-Reklama-

Odczyn po szczepieniu BCG – kiedy spodziewać się bąbelka na ramieniu?

Zastanawiasz się, czym jest brzydka krosta na ramieniu twojego kilkutygodniowego dziecka? Prawdopodobnie ma ona związek ze szczepieniem przeciwko gruźlicy, które twój maluch otrzymał tuż po porodzie.

-Reklama-

Pierwsze tygodnie życia dziecka bywają dla rodziców najbardziej stresujące. Nie do końca wiadomo, czego się spodziewać ani jak reagować na niektóre rzeczy. Jeśli to nasze pierwsze dziecko, prawdopodobnie niepokój wywoła w nas pojawiająca się na ramieniu niemowlęcia brzydka krosta. Wiemy, co mówimy – bo często dostajemy zdjęcia od świeżo upieczonych mam, które pytają czym jest ten duży i nieładny bąbel na ręku ich dziecka. No więc uspokajamy – ma on związek ze szczepieniem, które maluch przeszedł tuż po porodzie i jest on czymś całkowicie normalnym.

Czym jest szczepionka BCG i kiedy się je wykonuje?

Szczepionka BCG to obowiązkowa szczepionka przeciw gruźlicy. Zawiera ona żywe, choć osłabione prątki bydlęce i jest najpopularniejszą szczepionką na świecie. Szczepionkę podaje się każdemu dziecku w ciągu 24 godzin od urodzenia, jeszcze w szpitalu. Szczepienie BCG chroni dzieci przez najcięższą postacią gruźlicy, jaką jest gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepionka jest bezpieczna.

Szczepienie na gruźlicę wykonuje się podskórnie, w lewe ramię noworodka.

Odczyn po szczepieniu BCG

Pojawiający się bąbel na ramieniu kilkutygodniowego dziecka u wielu rodziców wywołuje niepokój i rzadko kiedy jest przez nich łączony ze szczepieniem przeciwko gruźlicy. Trudno się dziwić, szczepionkę dziecko otrzymuje w pierwszych 24 godzinach po urodzeniu, a odczyn poszczepienny wychodzi dopiero między 2. a 5. tygodniem życia. Niełatwo zatem skojarzyć te dwie kwestie ze sobą, choć to zjawisko naczyń połączonych.

W prawidłowo podanej szczepionce, odczyn pojawi się dopiero po kilku tygodniach.

Jak wygląda odczyn po szczepionce BCG?

W pierwszej fazie w miejscu podania szczepionki (zwykle jest to lewe ramię) pojawia się bąbelek wypełniony ropną zawartością. Miejsce dookoła może być lekko zaczerwienione. Następnie bąbelek rośnie i zaczyna przypominać dużego pryszcza. Krosta po jakimś czasie samoistnie pęka i zaczyna podsychać. Tworzy się brzydkie owrzodzenie, które może się goić nawet kilka tygodni. Po odpadnięciu strupków, na skórze malucha pozostaje mała różowa blizna, która z czasem zblednie i pozostanie jako pamiątka po szczepieniu do końca życia.

Uwaga! Obecność blizny poszczepiennej nie jest wskaźnikiem skuteczności szczepienia! U niektórych dzieci blizna może być duża, u innych ledwo widoczna – to kwestia indywidualna. Co ciekawe – blizna nie powstaje u ponad 5% zaszczepionych BCG.

Na tych zdjęciach widać odczyn poszczepienny u niemowląt po szczepionce przeciwko gruźlicy:

Faza początkowa – bąbelek z ropą (foto Canva)
Faza następna – owrzodzenie (foto Canva)
Faza ostatnia – blizna (foto Canva)

Czy krosta na ramieniu niemowlaka jest powodem do niepokoju?

W pierwszej kolejności należy odróżnić odczyn poszczepienny od niepożądanego odczynu poszczepiennego tzw. NOPu. Ten pierwszy jest całkiem normalnym i prawidłowym zjawiskiem. Szczepienie zawsze wywołuje reakcję układu odpornościowego i często ta reakcja jest widoczna na skórze. To, co opisaliśmy powyżej jest zatem normalną reakcją organizmu dziecka, więc brzydka krosta na ramieniu malucha nie powinna niepokoić.

Z kolei NOP to już powikłanie po szczepieniu związane ze zbyt gwałtowną reakcją organizmu na szczepienie. Pojawia się zwykle tuż po podaniu szczepionki, a nie po kilku tygodniach i objawy są rozleglejsze oraz poważniejsze np. opuchlizna i zaczerwienienie w okolicy kłucia, gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, możliwe omdlenia, zaburzenia przytomności, wysypka, rumień, a nawet drgawki. Z uwagi na NOP po każdym szczepieniu należy pozostać pod obserwacją lekarską około 15-30 minut.

Czy i jak pielęgnować odczyn poszczepienny u dziecka?

Bąbel na ramieniu dziecka, który pojawia się po kilku tygodniach od szczepienia na gruźlicę nie powinien być ruszany. Nie wolno wyciskać takiej krostki ani zdrapywać strupków. Nie przemywamy tego żadnymi płynami i nie zaklejamy plastrami. Należy pozostawić odczyn do samoistnego wygojenia, najlepiej z dostępem do powietrza. W tym czasie powinniśmy unikać moczenia tego miejsca, by szybciej się zagoiło.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...