-Reklama-

Nawilżanie gardła – skuteczne sposoby walki z suchym gardłem

Suchość w gardle to nieprzyjemny problem, z którym mierzy się wielu z nas. Poza leczeniem przyczynowym - co zależy od źródła problemu - podstawą staje się leczenie objawowe, czyli przede wszystkim nawilżanie gardła. Co pomoże?

-Reklama-

Suchość w gardle – potencjalne przyczyny

Do jednej z częstszych przyczyn należy infekcja, zwłaszcza wirusowa, którą powszechnie nazywamy po prostu przeziębieniem. Dorosłe osoby dotyka ono zwykle około 2-4 razy w roku, zaś dzieci nawet 6-8. Obok suchości w gardle pojawia się także jego ból, kaszel, zatkany nos, katar i podwyższona temperatura. Inne, potencjalne źródła odczuwania suchości w gardle to:

  • alergia,
  • palenie papierosów (czynne i bierne),
  • nadwyrężenie gardła – przeciążenie narządu głosu związane m.in. z pracą (dotyka zwłaszcza nauczycieli),
  • oddychanie suchym lub zanieczyszczonym powietrzem – często dotyczy to pomieszczeń, w których pracuje klimatyzacja lub ogrzewanie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niepożądane skutki stosowania niektórych leków,
  • zbyt słabe nawodnienie organizmu.

Nawilżanie gardła – codzienna profilaktyka

Biorąc pod uwagę wymienione przyczyny problemu, łatwo zauważyć, że część z nich wymaga konsultacji z lekarzem, np. ewentualna zmiana farmakoterapii, która wywołuje niepożądane skutki. Jednak nawet wtedy warto postawić na łagodzenie nieprzyjemnych objawów, ponieważ radzenie sobie ze źródłem problemu może potrwać nieco dłużej, a przecież suchość gardła znacznie wpływa na sytuację tu i teraz. Co istotne, o nawilżanie gardła można zadbać zarówno domowymi sposobami, jak i profesjonalnymi środkami. Warto też postawić na prewencję, do której m.in. należą:

  • dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza – optymalna dla naszych organizmów mieści się w przedziale 45-65 proc. Jeśli jest niższa, poleca się zastosowanie nawilżaczy powietrza lub domowych metod, jak np. rozwieszanie mokrych ręczników na grzejących kaloryferach (niestety, latem ten sposób raczej się nie sprawdzi);
  • odpowiednie nawodnienie organizmu – dorosły człowiek powinien wypijać dziennie 2-2,5 l płynów. Nie zapominajmy o tym!;
  • wietrzenie pomieszczeń – jest to wskazane zwłaszcza w przypadku korzystania z klimatyzacji, która osusza powietrze, a co za tym idzie, także nasze drogi oddechowe.

Nawilżanie gardła – jak sobie pomóc?

Nawilżanie gardła domowymi sposobami można przeprowadzić na co najmniej kilka sposobów. Jeśli zaś chodzi o specjalistyczne środki z apteki, warto postawić na te o jak najbardziej naturalnym składzie. Jak zatem możemy sobie pomóc?

  • Siemię lniane – napar z niego wpłynie nie tylko na nawilżanie gardła, lecz także pomoże stworzyć swego rodzaju warstwę ochronną przed dalszymi podrażnieniami. Zalej rozgniecione nasiona siemienia lnianego gorącą wodą i pozostaw na kilkanaście minut pod przykryciem. Powstanie wtedy zawiesina, którą należy wymieszać i popijać małymi łykami. To właśnie ona osiądzie na gardle i stworzy ochronną barierę.
  • Zioła – na przesuszone gardło pomaga m.in. mięta pieprzowa, tymianek czy aloes. Co ważne, duża część ziół wykazuje nie tylko działanie nawilżające, lecz także przeciwzapalne.
  • Miód – działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, łagodząco. Miodem wspomożesz nawilżanie gardła m.in. pod postacią naparu. Rozpuść w ciepłej (nie gorącej!) wodzie łyżeczkę miodu i popijaj małymi łykami. Możesz też ssać skrystalizowany miód niczym pastylki na gardło – będzie wtedy miał dłuższy kontakt z podrażnionymi i przesuszonymi tkankami.
  • Pastylki do ssania – skoro o pastylkach na gardło już wspomnieliśmy, warto wybierać te o naturalnych składnikach.

Co ważne, warto wiedzieć, czego lepiej unikać w problemie suchego gardła. Są to m.in. płukanki z sody oczyszczonej czy soli – mogą dodatkowo wysuszać tkanki. Zrezygnuj też z mocnej herbaty oraz gazowanych, słodkich napojów, które zadziałają podobnie jak wspomniane płukanki. Spokojnie, jeśli masz taką potrzebę, wrócisz do nich za kilka dni – teraz zadbaj o powrót swojego gardła do pełni formy!

Wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również