-Reklama-

Nauka religii w szkole podstawowej. Jakie podręczniki wybrać?

Podręczniki szkolne do religii pomagają uczniom poznać zagadnienia związane z wartościami, przekonaniami czy kulturą. Stanowią one nie tylko zbiór wierzeń związany z różnymi religiami, ale także zachęcają do refleksji, dialogu i zrozumienia różnorodności światopoglądowej. Najchętniej wybierane podręczniki do religii kupisz w księgarni internetowej Gandalf.com.pl.

-Reklama-

Edukacja religijna nie tylko w Polsce

Książki do religii skupiają się na przedstawieniu głównych wierzeń świata, takich jak chrześcijaństwo, islam, judaizm, hinduizm czy buddyzm. Opisują ich historię, podstawowe dogmaty, święte teksty, rytuały i obyczaje. Wprowadzają tym samym młodzież w istotę każdej religii.

W niektórych krajach nauczanie religijne wzbudza pewne kontrowersje. W Stanach Zjednoczonych przedmiot ten nie jest dofinansowany ze środków publicznych oraz nie jest częścią obowiązkowego programu edukacyjnego. W Polsce edukacja religijna traktowana jest jako przedmiot dodatkowy, wobec czego decyzja czy dziecko będzie uczęszczać na lekcje katechezy leży w kwestii jego rodziców bądź opiekunów prawnych. Obecnie w wielu placówkach powyższy przedmiot jest zastępowany przez lekcje etyki.

Nauka religii w polskich szkołach

Klasa 1-3

W przypadku wyboru nauki religii uczniowie szkoły podstawowej rozpoczną ją od pierwszej klasy. Początkowy etap edukacji to zapoznanie się z najbardziej podstawowymi zagadnieniami oraz przygotowanie do sakramentu pierwszej komunii świętej. Kolejne lata nauki to m.in. poznanie dziesięciu przykazań i pochylenie się nad tym tematem. Pomocna będzie tutaj książka do religii klasa 3 od ks. Stanisława Łabendowicza pt. Jezus przychodzi do nas. W księgarni internetowej Gandalf.com.pl otrzymasz zarówno podręcznik, jak i zeszyt ćwiczeń.

Religia klasa 4

Religia w klasie 4 to rozwinięcie wcześniej poruszanych tematów. Uczniowie poznają ważne miejsca oraz postacie związane z chrześcijaństwem, a także będą podążać tzw. szlakiem wiary – miejscami niezwykle ważnymi dla wszystkich katolików. Podczas tego etapu edukacji warto sięgnąć po podręcznik Wędrujemy z Jezusem wydawnictwa WAM.  

Religia klasa 5

Jakie wybrać książki do religii klasa 5? Na pewno warto rozważyć zakup takich pozycji jak Szczęśliwi, którzy szukają prawdy od wydawnictwa Jedność czy Bóg poszukuje człowieka opublikowanej przez Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz.

Klasa 6-8

W ramach późniejszego etapu edukacji w szkole podstawowej uczniowie mają za zadanie analizować i rozumieć bardziej zaawansowane zagadnienia i poznawać więcej szczegółów związanych z religią. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o książki do religii klasa 6 jest podręcznik Chrystus naszym zbawicielem Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża. Z kolei w kategorii książki do religii klasa 8 warto rozważyć zakup Mocą Ducha Świętego przemieniamy świat autorstwa ks. Stanisława Łabendowicza.

Podręczniki do religii – nieoceniona pomoc w nauce i poznawaniu wiary

Współczesne podręczniki do religii powinny promować otwartość na dialog międzykulturowy, szanując jednocześnie indywidualne przekonania każdego ucznia. Dając im narzędzia do refleksji nad istotnymi pytaniami dotyczącymi wiary, moralności i sensu życia, podręczniki powinny wspierać pełniejsze zrozumienie świata i współistnienia w nim.

art. sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Sprawdźcie czy macie tę zabawkę z Pepco. GIS ostrzega!

Właśnie dowiedzieliśmy się o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach Pepco popularnego produktu dla dzieci. Powodem jest użycie w nim niebezpiecznych barwników. Co...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.