-Reklama-
teddyeddie

Nie kąp dziecka po porodzie! 6 powodów

Nowo narodzone dziecko zwykle jest pokryte białą mazią – może niezbyt estetyczną, ale bardzo pożyteczną. Z tego powodu w dzisiejszych szpitalach położniczych odracza się kąpiel noworodka nawet do kilku dni.

-Reklama-

Kąpiel noworodka – dlaczego nie od razu po porodzie?

Kiedyś praktykowano mycie dzieci tuż po porodzie. Mama otrzymywała malucha świeżego i pachnącego. Dziś dziecka nie kąpie się po porodzie. Przeciera się go jedynie z krwi, pozostawiając białą maź płodową na jego skórze. Po co to wszystko?

Istnieje wiele powodów, dla których nie należy się spieszyć z pierwszą kąpielą po porodzie.

 

  1. Bariera ochronna

Maź płodowa to bogactwo cennych składników dla dziecka. Składa się z: wydzieliny gruczołów łojowych dziecka, złuszczonych komórek nabłonka, meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni. Taka maź zawiera m. in. dużą ilość przeciwciał a w życiu płodowym pełni rolę bariery przed czynnikami infekcyjnymi. To również świetna ochrona przed brudem oraz najlepsze nawilżenie i zakwaszenie skóry dziecka. Podczas porodu maź pozwala dziecku łatwiej prześlizgnąć się przez kanał rodny, minimalizując opór. Po co jednak ta maź dziecku po porodzie? Korzyści jest wiele. Przede wszystkim chodzi o ochronę delikatnej skóry malucha. Po zetknięciu z powietrzem, skóra łatwo utraciłaby nawilżenie i zaczęła się łuszczyć. Maź chroni przed takim stanem i zapewnia skórze dziecka najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

  1. Mniejsze ryzyko infekcji

W mazi jest dużo przeciwciał. Wszystko dzięki temu, że zawiera ona wiele komórek płodu z życia łonowego oraz białka. Jest zatem swoistym kremem antybakteryjnym chroniącym przed zarazkami. Jak wiadomo, noworodki są bardzo narażone na zakażenia po porodzie np. bakterią E.Coli. Dzięki mazi to zagrożenie przeniknięcia bakterii do organizmu dziecka możemy minimalizować.

 

  1. Przystosowanie dziecka do życia poza łonem

Dziecko w mazi ma pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Choć nie znajduje się już w wodach płodowych, nadal otula je podobny zapach a dotyk skóry mamy jest bardziej pierwotny. Pozbawienie mazi mogłoby narazić je na dodatkowy szok. Po kąpieli dziecko pachnie środkiem myjącym a jego skóra staje się wysuszona i mniej elastyczna. Ponadto sam zabieg kąpieli bywa dla dziecka stresujący, dlatego warto odroczyć ten moment do czasu, gdy maluch przywyknie do nowej rzeczywistości, jaka go otacza.

 

  1. Niezakłócony czas po porodzie

Dzięki odroczeniu kąpieli dziecka, maluch niemal od razu po narodzinach, może zatopić się w ramionach swojej mamy. Nie naraża się go na rozłąkę i tym samym większy stres. Natychmiastowy kontakt dziecka z mamą skóra do skóry sprzyja również karmieniu piersią. Dziecko od razu przejawia odruch ssania, więc należy go przystawić do piersi, zamiast zabierać mamie. Rozłąka z mamą tuż po porodzie utrudniłaby proces adaptacji malucha na świecie i zaburzyła karmienie piersią.

 

  1. Pomaga w regulacji temperatury

Maź płodowa jest swego rodzaju okryciem chroniącym dziecko przed wyziębieniem. Noworodki mają niewielką tkankę tłuszczową i nie potrafią samoistnie regulować swojej temperatury. Rodząc się, nagle pojawiają się w miejscu, w którym temperatura jest o wiele niższa niż ta, jaką znają z życia płodowego. Kąpiel noworodka mogłaby go narazić na wychłodzenie.

 

  1. Utrzymanie stabilnego poziomu cukru

Kąpiel dziecka tuż po porodzie może zaburzyć poziom cukru we krwi dziecka. Pierwsze godziny życia są bardzo trudne i wyczerpujące dla malucha. Dodatkowy stres w postaci kąpieli mógłby uwolnić tzw. hormon stresu, który sprawia, że poziom cukru u dziecka spada. Powikłaniem takiego stanu jest zwykle senność malucha, kłopoty z jedzeniem (brak energii do jedzenia) i dalszy spadek cukru w jego organizmie.

 

Pamiętaj, maź płodowa to cenna pamiątka po porodzie. Nie pozbywaj się jej za szybko.

 

Zobacz jeszcze:

Najfajniejsze gadżety do kąpieli

Niesamowite kąpiele noworodków – film

Pierwsze chwile po porodzie – nie bój się tego, co robią z dzieckiem

 

Autor: iguana
foto: Sander van der Wel via Foter.com / CC BY-SA
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?