-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Kiedy i jak odstawić dziecko od piersi?

Specjaliści rekomendują, aby karmienie dziecka piersią trwało co najmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia malucha. Dokładny moment odstawienia od piersi to oczywiście kwestia indywidualna. Niektóre sytuacje, takie jak powrót do pracy, utrudniają jednak karmienie i wówczas trzeba podjąć tę trudną decyzję. Przeczytaj kilka wskazówek, które podpowiedzą ci, jak powinno przebiec odstawienie od piersi. Zmiana sposobu żywienia malucha odbywa się bowiem etapami.

-Reklama-

Karmienie dziecka piersią – jakie przynosi korzyści?

Do momentu ukończenia przez malucha 6. miesiąca życia mleko mamy jest wszystkim, czego potrzebuje. Od tego czasu możesz natomiast zacząć podawać dziecku pokarmy stałe, jednak pamiętaj, że mleko wciąż powinno zajmować główne miejsce w jego jadłospisie, jest bowiem dla malca ważnym źródłem energii i składników odżywczych. Maluch może otrzymywać w butelce przechowane mleko matki lub mieszankę mleka modyfikowanego. Wśród głównych korzyści z karmienia dziecka mlekiem kobiecym zazwyczaj wymienia się jego unikalny wpływ na kształtowanie się flory bakteryjnej dziecka, co przekłada się pozytywnie na jego odporność. Badania potwierdzają także, że mleko matki pomaga w trawieniu pierwszych pokarmów stałych (1). Kiedy jednak już zdecydujesz odstawić malca od piersi, pamiętaj, aby robić to etapami. Po to, aby przyzwyczaić go do nowej diety oraz po to, aby twój organizm otrzymał sygnał, że czas zmniejszyć poziom produkcji mleka. Warto, żebyś przed zakończeniem karmienia piersią wybrała się na konsultację do pediatry, który podpowie ci, jak wybrać odpowiednie mleko zastępcze.

Etapy odstawiania dziecka od piersi

Odzwyczajanie dziecka od piersi najlepiej rozpocznij od zastąpienia posiłkiem z butelki jednego karmienia piersią dziennie. Byłoby dobrze, gdyby nie był to ani pierwszy, poranny posiłek (dziecko jest wówczas głodne, więc lepiej zaspokoić jego apetyt sprawdzonym sposobem), ani ostatni posiłek, żeby nie rozdrażnić malucha przed snem. Kiedy już ustalisz dogodną porę pierwszego karmienia butelką, ułóż maluszka tak samo jak do naturalnego karmienia, tylko tym razem zamiast piersi podstaw mu smoczek. Dla większości dzieci taka zmiana jest szokiem, jednak pamiętaj, że to nie powód do pominięcia karmienia. Jeśli dziecko uparcie nie chce ssać smoczka, podaj mu na 2-3 minuty pierś, a następnie spróbuj zastąpić ją butelką, po czym powtórz manewr. W ten sposób możesz spróbować karmić malca przez pierwsze dni, dopóki nie oswoi się z butelką. W kolejnym tygodniu spróbuj zastąpić posiłkiem z butelki dwa karmienia dziennie i tak stopniowo, aż maluch przyzwyczai się do nowego sposobu karmienia.

Ile czasu powinien trwać cały proces? Dzieci przyzwyczajają się w różnym tempie. Niektóre maluchy potrzebują kilku tygodni, inne – kilku miesięcy.

Dodatkowe wskazówki, które ułatwiają odstawienie malca od piersi

Karmienie piersią jest ważne nie tylko ze względu na dostarczanie mu składników odżywczych, ale także jako sposób na zbudowanie szczególnej więzi między wami. Dlatego otrzymywanie pokarmu z butelki jest z początku stresujące dla maluszka, który pragnie bliskości z mamą. W tym szczególnym okresie postaraj się więc spędzać z nim tyle czasu, ile jesteś w stanie, często go przytulaj, głaszcz, baw się z nim. Kiedy dziecko otrzyma od ciebie dużo czułości, łatwiej będzie mu przejść przez ten trudny dla niego etap.

Piśmiennictwo:
How should I stop breastfeeding? https://www.babycentre.co.uk/a3272/how-should-i-stop-breastfeeding. Data dostępu: 11.12.2018
MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?