Urządzając pokój dla dziecka należy uwzględnić kilka ważnych elementów. Najważniejszą cechą, która powinna przyświecać organizacji tej przestrzeni jest praktyczność. Oznacza ona nie tylko wybór materiałów odpornych na np. zabrudzenia, ale także dopasowanych do wieku dziecka.
Ściany w dziecięcym pokoju
Ważnym aspektem przy urządzaniu pokoju dla dziecka jest otoczenie go barwami i przedmiotami, które będą działały na jego wyobraźnię i stymulowały jego rozwój. Ważne znaczenie ma więc kolor ścian. W ostatnim czasie najchętniej wybierane są odcienie bieli, kremu i szarości – wpisujące się w styl skandynawski pomieszczeń. Idealnie sprawdzają się także pastelowe odcienie, np. błękit lub pudrowy róż. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby ściany pokoju pokrywała np. intensywnie żółta czy zielona farba. Można się też „pobawić” w zdobienie ścian pasami, kropkami lub bardziej rozbudowanymi kształtami, a nawet całymi obrazami ściennymi.
Urządzanie pokoju dla dziecka daje sporo możliwości, a malowanie ścian to nie jedyna opcja. W pokoju dla dziecka można również zastosować tapetę – na wszystkich ścianach lub na jednej czy dwóch wybranych. Zestawienie ścian pokrytych tapetą ze ścianami pomalowanymi farbą w zbliżonym lub bardzo kontrastowym odcieniu, potrafi dać niezwykły efekt. Tapeta daje również możliwość wypełnienia przestrzeni ulubionymi postaciami z bajek, gdyż na rynku istnieje szereg wzorzystych tapet, które bazują nie tylko na abstrakcyjnych wzorach, ale także nawiązują do znanych kreskówek.
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, warto zwrócić uwagę na to, jak dane rozwiązanie sprawdzi się w obecności najmłodszych, którzy niejednokrotnie lubią wyrazić się artystycznie na ścianie pod nieobecność opiekunów lub po prostu w wyniku zabawy potrafią zalać ścianę np. sokiem. Wówczas dobrze jest, jeśli wybierając farbę, skorzystasz z opcji farb odpornych na zmywanie. Dzięki temu ułatwisz sobie sprzątanie po szalonych zabawach malucha.
Co wybrać na podłogę w pokoju dla dziecka?
Kolejnym ważnym elementem w pokoju dziecka jest podłoga. Z pewnością warto zrezygnować z kafli podłogowych, ponieważ zwykle są one zimne i mogą powodować wychładzanie organizmu dziecka (które często siedzi na podłodze), a w konsekwencji różnego rodzaju choroby. Kafle lepiej zastąpić np. panelami. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby były to panele wodoodporne lub solidne deski, które zaimpregnowane, nie będą wchłaniały wody. Rozlewanie różnego rodzaju płynów to bowiem w pokoju dziecka częste zdarzenia.
Możesz też wybrać wykładzinę, ale wiele zależy od wieku dziecka, które ma w danym pokoju mieszkać. W przypadku starszych dzieci wykładzina sprawdzi się dobrze, a jednocześnie nada wnętrzu przytulnego charakteru. Jednak jeśli wykładzina ma być wybrana do pokoju dziecka, które np. dopiero uczy się chodzić, mówić i jeść, narazisz się na ryzyko szybkiego zniszczenia wykończenia podłogi.
Alternatywą może tu być dywan, który położony na panele, daje możliwość przesuwania go w dowolne miejsce lub nawet całkowitego zwinięcia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dywan można również w stosunkowo łatwy sposób wyprać, co zwykle nie udaje
się w przypadku wykładziny. Na rynku dostępne są obecnie różne dywany mające jednocześnie funkcję edukacyjną – młodsze dzieci mogą np. uczyć się rozpoznawania zwierzątek zawartych na dywanie, a te nieco starsze, dzięki dywanom z motywem ulicy mogą uczyć się przepisów ruchu drogowego. Motyw uliczny to także idealne rozwiązanie dla chłopców, którzy od najmłodszych lat uwielbiają bawić się samochodzikami. Są również dywany z motywami z bajek i kreskówek, zatem wybór jest tu niemal nieograniczony. Istotną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że często sami możemy zdecydować o wymiarach dywanu – istnieje więc możliwość dopasowania go do każdego wnętrza – tego obszernego, jak i najmniejszego.
Jakie meble do dziecięcego pokoju będą najlepsze?
Ostatnim, choć nie mniej ważnym elementem są meble. Ich odpowiednie skompletowanie zapewni funkcjonalność w każdym calu. Wybierając łóżko dla małego dziecka, warto stawiać na takie, które „rośnie” z dzieckiem, czyli ma możliwość powiększania – wydłużania. Dzięki temu początkowo będziemy mieli więcej miejsca na inne meble lub miejsce do zabawy, a wraz z rozwojem i wzrostem dziecka, nie będziemy zmuszeni do częstej wymiany łóżka na nowe.
Jeśli urządzasz pokój dla niemowlaka, musisz zadbać nie tylko o łóżeczko, ale także o przewijak, pomocnik, szafki, w których schowasz najważniejsze przedmioty, kosmetyki czy ubranka. Warto zaplanować w takiej przestrzeni także wygodny fotel, w którym młoda mama będzie mogła usiąść i w spokoju nakarmić swoje dziecko w komfortowej pozycji. Jeśli natomiast dziecko jest starsze, potrzebuje większej szafy na ubrania, półek na książki i zabawki, a także biurka. Najlepiej jest ustawić je w okolicy okna, by pracujące przy nim dziecko mogło korzystać ze światła dziennego.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Na koniec warto zwrócić uwagę na mniejsze elementy wystroju, które są równie istotne. Po pierwsze, odpowiednio dobrane oświetlenie – zarówno górne, jak i oświetlenie przy łóżku lub na biurku do pracy. Różnego rodzaju lampki biurkowe czy ściemniane zdadzą egzamin w zależności od tego, czyj pokój urządzamy – noworodka czy np. ucznia szkoły podstawowej.
Kolejnym elementem jest dekoracja okna. Warto przemyśleć w nim firanki i zasłony, które będą nie tylko praktyczne, ale także dopełnią wystrój. Tutaj również można skorzystać z oferty firan i zasłon z motywem najbardziej znanych bajek. Jeśli w pokoju dziecięcym niebawem zamieszka noworodek, korzystnym rozwiązaniem będzie roleta w pełni zaciemniająca pomieszczenie. To ułatwi dziecku odpoczynek w trakcie drzemki w ciągu dnia.
Kluczem do urządzenia pokoju dla dziecka jest zatem przede wszystkim funkcjonalność. Warto też zwrócić uwagę na dopasowanie wszystkich elementów wystroju, by nie przesadzić z jakimiś akcentami. Należy zadbać także o bezpieczeństwo. Pomocne okażą się np. kosze na zabawki, o które nikt nie będzie się potykać, czy zasłonięcie meblami wszelkich gniazdek elektrycznych, którymi maluch mógłby zrobić sobie krzywdę. Pamiętaj również o zabezpieczeniu ostrych krawędzi mebli – dziecko w zderzeniu z takim kantem staje się zupełnie bezbronne.
Jak można zauważyć, urządzanie pokoju dziecięcego nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie znajomość bajkowych ulubieńców dziecka, a także podstawowe wyczucie estetyki. Warto zadbać, by pokój był jednocześnie funkcjonalny i stylowy.