie patrzenie z jaką energią i frajdą panowie oddają się swojej ojcowskiej misji. To nie była wymuszona radość, nie wiedzieli przecież, że są obserwowani. Naprawdę cieszyło ich to, że mogą biegać po hotelu za swoimi uciekającymi pociechami i nie narzekać. Widziałam wiele takich niezwykłych (choć dziś powinnam uznać to już chyba za normę) zachowań. Widziałam mamy w spokoju jedzące swoje posiłki i ojców, którzy po raz tysięczny przerywali swoje jedzenie, by donieść coś do jedzenia swoim dzieciom, pójść z nimi do łazienki, podnieść z podłogi to, co zostało na nią zrzucone, posprzątać rozlany napój, zabrać z rączki niebezpieczne sztućce, karmić, poić i nosić na rękach. Widziałam mamy samotnie pływające w basenie czy relaksujące się z książką na fotelu i ojców, którzy w tym czasie zabawiali swoje pociechy. Widziałam mamy udające się na masaż i ojców idących z dziećmi na spacer. Widziałam mamy plotkujące przy kawie i ojców grających ze swoimi dziećmi w piłkarzyki czy cymbergaja. Widziałam ojców, którzy wołali do siebie swoje córki, by poprawić na ich głowach spinki i opaski. Widziałam ojców z przejęciem poszukujących zaginionej lalki czy bucika po całym hotelu, jakby stracili coś naprawdę cennego. Widziałam ojców, którzy na widok uśmiechu swojego dziecka, przytulali je do siebie. Widziałam ojców, którzy nie wstydzili się mówić swoim dzieciom, że je kochają. Widziałam uśmiechnięte i wypoczęte mamy i ojców, którzy byli po prostu dumni z tego, że nimi są.

Pełna nadziei

To było piękne doświadczenie. Doświadczenie, które pozwoliło mi wymazać z głowy ten fałszywy obrazek, który miałam do tej pory. Zobaczyłam, że wokół nas jest całe mnóstwo dowodów na to, że rodzicielstwo to nie tylko mama. I choć część z was na pewno powie, że widziałam jedynie wycinek rzeczywistości, pojawiła się we mnie prawdziwa nadzieja, która pozwala mi myśleć, że dzisiejsze mamy są szczęśliwe, a przypadki, gdy nie mogą one liczyć na wsparcie i zrozumienie u swoich partnerów, należą do niechlubnych wyjątków. Zresztą, mam nadzieję, że wy – czytające to mamy – tylko potwierdzicie, że każdy tata to mistrz świata. Dajcie znać, jak wasi partnerzy traktują swoją rolę. Czekam na wiele pozytywnych wiadomości 🙂

Zobacz jeszcze:

Tato, bądź bohaterem w swoim domu

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.