Nawał pokarmu – kiedy się pojawia i czym się objawia?
Karmienie piersią to naturalny proces, który teoretycznie powinien przebiegać bezproblemowo. Wiele młodych mam boryka się jednak z różnego rodzaju problemami związanymi z karmieniem. Mogą dotyczyć one zarówno nadmiaru, jak i niedoboru pokarmu, a także z jego zastojem.
Nawał pokarmu jest dość powszechną dolegliwością, szczególnie kilka dni po porodzie. Stan ten objawia się zwiększoną produkcją mleka i może prowadzić do powstawania nabrzmiałych piersi, które stają się bolesne. Chociaż nawał pokarmu jest całkowicie normalny, warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak długo trwa nawał pokarmu i jak poradzić sobie z nabrzmiałymi piersiami?
Nawał mleczny zazwyczaj pojawia się około 2-3 dni po porodzie, kiedy gruczoły mleczne zaczynają wytwarzać większą ilość pokarmu. Związane to jest z faktem, iż organizm młodej matki dostosowuje się do zapotrzebowania dziecka. Trwa to od kilku godzin do kilku dni i uzależnione jest od organizmu matki oraz od częstotliwości karmienia.
W tym czasie piersi mogą stać się nabrzmiałe i twarde, a to z kolei powoduje dyskomfort i ból. Etap ten jest całkowicie normalny, ale w przypadku gdy dolegliwości stają się zbyt uciążliwe, należy szukać skutecznych metod łagodzenia objawów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie bólu związanego z nabrzmiałymi piersiami jest regularne karmienie maluszka oraz odciąganie nadmiaru pokarmu. Jeśli ilość pokarmu jest bardzo duża, warto zastanowić się nad jego porcjowaniem i przechowywaniem – odciągnięte w odpowiedni sposób mleko matki może być przechowywane w lodówce, a nawet zamrażane. Warto wyposażyć się w laktator, a także w zestaw specjalnych pojemników sterylnych do przechowywania odciągniętego mleka. Może okazać się, że po paru dniach nawał pokarmu przejdzie w niedobór, a wówczas takie zamrożone mleko matki będzie można rozmrozić i wykorzystać do karmienia maluszka.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawału mlecznego? Przeczytaj artykuł na stronie HiPP: Nawał mleczny – czym jest, jakie są jego objawy, jak sobie z nim radzić?
Zatkane kanaliki mleczne – przyczyny i skutki
Drugi z problemów, które często pojawiają się w przypadku kobiet w połogu, to zatkane kanaliki mleczne. Dolegliwość ta zwykle występuje, gdy przepływ mleka przez przewody mleczne zostaje utrudniony lub zablokowany.
Przyczyn tego stanu może być kilka, w tym m.in.: rzadsze karmienia, niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi, noszenie zbyt obcisłej bielizny oraz ucisk na pierś podczas snu. Jeśli objawy się nasilają, a problem nie zostanie szybko rozwiązany, może doprowadzić do zapalenia piersi, które wymaga bardziej zaawansowanego leczenia. Z tego względu warto zasięgnąć porady medycznej, gdy zaobserwuje się pierwsze objawy mogące wskazywać na zatkane kanaliki mleczne.
Jak rozpoznać zatkane kanaliki mleczne i unikać zapalenia piersi?
Głównymi objawami zatkanych kanalików mlecznych są:
- wyczuwalne grudki w piersiach,
- bolesność,
- uczucie obrzęku piersi,
- ogólny dyskomfort podczas karmienia,,
- zaczerwienienie skóry.
W sytuacji gdy pojawiają się wskazane objawy, warto działać szybko. Zbagatelizowanie problemu może bowiem prowadzić do rozwoju stanu zapalnego piersi, który objawia się gorączką, nasilonym bólem oraz większym obrzękiem piersi.
Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie piersi i jak radzić sobie ze stanem zapalnym.
Zatkane kanaliki mleczne to dolegliwość, której można zapobiegać. Aby uniknąć problemów należy m.in.: regularnie opróżniać piersi poprzez karmienie lub odciągania mleka, dbać o prawidłową technikę przystawiania dziecka do piersi, unikać noszenia zbyt obcisłej bielizny oraz stosować ciepłe okłady przed karmieniem (okłady, podobnie jak delikatny masaż, pobudzają przepływ mleka).
Ból podczas karmienia – co zrobić w przypadku gorących piersi i zastoju pokarmu?
Karmienie piersią powinno być dla każdej młodej mamy zupełnie naturalnym i komfortowym doświadczeniem. Wiele kobiet zmaga się jednak z dolegliwościami, takimi jak zastój pokarmu oraz gorące piersi. Problemy te wiążą się z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem oraz dyskomfortem, który nie tylko utrudnia karmienie, ale również wpływa na samopoczucie młodej mamy.
Skuteczne domowe sposoby na gorące piersi i ból przy karmieniu piersią
Ból podczas karmienia piersią zdarza się dosyć często. Może dotyczyć samej brodawki piersiowej, która bywa podrażniona – szczególnie podczas karmienia dziecka ząbkującego. Zdarza się jednak, że bolesna staje się cała pierś. Jeśli dodatkowo towarzyszą temu objawy, takie jak gorące i obrzmiałe piersi, to nie należy tego bagatelizować. Zignorowanie tych objawów może prowadzić do poważniejszych stanów, takich jak zapalenie piersi. W takich sytuacjach warto zastosować sprawdzone, domowe metody łagodzenia dolegliwości. Jedną z nich jest delikatny masaż piersi, wykonywany w kierunku brodawki. Wspomaga on odblokowanie przewodów mlecznych i zmniejsza zastój pokarmu. Ulgę może przynieść także ciepły okład, który pomaga rozluźnić otaczające pierś tkanki. Ciepłe okłady można stosować regularnie także jako profilaktyka zastoju mleka i dolegliwości bólowych – ciepło w połączeniu z delikatnym masażem pobudza lepszy przepływ mleka.
Dowiedz się, jak zapobiegać zastojom pokarmu i co robić, kiedy wystąpią.
W przypadku uczucia gorąca w piersi nie warto sięgać po ciepłe okłady, ale po tradycyjny sposób, którym jest okładanie piersi liśćmi kapusty. Ta prosta metoda pozwala na zmniejszenie obrzęku i zniwelowania uczucia gorąca. Świeże, schłodzone liście kapusty przynoszą nie tylko ulgę, ale także zmniejszają stan zapalny.
Stosowanie domowych metod pomaga młodym mamom niwelować różne problemy, które pojawiają się w okresie karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że symptomy utrzymujące się przez dłuższy czas warto skonsultować z lekarzem. Pozwoli to uniknąć dalszych komplikacji. Dzięki szybkiemu działaniu można skutecznie złagodzić ból podczas karmienia i przywrócić komfort karmienia piersią.
Artykuł sponsorowany