-Reklama-

Nauka religii w szkole podstawowej. Jakie podręczniki wybrać?

Podręczniki szkolne do religii pomagają uczniom poznać zagadnienia związane z wartościami, przekonaniami czy kulturą. Stanowią one nie tylko zbiór wierzeń związany z różnymi religiami, ale także zachęcają do refleksji, dialogu i zrozumienia różnorodności światopoglądowej. Najchętniej wybierane podręczniki do religii kupisz w księgarni internetowej Gandalf.com.pl.

-Reklama-

Edukacja religijna nie tylko w Polsce

Książki do religii skupiają się na przedstawieniu głównych wierzeń świata, takich jak chrześcijaństwo, islam, judaizm, hinduizm czy buddyzm. Opisują ich historię, podstawowe dogmaty, święte teksty, rytuały i obyczaje. Wprowadzają tym samym młodzież w istotę każdej religii.

W niektórych krajach nauczanie religijne wzbudza pewne kontrowersje. W Stanach Zjednoczonych przedmiot ten nie jest dofinansowany ze środków publicznych oraz nie jest częścią obowiązkowego programu edukacyjnego. W Polsce edukacja religijna traktowana jest jako przedmiot dodatkowy, wobec czego decyzja czy dziecko będzie uczęszczać na lekcje katechezy leży w kwestii jego rodziców bądź opiekunów prawnych. Obecnie w wielu placówkach powyższy przedmiot jest zastępowany przez lekcje etyki.

Nauka religii w polskich szkołach

Klasa 1-3

W przypadku wyboru nauki religii uczniowie szkoły podstawowej rozpoczną ją od pierwszej klasy. Początkowy etap edukacji to zapoznanie się z najbardziej podstawowymi zagadnieniami oraz przygotowanie do sakramentu pierwszej komunii świętej. Kolejne lata nauki to m.in. poznanie dziesięciu przykazań i pochylenie się nad tym tematem. Pomocna będzie tutaj książka do religii klasa 3 od ks. Stanisława Łabendowicza pt. Jezus przychodzi do nas. W księgarni internetowej Gandalf.com.pl otrzymasz zarówno podręcznik, jak i zeszyt ćwiczeń.

Religia klasa 4

Religia w klasie 4 to rozwinięcie wcześniej poruszanych tematów. Uczniowie poznają ważne miejsca oraz postacie związane z chrześcijaństwem, a także będą podążać tzw. szlakiem wiary – miejscami niezwykle ważnymi dla wszystkich katolików. Podczas tego etapu edukacji warto sięgnąć po podręcznik Wędrujemy z Jezusem wydawnictwa WAM.  

Religia klasa 5

Jakie wybrać książki do religii klasa 5? Na pewno warto rozważyć zakup takich pozycji jak Szczęśliwi, którzy szukają prawdy od wydawnictwa Jedność czy Bóg poszukuje człowieka opublikowanej przez Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz.

Klasa 6-8

W ramach późniejszego etapu edukacji w szkole podstawowej uczniowie mają za zadanie analizować i rozumieć bardziej zaawansowane zagadnienia i poznawać więcej szczegółów związanych z religią. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o książki do religii klasa 6 jest podręcznik Chrystus naszym zbawicielem Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża. Z kolei w kategorii książki do religii klasa 8 warto rozważyć zakup Mocą Ducha Świętego przemieniamy świat autorstwa ks. Stanisława Łabendowicza.

Podręczniki do religii – nieoceniona pomoc w nauce i poznawaniu wiary

Współczesne podręczniki do religii powinny promować otwartość na dialog międzykulturowy, szanując jednocześnie indywidualne przekonania każdego ucznia. Dając im narzędzia do refleksji nad istotnymi pytaniami dotyczącymi wiary, moralności i sensu życia, podręczniki powinny wspierać pełniejsze zrozumienie świata i współistnienia w nim.

art. sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również