Odparzenia pieluszkowe – domowe sposoby
Jednym z najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów na odparzenia jest mączka ziemniaczana, czyli tak zwany krochmal. Ma on na celu wysuszenie podrażnionej skóry i zabezpieczenie jej przed ewentualną wilgocią zbierającą się w pieluszce. Równie popularnymi środkami są także pudry i zasypki, które nierzadko w swoim składzie zawierają substancje łagodzące podrażnienia, takie jak alantoina. Rodzice jednak zauważają, iż pudry są dość trudne w aplikacji, a także brudzące. Mogą także powodować zatykanie się porów, a co za tym idzie gorsze oddychanie skóry. Dlatego też domowe sposoby wypierane są raczej przez specjalistyczne maści i kremy.
Kremy na odparzenia. Jakie kremy wybrać?
Kremy na odparzenia powinny znaleźć się w każdej kosmetyczce małego dziecka. Jest to niezastąpiony element pielęgnacji – kremem powinno się smarować skórę malucha po każdej zmianie pieluszki. W przeciwieństwie do maści, o których opowiemy później, działają one profilaktycznie. Zawierają bowiem niewiele substancji czynnych, takich jak alantoina czy panthenol.
Maści na odparzenia. Czy są lepsze od kremów?
Maści na odparzenia to preparaty, z których rodzice powinni korzystać w momencie, gdy na skórze zauważalne są już pierwsze zaczerwienienia świadczące o pojawieniu się odparzeń. Maści, ze względu na większe stężenie substancji aktywnych i leczniczych, umożliwiają leczenie miejscowe zmian skórnych. Wyróżnić można maści dostępne w aptekach i drogeriach bez recepty, a także te na receptę, zawierające substancje lecznicze. Charakteryzują się gęstszą konsystencją, przez co są trudniejsze do rozsmarowania.
Maści charakteryzują się także tym, iż można korzystać z nich na błonach śluzowych oraz bezpośrednio na podrażnieniach.
Gdzie można stosować preparaty na odparzenia?
Ze względu na to, iż odparzenia powstają w różnych miejscach, nie tylko na pupie, preparaty na odparzenia możemy stosować w różnych miejscach. Gdzie najczęściej można je zauważyć? To:
- Odparzenia między pośladkami – ze względu na to, iż przestrzeń między pośladkami jest najbardziej narażona na kontakt z kałem, odparzenia w tym miejscu są bardzo częste.
- Odparzenia na pupie niemowlaka – odparzenia w tym miejscu są reakcją na przegrzanie, mogą wiązać się ze zbyt długim noszeniem pieluszki przez dziecko, ale także zbyt grubym ubraniem (na przykład latem).
- Odparzenia na szyi u niemowląt – odparzenia w tym miejscu pojawiają się najczęściej u noworodków, które jeszcze większą część dnia spędzają w pozycji leżącej, a także u dzieci otyłych. Szyja jest wyjątkowo narażona na pocenie się oraz przegrzewanie. Stąd właśnie odparzenia na szyi są niezwykle częste.
- Odparzenia pod brzuchem – podobnie jak w przypadku szyi, odparzenia w fałdach na brzuszku pojawiają się dość często. Dlatego podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na te miejsca – delikatnie je myć, osuszać oraz natłuszczać.
Odparzenia pieluszkowe są nieprzyjemną, bolesną i trudną do wyleczenia przypadłością. Dlatego warto dobrze przyłożyć się do działań profilaktycznych, korzystając z odpowiednich preparatów ochronnych oraz dobrej jakości pieluszek jednorazowych, które umożliwiają skórze oddychanie.