Jakość powietrza a zdrowie dzieci
Pomimo coraz większej świadomości na temat konsekwencji, jakie zanieczyszczenia powietrza niosą dla naszego codziennego życia, a także całego środowiska, stan jakości powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Zła jakość powietrza w szczególności odczuwalna jest zimą, kiedy panuje sezon grzewczy, a substancją szczególnie niebezpieczną dla naszego układu oddechowego jest smog.
Smog to mieszanina, która powstaje w wyniku emisji spalin samochodowych, spalania węgla, a także śmieci zarówno w piecach czy kominkach, a do tego emisji zanieczyszczeń przez fabryki czy elektrownie. Smogowi towarzyszą tzw. pyły zawieszone, w skrócie określane jako PM. Najczęściej wyróżnia się dwie frakcje: pył PM10 złożony z cząsteczek o wielkości 10μm oraz PM2,5, na który składają się cząsteczki o średnicy 2,5μm. Co szczególnie istotne: im mniejsze cząsteczki, tym większa jest ich szkodliwość dla organizmu.
Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła dopuszczalne maksymalne średniodobowe stężenie pyłów zawieszonych:
- dla pyłu PM10 – 50 µg/m³,
- dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m³.
Norma ta może być przekroczona w ciągu całego roku przez maksymalnie 35 dni. Niestety dane publikowane przez WHO wskazują, że w Polsce jakość powietrza bywa bardzo niska – zdarza się, że maksymalne stężenie jest przekroczone nawet pięciokrotnie.
Choć na pierwszy rzut oka możemy nie odczuwać skutków jego obecności, smog ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia czy nerwowego.
Jakość powietrza w Twoim domu
Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powietrze, jakim oni oraz ich dzieci oddychają w domach, również jest zanieczyszczone. Nawet najszczelniejsze okna nie uchronią nas przed dostaniem się do jego wnętrza szkodliwego smogu z zewnątrz. Warto zwrócić także uwagę, że na jakość powietrza w domu wpływ mamy my sami – generowane przez nas zanieczyszczenia czy zbyt wilgotne powietrze przyczyniają się do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, jak pleśnie i grzyby. Z kolei ich obecność może mieć bardzo zły wpływ na zdrowie najmłodszych. Warto pamiętać, że alergie i choroby układu odpornościowego dotyczą coraz większej liczby dzieci, dlatego aby im zapobiec, warto sięgnąć po domowy oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacz do pokoju dziecka – jak dokonać wyboru?
Domowy oczyszczacz powietrza, który planujemy umieścić w pokoju dziecka, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Aby jednak spełniał on swoją rolę prawidłowo, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bardzo istotne znaczenie ma wydajność urządzenia, skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń oraz jego tryb pracy. Zbyt głośny oczyszczacz powietrza może dekoncentrować dziecko np. w trakcie nauki, a także negatywnie wpływać na jakość jego snu.
W takiej sytuacji warto zainteresować się domowymi oczyszczaczami powietrza, jakie w swojej ofercie posiada marka Electrolux. Oczyszczacze powietrza z serii A9 zostały wyposażone w niezwykle skuteczne filtry. Przykładowo filtr antysmogowy 400 CADR do oczyszczacza Pure A9 CLEAN360 pozwala na doskonałą filtrację drobnych cząsteczek, co znacząco obniża poziom zanieczyszczeń i neutralizuje nieprzyjemny zapach.
Oprócz tego wspomniane oczyszczacze są bardzo ciche – minimalny poziom hałasu, który generują, wynosi zaledwie 16 dB, dzięki czemu sprawdzą się idealnie podczas snu Twojego dziecka.
W przypadku domowych oczyszczaczy powietrza marki Electrolux warto również zwrócić uwagę na ich estetyczny wygląd. Innowacyjny i minimalistyczny design urządzeń sprawia, że będą stanowić idealny dodatek do każdego wnętrza.