Wszyscy doskonale wiemy, że przygotowywanie posiłków dla dzieci to nie lada wyzwanie. Istnieje jednak wiele „ułatwiaczy”, które wyręczą mamę przynajmniej w części obowiązków. Dzięki temu, czas przygotowania posiłków znacznie się skróci, a my będziemy mogli go poświęcić na prawdziwe przyjemności! Sprzęty, które wam przedstawimy przydadzą się na początku rozszerzania diety, kiedy dziecko nie ma jeszcze ząbków, ale nie tylko. Zostaną z nami na dłużej i będą pomocne podczas przygotowywania pysznych posiłków.
Blender – najlepszy na pierwsze papki
Nie bez powodu znajduje się na pierwszym miejscu naszego rankingu. Jeśli chodzi o sprzęt kuchenny pomocny podczas rozszerzania diety, to absolutna podstawa i bez niego nie ma co zaczynać przygody z gotowaniem dla dziecka (przynajmniej na początek – na etapie „papek”). Najlepiej sprawdzi się blender ręczny (sama końcówka miksująca) – blendery kielichowe czy inne „pojemnikowe” przydadzą się nieco później. Dlaczego? Pierwsze posiłki są w tak małych ilościach, że większość zostanie w samym naczyniu – osiądzie na ściankach lub w ogóle nie dotrze do ostrza urządzenia. W przypadku ręcznego blendera, zmiksujemy tylko potrzebną ilość dla dziecka.
Nasza rada jest taka, by gotować warzywa w odrobinie wody i nie wylewać jej całkiem przed zmiksowaniem – dzięki temu jedzenie będzie miało znacznie lepszą konsystencję – taką aksamitną, a nawet nieco płynną – jak w daniach ze słoiczka. Pierwsze mięska np. indyka, można jeszcze wzbogacić odrobiną oliwy z oliwek – pamiętajcie, że tłuszcze (te dobre!) są bardzo ważne w diecie dziecka – to w nich rozpuszczają się witaminy np. D, K czy A. Kiedy zaczniecie gotować dla swoich dzieci, szybko zobaczycie też, że tłuszcze wyostrzają smak i aromat potraw i dzieci chętniej będą zjadać podawane potrawy.
Gryzaczek z prawdziwym jedzeniem
Uważamy go za przełomowy wynalazek! Prawdziwy hit! Wiele mam obawia się metody BLW dlatego, że boją się zadławienia dziecka. Stąd ten wynalazek jest warty uwagi. Wkładamy owoc lub warzywo do środka i podajemy dziecku. Dzięki temu, uczy się ono samodzielnego jedzenia.
Nasza rada: zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości gryzaczek silikonowy niż siatkowy (obydwa są dostępne na rynku).
Wyciskarki do soków
Soki własnej roboty, bez dodatku cukru to najlepsze co możemy podarować dziecku. Niesamowicie ważne jest jaki sprzęt wybierzemy. Obecnie największym zainteresowanie cieszą się wyciskarki do owoców tzw. wolnoobrotowe. Nic dziwnego, sposób w jaki przygotowują soki pozwala w pełni zachować ich walory odżywcze. Wał ślimakowy, który jest głównym elementem konstrukcyjnym w tego typu wyciskarce powolnie miażdży składniki soku – 40-80 obrotów na minutę. Dzięki temu, zachowane są wartości odżywcze takie jak: witaminy, czy mikro- i makroelementy.
Nasza rada: Pamiętajcie też, że soczki – szczególnie, te robione samodzielnie, są dla dziecka dosyć sycące – jak owoc. Traktujmy je więc jak przekąskę – oddzielny posiłek.
Naczynia do pieczenia w mikrofali
W gotowaniu dla malucha niezwykle cenny jest czas! Pierwsze deserki w większości pewnie będą opierały się na jabłku – to jeden z pierwszych owoców włączanych do diety. Przed podaniem – szczególnie w początkach rozszerzania diety – warto owoc poddać obróbce termicznej. Jabłko doskonale smakuje np. pieczone. Najszybszym sposobem jest upieczenie go w mikrofali. Służy do tego specjalne naczynie do pieczenia – wkładamy tam owoc, trzymamy trzy minuty i gotowe – cudnie gładkie i aksamitne.
Nasza rada: jabłko pieczemy razem ze skórą – to w niej znajduje się najwięcej substancji odżywczych.
Roboty kuchenne
I na koniec, coś co przyda się w każdym domu do przyrządzania ciast ale nie tylko – także budyniów czy naleśników ale i obiadów! Chyba nikt z nas nie znam dziecka, które nie lubi takich przysmaków jak ciastka czy naleśniki. Roboty kuchenne – jedyne i niezastąpione. Znacznie skracają czas przyrządzania posiłków. Wybór tu jest niezwykle ogromny! Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli robot ma służyć głównie do przyrządzania do deserów, możemy wybrać klasyczny robot planetarny. Jeśli natomiast zamierzamy przyrządzać więcej potraw, w tym także np. chlebów czy całych obiadów, warto zdecydować się na roboty w typie termorobotów. Mają one bardzo szerokie spektrum funkcji takich jak: rozdrabnianie, siekanie i szatkowanie, miksowanie, ubijanie, ucieranie, mieszanie, krojenie, tarcie, ale też gotowanie i smażenie. Te urządzenie znacznie skraca czas przygotowywania posiłków.
Nasza rada: przed wyborem sprzętu warto dokładnie poznać dokładnie wszystkie jego funkcje. Nie ma sensu przepłacać za funkcje, których w ogóle nie będziemy używać.