-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

Kiedy i jak odstawić dziecko od piersi?

-Reklama-

Karmienie dziecka piersią – jakie przynosi korzyści?

Do momentu ukończenia przez malucha 6. miesiąca życia mleko mamy jest wszystkim, czego potrzebuje. Od tego czasu możesz natomiast zacząć podawać dziecku pokarmy stałe, jednak pamiętaj, że mleko wciąż powinno zajmować główne miejsce w jego jadłospisie, jest bowiem dla malca ważnym źródłem energii i składników odżywczych. Maluch może otrzymywać w butelce przechowane mleko matki lub mieszankę mleka modyfikowanego. Wśród głównych korzyści z karmienia dziecka mlekiem kobiecym zazwyczaj wymienia się jego unikalny wpływ na kształtowanie się flory bakteryjnej dziecka, co przekłada się pozytywnie na jego odporność. Badania potwierdzają także, że mleko matki pomaga w trawieniu pierwszych pokarmów stałych (1). Kiedy jednak już zdecydujesz odstawić malca od piersi, pamiętaj, aby robić to etapami. Po to, aby przyzwyczaić go do nowej diety oraz po to, aby twój organizm otrzymał sygnał, że czas zmniejszyć poziom produkcji mleka. Warto, żebyś przed zakończeniem karmienia piersią wybrała się na konsultację do pediatry, który podpowie ci, jak wybrać odpowiednie mleko zastępcze.

Etapy odstawiania dziecka od piersi

Odzwyczajanie dziecka od piersi najlepiej rozpocznij od zastąpienia posiłkiem z butelki jednego karmienia piersią dziennie. Byłoby dobrze, gdyby nie był to ani pierwszy, poranny posiłek (dziecko jest wówczas głodne, więc lepiej zaspokoić jego apetyt sprawdzonym sposobem), ani ostatni posiłek, żeby nie rozdrażnić malucha przed snem. Kiedy już ustalisz dogodną porę pierwszego karmienia butelką, ułóż maluszka tak samo jak do naturalnego karmienia, tylko tym razem zamiast piersi podstaw mu smoczek. Dla większości dzieci taka zmiana jest szokiem, jednak pamiętaj, że to nie powód do pominięcia karmienia. Jeśli dziecko uparcie nie chce ssać smoczka, podaj mu na 2-3 minuty pierś, a następnie spróbuj zastąpić ją butelką, po czym powtórz manewr. W ten sposób możesz spróbować karmić malca przez pierwsze dni, dopóki nie oswoi się z butelką. W kolejnym tygodniu spróbuj zastąpić posiłkiem z butelki dwa karmienia dziennie i tak stopniowo, aż maluch przyzwyczai się do nowego sposobu karmienia.

Ile czasu powinien trwać cały proces? Dzieci przyzwyczajają się w różnym tempie. Niektóre maluchy potrzebują kilku tygodni, inne – kilku miesięcy.

Dodatkowe wskazówki, które ułatwiają odstawienie malca od piersi

-Reklama-

Karmienie piersią jest ważne nie tylko ze względu na dostarczanie mu składników odżywczych, ale także jako sposób na zbudowanie szczególnej więzi między wami. Dlatego otrzymywanie pokarmu z butelki jest z początku stresujące dla maluszka, który pragnie bliskości z mamą. W tym szczególnym okresie postaraj się więc spędzać z nim tyle czasu, ile jesteś w stanie, często go przytulaj, głaszcz, baw się z nim. Kiedy dziecko otrzyma od ciebie dużo czułości, łatwiej będzie mu przejść przez ten trudny dla niego etap.

Piśmiennictwo:
How should I stop breastfeeding? https://www.babycentre.co.uk/a3272/how-should-i-stop-breastfeeding. Data dostępu: 11.12.2018
MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY
-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.