-Reklama-

Niegrzeczne dziecko nie jest niegrzeczne!

Choć czasem wydaje ci się, że trafił ci się unikalny egzemplarz, prawdopodobnie zachowanie twojego dziecka jest całkowicie normalne i niczym nie odbiega od rówieśników, a to ty stwarzasz problem, którego nie ma.

-Reklama-

Małe dzieci mają prawo zachowywać się niezrozumiale dla dorosłych. W końcu my już zdążyliśmy zapomnieć, jak to jest być małym dzieckiem i na pewne sprawy patrzymy z zupełnie innej perspektywy. Zbyt często nadużywamy słowa „niegrzeczny”, jako opisu każdego niepożądanego zachowania naszych dzieci. Niegrzeczne dziecko, bo wylało sok podczas biegania po salonie. Niegrzeczne dziecko, bo nie zrozumiało słowa „nie”. Niegrzeczne dziecko, bo powtarza w kółko to samo. I tak dalej.

Gdybyśmy jednak potrafili zastąpić słowo „niegrzeczny” określeniem „normalny”, zmieniłoby to całkowicie nasze spojrzenie na rozwój naszego dziecka. Bo bycie niegrzecznym to po prostu zachowywanie się zgodnie z własnym wiekiem.

Oto sytuacje, gdy dzieci nie powinny być nazywane „niegrzecznymi”.

  1. Napady złości

Napady furii u dzieci to nie jest przejaw ich umyślnego działania, a jedynie wyraz bezradności i efekt nadmiaru bodźców. Tak to już jest, że my-dorośli potrafimy radzić sobie ze złymi emocjami i każde z nas ma swój sposób na wyładowanie złości. Jedni przeklinają, inni muszą pokrzyczeć, a jeszcze inni potrafią odnaleźć wewnętrzny spokój medytacją. Dzieci nie znają tych sposobów i ich nie rozumieją. One przyjmują świat takim jakim jest, bez zastanawiania się, co wypada a co nie. Jeśli dopadnie go zbyt dużo bodźców, nie wytłumaczy sobie, że czas się uspokoić. Zrobi to, co najłatwiejsze – wyrzuci to z siebie tu i teraz. W przeciwieństwie do ciebie nie będzie go obchodzić, co pomyślą sobie inni, albo czy swoim wybuchem zrobi komuś przykrość. Daj mu zatem przez to przejść, nie hamuj a jedynie chroń, by nie zrobił sobie krzywdy.

  1. Brak samokontroli

Możesz powtarzać bez końca, że czegoś nie wolno, a ono i tak zrobi to samo. Krzyknięcie do dziecka „nie skacz po łóżku” nie załatwi sprawy i nie sprawi w magiczny sposób, że dziecko przestanie skakać. Zwykle tak jest, bo dzieci nie posiadają samokontroli. Nawet jeśli dziecko zareaguje na twoje upomnienie, to następnego dnia ponowi próbę. Musisz mu to wybaczyć. Rejony mózgu dziecka odpowiedzialne właśnie za samokontrolę są bardzo mało rozwinięte. Mózg nie jest jeszcze dojrzały, dlatego nie wymagaj od niego tego samego, co od dorosłego. Dzieci nie potrafią przewidzieć konsekwencji swojego postępowania do jakiegoś 4. roku życia. Nie potrafią oprzeć się pokusie zrobienia czegoś złego, bo ciekawość wygrywa. Nie oznacza to, że do tego momentu masz przymknąć oko na wszystkie wybryki i ich nie zakazywać. Wręcz przeciwnie, powtarzaj zakazy do skutku (ale staraj się unikać słowa „nie”), aż maluch zrozumie, dlaczego nie może wyrywać się z ręki podczas spaceru po mieście, albo wypinać się z fotelika w samochodzie podczas jazdy. Przyjdzie moment, gdy ten zakaz nie będzie już dla niego pustymi słowami, ale będzie niósł zrozumiałą przestrogę.

  1. Nadmierna emocjonalność

Dziwisz się, że twoje dziecko reaguje nieadekwatnie do sytuacji? Że kanapka pokrojona w nierówne trójkąty jest powodem godzinnej histerii? Nie myśl, że to wina niegrzecznego zachowania czy rozpieszczenia dziecka. To po prostu trudność z wyrażeniem emocji. Rozczarowanie, którego doznaje dziecko, nie zostanie ubrane w słowa, bo maluch tego nie potrafi. Dorosły nie rzuci talerzem o podłogę w restauracji, gdy ktoś posypie mu ziemniaki koperkiem, którego nie lubi. Raczej poprosi grzecznie kelnera o nałożenie nowej porcji. Dziecko nie jest „wyregulowane” emocjonalnie. Ono dopiero uczy się komunikacji, dlatego nie nazywa swoich uczuć i wyraża je w „dwubiegunowy” sposób. Wkrótce maluch osiągnie dojrzałość emocjonalną i jego reakcje na pewne niedogodności będą nieco bardziej stonowane. Jeśli chcesz mu pomóc to szybciej osiągnąć, ucz go nazywania swoich uczuć. Pytaj o powód jego złości, smutku, zawiedzenia itd., rozmawiajcie o emocjach.

  1. Frustracja

Cierpliwość to cecha dorosłych. Dzieci jej nie posiadają. Dla dzieci nie istnieje „później”, „potem”, „za chwilę”. Ma być tu i teraz, inaczej się nie liczy. Jeśli dziecko jest głodne, to musi dostać jeść natychmiast, jeśli się nudzi, w sekundę należy mu zapewnić rozrywkę, itd. Sami mamy problem, gdy jesteśmy zmęczeni lub głodni i często przejawia się to zepsutym nastrojem, złością, opryskliwością wobec innych. Dzieci mają tak samo, tyle że w zwiększonej dawce. Wszystko przyjdzie z czasem, cierpliwość też będzie coraz lepsza. Tymczasem to ty musisz się nią wykazać. A najlepiej, jeśli będziesz po prostu dobrze przygotowana na takie trudne dla dziecka sytuacje i zareagujesz zanim malucha wyprowadzi to z równowagi.

  1. Ruchliwość

My dorośli nie potrafimy zrozumieć dziecięcej energii. Dziecko nie usiedzi w miejscu przez chwilę. Możesz prosić i błagać, a ono nie przestanie biegać. To naprawdę nie jego wina, że nie umie siedzieć nieruchomo przy obiedzie, tylko krąży wokół stołu. Jego ciało i umysł krzyczą „ruszaj się!”. Dlaczego? Bo one w ten sposób się rozwijają. Mózg i ciało ewoluują i potrzebują bodźców – rozwijają się mięśnie dziecka i koordynacja ruchowa. Zabawa to jedna z podstawowych potrzeb dziecka – to wtedy rozwija się kreatywność, spostrzegawczość, refleks czy pamięć. Nie zahamujesz tego, więc nie walcz z tą potrzebą. Dbaj tylko o bezpieczeństwo malucha, by podczas tej ruchliwej zabawy niczego sobie nie zrobił.

Te kilka przykładów jest dowodem na to, że dziecko jest po prostu dzieckiem. Tym nasze pociechy różnią się od nas, że oprócz mniejszego rozmiaru, mają tez mniejsze możliwości w zakresie zachowania i wyrażania emocji. Zamiast negować te zachowania, krytykować je i nazywać niegrzecznym, wykażmy odrobinę zrozumienia. Choć to niełatwe, pozwoli spojrzeć na swoje dziecko przychylniejszym okiem. Czas wykreślić ze swojego słownika określenie „niegrzeczny” i zastąpić je słowem „niedojrzały”. Od razu lepiej, prawda?

Zobacz jeszcze:

http://mamy-mamom.pl/blog/2016/06/28/bunt-dwulatka-mamy-radza-jak-przetrwac/

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.