-Reklama-

Nauka mycia zębów przez zabawę. Pokaż, motywuj, nagradzaj!

-Reklama-

O zdrowie jamy ustnej dziecka powinniśmy zacząć dbać od pierwszych miesięcy jego życia. Delikatne oczyszczanie wałów dziąsłowych, języka i podniebienia powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa razy na dobę. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju nakładki na palec z delikatnymi, sylikonowymi wypustkami, które po pierwsze skutecznie oczyszczają, ale też dodatkowo masują dziąsełka dziecka, dzięki czemu sama czynność należy do całkiem przyjemnych. Stosuje się je same, lub lekko nasączone letnią wodą.

Dbanie o ząbki od najmłodszych lat, oswaja malucha również z samym procesem oczyszczania jamy ustnej- jest to bardzo ważne, gdyż zastosowanie w późniejszym okresie szczoteczki oraz pasty, będzie czymś zupełnie naturalnym, rutynowym. 

Zanim przejdziemy do wskazówek, poniżej umieszczamy niezbędne i najważniejsze informacje dla rodzica! To znacznie ułatwi prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej dziecka!

Ile fluoru powinna mieć pasta?

*W przypadku niepokoju rodziców, nieprzestrzegania zaleceń oraz zawartości fluoru w wodzie pitnej > 1 mg /l, zaleca się pastę do zębów z zawartością fluoru niższą niż 1000 ppm

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka dla dziecka powinna mieć miękkie włosie i być dopasowana do wieku dziecka. Każdy producent obecnie ma obowiązek umieszczenia informacji o wieku jakiemu jest dedykowana, na opakowaniu.

Na rynku istnieje mnóstwo kolorowych, ciekawych i gadżeciarskich szczoteczek dla dzieci! To bardzo dobra informacja dla rodzica, gdyż maluch zwraca uwagę na atrakcyjność produktu, którego będzie przecież codziennie używał. Pozwólmy zatem dziecku wybrać samodzielnie szczoteczkę z ulubionym bohaterem z bajki, czy też z wymarzonym kolorem włosia- to z pewnością zachęci je do sięgania po nią częściej!

Kiedy po raz pierwszy wybrać się do dentysty?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologia powinna odbyć się przed ukończeniem pierwszego roku dziecka i być wizytą adaptacyjną. 

Nauka przez zabawę – podpowiadamy jak to zrobić!

Zamiana przymusu nauki na zabawę, czyli w entuzjazm działania, radość poznawania to najlepsze, z czym powinna się kojarzyć nauka. Eksperci są zgodni, że nie ma lepszego sposobu na skuteczne zdobywanie wiedzy!

Okres edukacji szkolnej to istotny czas nabierania przez dziecko przekonania, że ze wszystkim sobie da radę, że problemy można i trzeba rozwiązywać, no i żeby się nie poddawać. Jak można wspierać dziecko w jego ścieżce edukacyjnej, aby sprawiała mu jak największą frajdę?

  • Pamiętaj, że dziecko uczy się cały czas, nie tylko w szkole, a najbardziej efektywna nauka odbywa się niekoniecznie przy biurku i nad książką, a w działaniu.
  • Zaakceptuj fakt, że dziecko może czegoś nie umieć i nie wiedzieć
  • Stosuj pozytywne wzmocnienie: mów dziecku, że nawet, jeśli czegoś teraz nie umie i nie rozumie, na pewno się nauczy. Możesz mu przypomnieć, jak kiedyś jako maluch nie umiało siadać czy chodzić i jak szybko się uczyło nowych umiejętności.

Zabawa w dentystę!

Każdy z nas kiedy był dzieckiem uwielbiał wcielać się w różne zawody dorosłych! Strażak to bohater, policjant również, ale i dentysta! Zaproponuj dziecku zabawę w dentystę, możecie wspólnie zrobić przegląd u wszystkich domowych maskotek, lub też sprawdzić zęby domowników! To zaangażuje całą rodzinę, na pewno będzie powodem do śmiesznych sytuacji i mile spędzonego czasu. Zabawa w stomatologa i gabinet utrwali dziecku taką czynność, a podczas prawdziwej wizyty da pretekst do przywołania zabawy i zaglądania do buzi. Pamiętaj o pozytywnym przekazie zabaw, nie używaj słowa ból, wiercenie i płacz. Postaraj się kierować swoją narrację w stronę zapobiegania konsekwencjom a nie ich bolesnemu leczeniu- to ważne!

Oglądanie swoich zębów w lusterku!

Dobrze jest wiedzieć cokolwiek i być przygotowanym, kiedy czeka nas nowa sytuacja. Zabawa w oglądanie zębów w domu, jest dobrym wstępem do rozmowy o wizycie u dentysty. Bo przecież jak wytłumaczyć dziecku, że Pani będzie oglądała ząbki jeśli dziecko nie do końca wie ile ich ma, jak wyglądają i co może się z nimi dziać? Niemal w każdej aptece, lub online możemy zakupić lusterko stomatologiczne, które będzie pomocne w takiej zabawie. Możemy też uatrakcyjnić oglądanie kolorową latarką, która będzie światełkiem, czy śmiesznym lusterkiem w kształcie zęba. Pozwólmy też dziecku obejrzeć zęby rodzica- w ten sposób pokażemy, że jest to normalna czynność, i robimy ją z uśmiechem.

Czytanie książeczek o zdrowiu ząbków i wizytach w gabinecie stomatologicznym

Czytanki czy opowiadanki to świetna metoda na rozwijanie wyobraźni dziecka! Czytajmy naszym pociechom przed planowaną wizytą, to świetna metoda na przygotowanie, i szczegółowe opisanie sytuacji, która nas czeka. Język i treści w książeczkach  są doskonale dopasowane do wieku i z pewnością przypadną do gustu każdemu maluchowi. A może nawet będą powodem do zadania pytań!

Kalendarz szczotkowania

Ustalenie rutyny dnia dziecka jest bardzo ważne. Pozwala maluchowi nie tylko czuć się bezpiecznie, ale też wypracować pewien trwały odruch – jak ten mycia zębów po posiłku. Zaproponujcie w waszym domu taki kalendarz (znajdziecie go poniżej), dołączcie naklejki, a mycie zębów stanie się bardziej atrakcyjne! Na koniec miesiąca ustalcie małą nagrodę, pamiętajcie jednak, że to nie prezent ma być determinacją do szczotkowania, ale wiedza i jej utrwalanie, że ząbki są ważne dla zdrowia.

Wspólne zabawy w domu

Działanie w grupie jest przyjemniejsze, prostsze i bardziej efektywne! Zachęcajcie całą rodzinę do zabaw, szczoteczka do zębów też może być gadżetem wśród piłeczek, małych naczyń czy klocków (oczywiście ta szczoteczka będzie służyła tylko do zabawy).

Rodzicu, nagradzaj z głową!

„Pójdziemy na lody jak otworzysz ładnie buźkę” – to można usłyszeć w gabinecie stomatologicznym jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu. Nagradzanie i zachęcanie jest oczywiście okej! Ale róbmy to z głową. Każdy rodzic zna metodę kija i marchewki i wie, że w kryzysowej sytuacji rzeczywiście jest to najlepsza zachęta dla dziecka do wykonania czegoś, do czego ono nie jest przekonane. I właśnie tu tkwi cały problem – jak zrobić, żeby dziecko było przekonane? To rodzic musi wykonać w domu pracę, poprzez właśnie zabawę, czytanie książek, poznawanie, aby utrwalić w wychowanku przekonanie, że dbanie o ząbki to ważna część dnia i służy po to, by móc jeść i pięknie się uśmiechać. Nie jest to łatwe zadanie, ale utrwalanie pozytywnego przekazu, z czasem na pewno przyniesie rezultat. Starajmy się nagradzać nasze dzieci poprzez pochwały i zapewnianie ich, że są dzielne, odważne i jesteśmy z nich dumni.

Poniżej podsuwamy Wam gotowy kalendarz szczotkowania – wydrukujcie go i wspólnie dbajcie o osiągnięcie swojego celu. To dobra motywacja i fajna zabawa!

autor: Katarzyna Borkowska

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również